Kannattaa suhtautua varauksella netissä myytäväksi ilmoitettuihin matkailuautoihin. Meitä ainakin kusetettiin todella kun kuvassa auto oli hieno ja puhelimessa myyjä vakuutti kaiken olevan kunnossa jne. Ajoimme paikan päälle katsomaan ja auto oli kaikkea muuta mitä myyjä vakuutti. Ainoastaan vuosimalli ja merkki oli niin kuin pitääkin mutta auto pidetty ikäisekseen huonosti, reunat hilseili kosteudesta, niitä oli peitelty valkoisella maalilla, renkaat vaihdettu ruosteisiin jne eikä osattu neuvoa juurikaan tekniíkan käyttöä ja kuitenkin vakuutettiin että kaikki pelittää. Puhallin ei toiminut, kuitteja eikä huoltokirjaakaan löytynyt, ainoa kuitti mikä oli, oli siinäkin vuosiluku väärennetty. Taisi olla kaverin tekaisema koko kuitti. Että sillälailla Pohjanmaan kieroa kaupantekoa!
Matkailuautoa ostamassa?
Näin Pohjanmaalla....
91560
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ne on meinaan tosi harvinaisia nuo ruosteiset renkaat. Onko joku kiusannu sinua, voi raukkaa.
Taidat olla sinäkin Pohajalaanen kun noin vmäisesti vastaat. En ostanut enkä muuten ole eläissäni nähnyt niin ruosteisia renkaita niinkin tuoreessa autossa. Nyt on sekin nähty!
Kumihan ei itsessään ruostu, mutta jos renkaat ovat maanneet jonkin ruosteisen pellin päällä varastossa, niin saattavat näyttää ruosteisilta. Tässä ehkä selitys ruostuneisiin renkaiseen.
Tuo on sitten aivan uusi asia, että myytävänä olevassa autossa pitäisi olla jotain kuitteja mukana ja näkösällä. Et kai tarkoita rekisteröintitodistuksen ilmoitusosaa?
Vanteita tarkoitin tietty! Jos myyjä väittää että huollot tehty ym ym niin kyllä taatusti haluan nähdä dokumenttia niistäkin! En ostaisi sikaa säkissä.
Mutta ko autosta nyt ei ollut väliäkään, kaikki tarvittava nähtiin jo auton ulkopuolelta.
Auton huollot merkitään erilliseen huoltokirjaan ja lyödään huoltoliikkeen leima päälle. Eikö se riitä dokumentiksi? Pitääkö vielä lisäksi olla kuitti, eli todistus siitä, että huoltotyöt on myös maksettu?
Niin kuin ei olisi ymmärretty mitä tarkoitit.Lapsellisia kusipäitä.
Ja valokuvaa huoltotoimet, ettei korjaamo vedä välistä.
Näköjään aloituksestasi pohojalaaset vetivät koko pussillisen hermehiä nenuunsa kun noin vimmastuivat.
Mites ne sanovat, jotta se koira älähtää johon se kal.... jne.
Jonka autoa mekin kävimme katsomassa Ilmajoella?! Tosi pösilö esittelijä. luuli ettemme ymmärrä autoista mitään. Tuskin saa ikinä autoaan kaupaksi tolla pelillä!