http://www.mol.fi/mol/fi/06_tyoministerio/04_uutiset/2007-04-24-01/index.jsp
Jaa..
Miksi täällä vielä vingutaan..?
Jaa..
Miksi täällä vielä vingutaan..?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Hassua, että kuitenkin tehdyt työtunnit eivät ole kuitenkaan kasvaneet... hmm. Jossain on mätää. Ehkä tilastokikkailussa?
Samainen artikkeli myös naama peruslukemilla väittää myös, että: "Työvoimatoimistoissa oli maaliskuun 2007 lopussa 221 500 työtöntä työnhakijaa".
Vaikka taitaa olla aika lailla selvä ja todistettukin juttu, että työttömiä työnhakijoita, jotka eivät ole oikeassa palkkatyössä (vaan esim. ns. orjina tai jossain muussa humpuukikurssituksessa)on oikeasti reilusti kaksinkertainen määrä. Joidenkin laskelmien mukaan työttömiä ei olisikaan "vaan" puoli miljoonaa, vaan että suomalaisia olisi tällä hetkellä työttömänä jopa 800 000!
Siinä ei paljoa 36 400 vähennys tunnu!
Koko työttömyyden hallintakoneisto vaatii radikaalia reformia. Virkamiehet pelaavat vaan omaan pussiin muunnellen milloin mitäkin siten että he olisivat jotain asian eteen tehneet.
Virkamiehistössä pitäisi tapahtua kunnollinen kevät tuuletus eli tilastonikkarit ulos.
Ja tuo ei nyt todista sitten yhtään mitään.
... mutta tehdyn työn määrä ei ole noussut. Vinkuminen siis jatkunee edelleen?
Laiskat elmäntapatyöttömät postimerkki per.. ja Pohjois-Koreaan..
Laitetaan Gestapo pikajunalla Auschwitziin ja samantien kaasuhanat auki!!! LISÄÄ RAHAA TYÖTTÖMILLE JA KOVEMMAT VEROPROSENTIT TYÖTÄ TEKEVILLE!!!!!
Ja pikku-gestapot laitetaan pilinnypläyskursseille ja sen jälkeen huoriksi Slussenille!
Mites ahkerat elämäntapatyöttömät,mitäs niille tehdään,ne jotka jaksavat tänne kirjoitella,saunan taakse niinkö,Gestapo vastaa,mitä ?
Mieluummin saunan sisään. Saunan takana voi käydä toki sitten jäähyllä.
Ensin suihkuun, sitten saunan taakse, sitten uuniin.
Suomenkin kansainvälinen maine paranee, kun energiantuotanto hoidetaan uusiutumattoman uraanin sijasta uusiutuvilla työttömillä!
"Työttömien määrä vähentynyt" luultavasti tarkoittaa kaikkea jo ennaltaan tiedettyä:
-ihmisiä on kuoleman tai eläkeiän kautta poistunut kortistosta; tiedetäänhän nyt jo, että vanhusten määrä lisääntyy koko ajan, kun taas vastaavasti nuorten määrä vähenee
-osa on osa-aikatyöllistynyt
-osa työvoimapoliittisissa toimenpiteissä: kursseilla, harjoitteluissa, valmennuksissa, palkkatukityössä
Ei kannata luottaa niihin työvoimaministeriön maton lukuihin. Työttömien todellinen määrä on ilmoitettua paljon suurempi, ja vielä suurempi määrä pitää sisällään suojatyöpaikoissa olevia laiskurityöntekijöitä tai muuten vain työhönsä tyytymättömiä ihmisiä.
Itse hain erääseen tavarataloon töihin, jonne palkataan 24 myyjää, ja arvatkaapas mitä ! hakijoita on nyt jo kahden viikon kuluessa tullut 400 kpl ! Kaksi viikkoa vielä hakuaikaa jäljellä.
Se joka sanoo, että kyllä tekevälle töitä löytyy, niin haistakoon pitkän vitun !
"Se joka sanoo, että kyllä tekevälle töitä löytyy, niin haistakoon pitkän vitun !"
Tuota samaa olen sanonut jo pitkään, mutta aina löytyy niitä itsepäisiä jotka hokevat tuota eivätkä tiedä asiasta juuri mitään. Varmasti joillakin aloilla tuo pitääkin paikkaansa, mutta ainakin mun alan vapaisiin työpaikkoihin tulee tässä kaupungissa varmasti 100 hakemusta yhtä paikkaa kohti. Turha sanoa että kouluttautukaa sille alalle jolla töitä riittää - voihan se toki usein ollakin mahdollista, mutta ihminen ei välttämättä sovellu mille tahansa alalle esim. terveydellisistä syistä.
Tässäpä tämä, jälleen kerran. Tilastokeskuksen virallisiin tilastoihin perustuva laskelma palkkatyön määrän kehityksestä Suomessa:
http://www.ihmisarvo.org/ia-indeksi.htm
Jossain vaiheessa aletaan varmaan laajemminkin oivaltaa, ettei työttömien ja työllisten määriin kannata tuijottaa. Niihin lukuihin vaikutetaan mitä erilaisimmin konstein.
Kannattaa tuijottaa siihen, kuinka paljon palkallista työtä on tarjolla per työvoimaan kuuluva. Se ratkaisee Suomen suunnan ja tulevaisuuden - ainakin niin kauan, kuin tuloverotus on pääasiallinen valtion tulonlähde.
Ennen vaalejahan työkkäri tehosti toimiaan laittaa työttömiä orjatöihin yms. Vähennys on sen tulosta. Suuri osa on varmasti sellaisia, jotka kieltäytyivät orjatöistä ja työkkäri potkaisi työttömyysturvan piiristä pois.