LÖYTYYKÖ SAMANTYYPPISIÄ

BIISEJÄ

Kuunnelkaahan Garth Brookssin biisi "aint going down till the sun comes up"

Siis todella svengaava kantri biisi..tollasia niiden pitää just olla ;))

Tietääkö kukaan vastaavia biisejä...huuliharppua ym. swengaava kantrimatskua?

olisin tosi kiitollinen jos löytyis vastaavia biisejä!!

Than'k you

3

817

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cowgirl

      Tässäpä muutamia esimerkkejä mielestäni hyvistä biiseistä:

      Rodney Crowell - I Walk the Line
      Randy Travis - Rise and Shine
      Travis Tritt - Girls Gone Wild
      Travis Tritt - Livin' on Borrowed Time
      Travis Tritt - Southound Train
      ym. ym. ym.

      Country musiikkiahan löytyy vaikka kuinka paljon hyvää ja todella hyvää. Löytyy tunteellisista balladeista ihan todella menevään rokkiin asti...
      Toista niin monipuolista musiikkilajia kuin Country ei ole varmaan olemassakaan. Mutta jostain syystä täällä Suomessa suurin osa ihmisistä tietää vain Johnny Cashin ja Dolly Partonin ja pitävät musiikkia "koppotikop-musiikkina" mutta vain tietämättömyyttään ja kun sitä ei kuule miltään Suomen radiokanavalta. Mutta onneksi netistä kuulee !!!

      • alkuper.

        Itsekkin olen suunnaton kantridiggari, lähimpänä sydäntä on nimenomaan "menevämpi" kantri.
        kiitokset näistä biisi ehdotuksista, lisääkin saa laittaa jos mieleen tupsahtaa!
        Nimenomaan, onneksi on tuo netti, päivittäin tulee kuunneltua netin kautta-->kotiteatterista San Antonion paikallista kantri kanavaa :)))

        T: Janne


      • Caountrybat
        alkuper. kirjoitti:

        Itsekkin olen suunnaton kantridiggari, lähimpänä sydäntä on nimenomaan "menevämpi" kantri.
        kiitokset näistä biisi ehdotuksista, lisääkin saa laittaa jos mieleen tupsahtaa!
        Nimenomaan, onneksi on tuo netti, päivittäin tulee kuunneltua netin kautta-->kotiteatterista San Antonion paikallista kantri kanavaa :)))

        T: Janne

        Kävin 2003 kääntymässä Dallasissa duunikeikalla ja parahdin isoimpaan mahdolliseen kauppakeskukseen minkä löysin. Lainasin kaverin autoa ja pistin sen parkkiin katto alhaalla. Kahden tunnin kuluttua kaupasta asteli uusi mies uusin ilmein. Elämäni ensimmäiset bootsit pakattiin paperikassissa takapenkille, päässä loisti valkoinen "arki" stetson ja lantioilla roikkui uusi peilinkirkas "beltbucket". Mutta mikä parasta, löysin paikallisesta musakaupasta ekaa kertaa Chris Caglen CD:n. Limppu sisään ja menox.

        Olin aivan varma, että liikennevaloissa saan halveksuvia katseita ja nuorisolta naurua. No eipä tullut katseen katsetta. Siispä lisää volaa ja auton nokka kohti downtownin auringonlaskua.

        Tämän jälkeen onkin sitten tullut aika paljon uusia kykyjä. Suosittelen tsekkaamaan seuraavat jykevämmän/reilummam menon texas coutry tyyppiset artistit:

        Tommy Wood
        Rodney Atkins
        Trace Adkins
        Brooks & Dunn
        Alan Jackson (tietyt biisit)

        Jos ei noista löydy niin jatketaan listaa:

        Montgomery Gentry
        Marty Stuart
        BR5-49 (rockabilly country menoa)
        The Kentucky Headhunters

        Ja jos etsit jotain sekopäistä niin tässä:

        Devil in a woodpile!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      73
      5022
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      121
      4727
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      80
      4213
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      107
      4189
    5. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      3
      3338
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      125
      3147
    7. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      2848
    8. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      28
      2787
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      40
      2783
    10. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      37
      2762
    Aihe