vai opettajan omaa sairasta uteliaisuutta?
Pistetään pöydät hevosenkenkä muotoon, ope tai mikä hitto, istuu keskellä ja keikuttelee työtuolissaan itseään, siinä on hyvät pyörät alla.
Me kurjat siinä, siis, pitää kertoa eli avautua, kertoa menneisuudestä, miksi ole täällä, miksi olet työtön, mitä harrastat, koti, koirat, kissat ja undulaatit.
Mitä hittoa, ja kysyn että miksi?
Yksikin otti sen niin kirjaimellisesti että kertoi melkein kaiken synkän menneisyytensä.
Hänellä ei varmaan ole ketään kotona kuuntelemassa.Säälittikin, mutta päällimmäinen olo on kuitenkin tyrmistys tästä.
Vaivaantuneena kuuntelee toisten kertomuksia.
Taululla kirjoitettu isolla tikkukirjaimilla kehoitus vaitolosta.
Onko tämä systeemi kirjattu johonkiin opetussuunnitelmaan vai opettajan oma keksintö?
Iltapäivällä askartelimme.
Pistetään pöydät hevosenkenkä muotoon, ope tai mikä hitto, istuu keskellä ja keikuttelee työtuolissaan itseään, siinä on hyvät pyörät alla.
Me kurjat siinä, siis, pitää kertoa eli avautua, kertoa menneisuudestä, miksi ole täällä, miksi olet työtön, mitä harrastat, koti, koirat, kissat ja undulaatit.
Mitä hittoa, ja kysyn että miksi?
Yksikin otti sen niin kirjaimellisesti että kertoi melkein kaiken synkän menneisyytensä.
Hänellä ei varmaan ole ketään kotona kuuntelemassa.Säälittikin, mutta päällimmäinen olo on kuitenkin tyrmistys tästä.
Vaivaantuneena kuuntelee toisten kertomuksia.
Taululla kirjoitettu isolla tikkukirjaimilla kehoitus vaitolosta.
Onko tämä systeemi kirjattu johonkiin opetussuunnitelmaan vai opettajan oma keksintö?
Iltapäivällä askartelimme.
Vastaukset 36
Vanhimmat
touhuja, sieltä haettu suuntaa nyky kurssi meininkiin. Ollaan avoimia, jokainen haluaa esiintyä, olla sósiaalinen jne.
Joo, se on kaikkien maiden salaisten poliisien opetussuunnitelmissa.
Miten lemmikkien omistus vaikuttaa työllistymiseen. Eihän sitä haistattelussakaan kysytä. Korkeintaan kysytään, oletko allerginen lemmikeille.
Kukaan ei pakota avautumaan. Edes poliisille ei kuulusteluissa ole pakko kertoa kuin nimensä ja sosiaaliturvatunnuksensa. Kaikki muu avautumiseen pakottaminen on laitonta painostusta. Olkaa työkkärin kursseilla mahdollisimman vähäsanaisia, jos siltä tuntuu. Teillä on siihen oikeus.
Tai sitten voitte kysellä kouluttajalta, miksi hän on täällä, mitä harrastaa, mikä on mennyt elämässä vikaan kun kyykyttää heikko-osaisia.
"ei täällä minusta olla puhumassa!" oli vastaus
pakotetaan ihminen myöntämään tämän olevan niin ala-arvoinen ihmisyksilö, että saa olla onnensa kukkuloilla, jos joku hyväksyy hänen ilmaisen työpanoksensa. Kun ryhmätilanteessa laitetaan ihmiset kertomaan oman alemmuutensa, niin muutkin hyväksyvät oman alemmuutensa joukkohysterian tapaan. Alemmuus sisäistetään kurssin edetessä samalla tavalla kasvavana kuin lumipallo.
Kun ihmistä pahoinpidellään henkisesti, niin hyvin nopeasti tämä uskoo ansaitsevansa tämän kohtalon ja näin saadaan suomeen nöyriä ja tottelevaisia orjia, jotka kuvittelevat saavuttavansa jotain tekemällä orjatyötä ja tässä elämän uskossa kauppaavat aatetta muillekin työttömille.
....oikeassa. Samoin toimivat myös työttömien yhdistykset. Ne opettavat tuntemaan oman arvottumuutensa. Sen että pitää tyytyä osaansa, homeiseen leipään leipäjonosta.
Että marista saa sisäänsä mutta ei saa muuten mekkaloida tai toimia.
hyvin oli huomioitu
Halusiko ope tietää kaiken ihan kaiken menneisyydestä, perheestä sekä epäonnistumisien huippuhetkistä?
Miksi olen täällä ja miksi olen työtön.
Monella ei varmaankaan ihan hirveä suurta motivaatiota ollut kurssille osallistumiseen epäilen.
Miksi olen työtön - mitähän työvoimatoimiston edustaja odottaa sellaiseen kysymykseen vastattavan. Olen niin paljon huonompi aina kuin muut hakijat tai kukapa sitä vapaaehtoisesti töissäkään olisi vai mitä ihmettä.
Vielä tuo taululla tikkukirjaimin oleva kehotus vaitiolosta selitettiinkö sen tarkoitus teille. Jos tarkoitus oli jutella luottamuksellisesti niin miksi ei järjestetty kahdenkeskisiä keskusteluja. Ihan naurettavaa, että toisilleen ennestään vieraat ihmiset pannaan tilittämään toisilleen epäonnistumisiaan ja muita henkilökohtaisia asioita. Tällainen vie viimeisenkin itsetunnon rippeen ihmiseltä.
Onneksi niitä työllistämismäärärahoja jäi vähän käyttämättäkin.
En tiedä kuinka syvälle piti menneisyydessä mennäkkään, mutta kun tuolla aiemmin kerroin tuli kaamea olo kun eräs ihan oikeasti tuntui itsestään ja elämästään kertovan.
Miksi olen työtön aihe, sehän suorastaan kerjää kaiken tiedon työttömältä, aina hermoromahduskertomukseen asti.
Tämän aivan kaiken kertovan elämä ei tuntunut kovinkaan ruusuiselta.
Mahtaa kaduttaa pulputus joskus myöhemmin, arvaan.
Olin melkein viimeinen kertomus-kohdassa ja osasin pitää varani.
Ajattelin siinä muita kuunnellessa että jospa joudunkin näillä kursseilla käymään jopa eläkeikään asti, niin johan olen oman elämänkertani moneen kertaan paukuttanut koko kaupungin korville.
Vanhoja asioita, miksi pitää jauhaa ja palata siihen hetkeen kun sai loparit?
Sitä vaitiolosanaa ei millään lailla erikseen selitetty, vaan korostettiin näiden omakohtaisten kertomusten vahvistan ryhmähenkeä.
Mitä ryhmähenkeä?
Jos on kymmenen ryhmässä, eri ikäisiä, eri aloilta, ainoa yhteinen tekijä vain se että kellään ei ole työtä.
Ihmisinä aivan erilaisia.
Jotain tarttis tapahtua, ja vähän äkkiä.
Ei nää kurssit ole ihan ihmisille tarkoitettu.
Ihme kun kukaan ei ole vielä kirveen kanssa sinne kursseille mennyt.
Kyllä se on niin lapsellista hommaa, aikuisia ihmisiä pidetään aivan tollona.
Sellaiselle ihmiselle tuo on vielä kauheampaa jos on korkeakoulutus ja nuo ääliöopet oikein urakalla kyykkää.
Itsellä on sellainen hyväksi haivaittu tyyli jotta istun hiljaa ja tarkkaavaisen näköisenä mutta mietin omia asioita ja nyökkäilen vain hyvissä kohdissa.
Sisäänpäin kiroillen.
lahdessa vasaran kanssa tätiä tapaamaan oli juuri kurssin käynyt
"Haluan olla simpukka
Kirjoittanut: en puhu henkilökohtaisia 28.4.2007 klo 18.09
Miksi olen työtön aihe, sehän suorastaan kerjää kaiken tiedon työttömältä, aina hermoromahduskertomukseen asti."
Syy on "tuotannollis-taloudelliset syyt". Mitä kerjäämistä siinä on?
Tai "Hallinto päätti olla myöntämättä lupaa uuden työpaikan perustamiselle".
"Mitä ryhmähenkeä?"
Kun on kyse työnhausta, työttömillä ei saa olla mitään ryhmähenkeä tai olet yhä työtön. Todellisuudessa ryhmäläiset kilpailevat sinun kanssasi samoista työpaikoista. Katsos, tällä palstalla minä voin uskova, että sinä olet jossain vaikkapa Kaavilla etkä hae niitä samoja duuneja kuin minä. Mutta täällä Helsingissä ovat työttömät minun pahimpia kilpailijoitani.
Uuden hallituksen päätös hajottaa nykyinen työministeriö antaa toivoa siitä, ettei tällaisiin hömppäkursseihin enää lapioida rahaa. Toivottavasti porvarihallitus pyyhkäisee pois kaiken sen saastan, minkä onneton dementiapuolue jätti jälkeensä.
Etkö ole kuullut uusimpia uutisia? Työttömyysministeriö todellakin lakkaa toimimasta ja demareiden vahvin puolustuslinnake hallinnossa pilkotaan osiin. Sen sijaan työttömien aikuisten päiväkerhotoiminta jatkuu entisellään. Ainoana erona se, että sitä järjestävät nyt kallispalkkaiset, yksityiset konsulttitoimistot.
Uusi hallitus ei todellakaan lähde hömppäkursseja karsimaan, vaan niitä päinvastoin lisätään. Porvarihallitus ajaa yksityistämisen asiaa, joten kursseja järjestää tulevaisuudessa ulkoistettu nöyryyttäjä valtion sijaan. Lipeväkieliset konsultit tekevät jokaisesta "sisäisen sankarin", joka on alistunut osaansa, mutta pystyy silti hymyilemään, jotta porvarin ei tarvitsisi enää katsoa kadulla työttömän tympeää naamaa.
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Työttömien kurssitus siirtyy yhä enemmän yksityisille yrityksille/1135226726348
kokoomus kun ei ollut kaikkia työllisyysrahoja käytetty eli ei se hyvää lupaa - ja maalais kunnissa taitaa tänäkin päivänä olla risusavottoja...
Nyt artikkelin mukaan kilpailutetaan sillä tavalla, että tuloksillakin olisi merkitystä, ei pelkästään hinnalla.
Olen samaa mieltä sen perusteella, mitä täällä olen lukenut. Kumman epätasaisesti työvoimatoimistojen aktivointitoimenpiteet jakautuvat.
Kun kriteerinä ovat hyvät tulokset työllistymisessä, valitaan kursseille valmiiksi helppoja lyhytaikaistyöttömiä kun taas kova ydin eli meikäläiset saavat olla noilta toimenpiteiltä jokseenkin rauhassa.
"Työelämän rakenneuudistukset:
- työmarkkinoiden sopimusjärjestelmän toimivuutta kehitetään, lisäksi tavoitteena on parantaa paikallisen sopimisen edellytyksiä
- tehdään laaja kartoitus uusien työpaikkojen syntymisen ja erityisesti ensimmäisen työntekijän palkkaamisen esteistä, ryhdytään tarvittaviin toimiin esteiden poistamiseksi (osa politiikkaohjelmaa).
Työvoimapolitiikka:
- työllisyysmäärärahoja suunnataan uudelleen ja niitä siirretään käytettäväksi kotitalousvähennykseen, matalapalkkatukeen nuorille, oppisopimuskoulutukseen ja nuorten työpajoihin
- työhönosoituksia lisätään, työnhakijarekistereiden helpompi käytettävyys internetin kautta työnantajille
- Työperäistä maahanmuuttoa edistetään: maahanmuuttohallinto yhdistetään ja siirretään SM:öön; kolmansista maista tulevan työvoiman osalta luovutaan saatavuusharkinnasta asteittain.
- työvoimapolitiikan siirto elinkeinoministeriöön
Laaja sosiaaliturvauudistus käynnistetään tavoitteena mm. sosiaaliturvan työhön kannustavuuden parantaminen.
Tuottavuuden kohottamiseksi ja työllisyyskehityksen tukemiseksi tehdään laaja kartoitus niistä syistä, jotka voivat muodostua uusien työpaikkojen syntymisen ja erityisesti ensimmäisen työntekijän palkkaamisen esteeksi. Samoin kartoitetaan niitä tekijöitä, jotka vaikuttavat henkilökohtaisiin työllistymisen edellytyksiin.
- Työvoiman saatavuuden parantamiseksi edistetään toimenpiteitä, jotka tähtäävät opiskeluaikojen tiivistämiseen, työurien pidentämiseen, sosiaaliturvan työhön kannustavuuden lisäämiseen ja työperäisen maahanmuuton edistämiseen. Hankkeita työn ja perhe-elämän yhteensovittamiseksi edistetään.
- Koulutuspaikkojen tarjontaa saatetaan vastamaan työvoiman kysyntää. Käynnistetään selvitys toimialoista, jotka kärsivät ammattitaitoisen työvoiman puutteesta, ja tuetaan eri toimijoiden yhteisenä hankkeena pyrkimyksiä helpottaa tilannetta. Lisätään ja tehostetaan työvoimatarpeen ennakointia sekä ennakoinnin vaikutusta koulutukseen."
http://www.eerolehti.fi/sivu.php?id=56
"Tehotoimet alkavat
Kirjoittanut: uusi hallitus 29.4.2007 klo 09.36
tavoitteena on parantaa paikallisen sopimisen edellytyksiä"
Missäs ne tätä ennen on sovittu, Kiinassako?
"- työhönosoituksia lisätään, työnhakijarekistereiden helpompi käytettävyys internetin kautta työnantajille "
Miten nämä kaksi sopivat yhteen?
Minä olen jo pitkään ehdottanut, että työntekijä laatisi yksityiskohtaisen hakuprofiilin vähän niin kuin deittipalvelussa ja työnantaja näkisi työnhakijat vaikka paremmuusjärjestyksessä ruudullaan.
Jos työnantaja päättää kutsua yksityiskohtaisen hakuprofiilin viisi parhainta haastatteluihin, niin heille voi antaa vaikka sen työhönosoituksen, jos ei muuten. Mutta kyllä minä luulen, että innostus hakuun on niin suuri täsmennetyn profiilin kautta, ettei työhönosoituksia tarvittaisi.
"- Koulutuspaikkojen tarjontaa saatetaan vastamaan työvoiman kysyntää."
Tämä sotii sitä vastaan mitä nuorille on luvassa. Sinällään on järkevää supistaa koulutustarjontaa työllistymistä vastaavaksi.
Edelleenkään et ole sanonut, miten seksuaalivähemmistöön kuuluvaksi mielletty saa apua työllistymisongelmaan joka johtuu syrjimisestä tässä asiassa.
....et ole sanonut, miten seksuaalivähemmistöön kuuluvaksi mielletty saa apua työllistymisongelmaan joka johtuu syrjimisestä tässä asiassa.....
Että oikein erillinenen työohjelma jollekin homopettereille tai lespoille ja sitten pikkupissiänen stallaa työmaalla.. Ei helvetti, toi ruumis ei kuulu tähän mieleen tai se mieli yleensä kehoon tai se keho oikein minnekkään, senhän ei pidä edes olla olemassa poistetaan.
Suhtaudu siihen kurssiin seuraavasti; hallitus syöttää työttömille pajunköyttä - tee sinä siis samoin. Sinuna minä sepustelisin ihan omiani ja lopuksi nauraisin siinä muiden edessä makeasti koko keksitylle tarinalle ja kurssilaisten hyväuskoisuudelle. Muiden ikävistä puolista voisi myös tehdä "kiperiä" kysymyksiä ja harrastaa hiukan "kaivelua". Ehkäpä saisit villittyä mukaan muutaman muunkin kyllästyneen. Lopuksi saattaisi olla hyvät mahkut vieläpä koko kurssin sabotoimiseen.
"Muiden ikävistä puolista voisi myös tehdä "kiperiä" kysymyksiä ja harrastaa hiukan "kaivelua"."
Olen lähes samaa mieltä muuten, mutta muille kurssilaisille ei kannata kostaa "ikäviä puolia penkomalla", koska he ovat samassa alistetussa asemassa kuin sinä itsekin. Kaikki sabotaasi kurssin järjestäjälle, mutta omien kanssa pitää olla solidaarinen. Vain yhteistyöllä sortaja voitetaan.
Miksi tehdä muille kurssilaisille kiusaa? Syyttä he jossain pakkokurssilla ovat. Sen sijaan kurssin sabotoiminen on suorastaan velvollisuus. Siitä Lapinlahden Lintujen sketsistä jossa kaveri avautuu psykiatrille saa hyvää lähdemateriaalia.
sain vapautuksen uudesta suunnasta viime vuonna mielenterveyslääkärin todistuksella.olen aikoinaan kammonnut ja hieman vieläkin sosiaalisia tilanteita tuntemattomien kanssa ja lääkärin sanaan molli-ollilla ei ollut mitään sanomista.
perkele mitä touhua,toivottavasti moiset kyykytyskurssit lopetetaan.
avaudun sen verran,että annan joka ruumiinaukon kaikkien käyttöön,saa toimia
onko leipäläpi vai perseenreikä suositumpi?
Näiden kyykytysluentojen ainoa tarkoitus on tottuttaa työttömät tyytymään alemmuudentilaansa. Annetaan ymmärtää, että olet surkea työtön, mutta on myös muita kaltaisiasi. Älkää koskaan miettikö, voisiko työttömyys johtua muusta kuin teistä itsestänne.
Eduskunta ja hallitus ei halua 10.000 työttömän mielenosoitusta eduskunnan portaille. Silloinhan ne joutusivat jopa tekemään jotakin konkreettista työttömien hyväksi.
Kysymyksellä alustellaan ryhmädynamiikkan muotoutumista. Kun menet työpaikalla, muutaman vuoden päästä tiedät kaiken työtovereistasi. Tässä avautumisessa halutaan nyt vain nopeuttaa samaa prosessia joka tapahtuisi muutenkin. Kysymys on katalyytti. Kun tietää muista ryhmänjäsenistä edes vähän heihin on helpompi luottaa ja vähitellen alkaa muodostua ns ryhmähenki. Ryhmänhengen muodostuminen koherentoi ryhmän yleistä mielipidettä ja tekee kurssin kapellimestarin työn mahdolliseksi. Ryhmä ei olisi ryhmä jos osallistujat eivät kokisi olevansa yhtä. Ihan sama meininki on kouluissa yliopistotasolle asti. Toisaalta opettajan työn palkitsevuus on pitkälti vuorovaikutuksessa. Jos vuorovaikutussuhdetta suhteessa opetettaviin ei synny, opettaminen on turhauttavaa.
Yleensä työpaikoille ja "oikeaan" opiskeluun valikoituu kuitenkin samanhenkisiä opiskelijoita.
Työkkärin kursseille valikoituu eri ammatin ja sosiaalisesti eriarvoisia ihmisiä, joilla kokemukseni mukaan on paljon ongelmia.
Sosiaalinen eriarvoisuus on korostunut, koska jo vähän paremmin työllistyneet ovat päässeet tästä kierteestä pois.
Sitten jää nämä kurjat jotka pakotetaan kursseille, ja käytös on se mikä on.
Omassa tilanteessani en huomaa minkäänlaisen ryhmähengen nostatusta, xxtutusta ennemminkin.
Opettajaa ei tämä ryhmä palkitse eikä kannusta.
Mietin onko opettajan status hyvinkin alhaalla, kehtaako sanoa että on akk:ssa töissä?
Opettaja kokee että työttömät ovat vain vaivana, ainahan niitä tulee lisää, mitäs noista.
Oman ongelmansa heillä on valtava paperityö, jotta he saisivat valtaisan paperiyön tehtyä, niin työtön joutuu silloin askartelemaan jotain älytöntä aarrekarttaa omasta tai tulevasta elämästään. Sillä aikaa opettaja tappelee byrokratian kanssa omassa kopissaan.
Tässä oppilaitoksessa on selvästi hyvin nuoria opettajia jotka ovat hetken ja siirtyvät kenties muihin oppilaitoksiin tai lähemmän kotipaikkaansa.
Valmistunut opettaja ottaa sen minkä työn saa.
Sitten toinen ryhmä on iäkkäitä, jotka eivät itse enää pääse pois ja näyttävät itsekkin pian sekoavan. Siirtävät omaa tuskaansa työttömille, jotka taas omalta osaltaan haluavat pois koska tuo koulutus on mitä se on: nöyryytystä ja alistamista.
Miksipä työtön tähän alistuu kertakerran jälkeen?
Ei haluaisi, mutta kun on pakko.
Viidennen hyperkurssin jälkeen olet aika valmista kamaa, ei jaksa, ei usko, ei viitsi.
Ruotsissa oikeuskansleri on kieltänyt työnvälitystä pakottamasta työttömiä ryhmäkeskusteluissa paljastamasta koulutustaan, työtaustaansa, mitä töitä hakee tai mitään henkilökohtaisia asioitaan. Kaikki nämä tiedot kuuluvat salassapitovelvollisuuden piiriin. Jopa nimi kuuluu salassapitovelvollisuudenpiiriin! Työnvälitys ei saa kertoa kenellekään näistä tiedoista eikä pakottaa ketään paljastamaan niitä.
Asia koskee erästä miestä Tukholmassa, joka oli pakotettu Östermalmin työnvälityksen kautta osallistumaan työnhakukurssille saadakseen pitää työttömyyskorvauksensa. Kurssilla pakotettiin työttömät ryhmäkokouksessa mm. paljastamaan mitä töitä he olivat viikon aikana hakeneet. Miehen mielestä tämä rikkoi työnvälityksen salassapitovelvollisuutta ja kieltäytyi, mikä johti työttömyyskorvauksen lakkauttamiseen.
Oikeuskansleri sanoo päätöksessään, että tiedot, jotka miehen odotettiin paljastavan, kuuluvat salassapitovelvollisuuden (sekretess) piiriin. Myös nimi, koulutus, työkokemus ja kaikki yksityisasiat kuuluvat salassapitovelvollisuuden piiriin, ja työnvälitys ei saa niitä paljastaa tai pakottaa ketään paljastamaan niitä. On väärin lakkauttaa työttömyyskorvaus pelkästään sen vuoksi, että joku kieltäytyy paljastamasta salassapitovelvollisuuden piiriin kuuluvia asioita, oikeuskansleri sanoo.
Työnvälityksen on löydettävä sellainen työvoimapoliittinen toimenpide, joka on sopiva juuri sille henkilölle. Työvoimavirkailijan on aina informoitava työtöntä salassapitovelvollisuudesta ja mitä tietoja kurssilla odotetaan paljastettavan. Työnvälittäjä ei koskaan saa pakottaa ketään osallistumaan kurssille, jossa odotetaan, että työtön paljastaa salassapitovelvollisuuden piiriin kuuluvia asioita.
Näin Ruotsissa: http://www.stpress.se/zino.aspx?articleID=9964
Eiköhän samat salassapitosäännöt työvoimatoimistossa koske myös Suomessa! Tee kantelu oikeuskanslerille!
kurmootetaan tällä työttömyydellä.
Ed. vastaaja pitää puoliasi, etkö sinä sitä tajua paukapää! Onks uhrin roolissa kiva olla?
...Tee kantelu oikeuskanslerille...
Ehkäpä tietosuojavaltuutettu on oikeampi osoite.
Työttömiä pisteään halvalla...
---työtön on vammainen, sitä hyysätään..
---Miksi on tultu tähän? - olisi yhteiskunnalle järkevämpää järjestää töitä!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
No tuohan on selvästi ryhmäterapiaa työttömille. koska työttömät ihmiset sairastavat sairautta nimeltä työttömyys. Kurssinvetäjä toimii ammattitaidottomana ryhmäterapeuttina, joka on tullut kauhistelemaan työttömien raukkojen synkkiä elämäntarinoita siinä missä tavallinen ihminen käy elokuvissa tyydyttämässä kauhistelun tarvettaan.
Kai sillä oli popcornia ja kokista mukana?
Vertaistuki on päivän sana. Sitä tarjoillaan kaikille niille jotka halutaan tässä yhteiskunnassa nähdä sairaina ja vammaisina. Mitään muutahan ei työttömät ihmiset enempää tarvitse (esimerkiksi töitä), kuin itsesäälissä rypemistä ryhmässä, ongelmien märehtimistä ja pyörittelyä. Yksityisyyttä ei ole, intimiteettiä ei ole.
Työtönhän ei tietystikään enää tiedä kuka on, koska hänellä ei ole ammattia jonka kautta ihmisen kuuluu suomessa määritellä itsensä - tai siis jonka kautta muu yhteiskunta määrittelee hänet.
Niinpä kurssinvetäjä keksii nerokkaita keinoja auttaa työttömiä miettimään identiteettiään ja löytämään itsensä. Muistaakseni itse olisin kitara, jos olisin soitin. Ja orkidea, jos olisin kukka. Ja vasara, jos olisin työkalu. Voi hitsi, kylläpä identiteetti selkiytyi, tästä on hyvä jatkaa. Kiitos siitä, työkkärinkurssi.
siitä mitä sinulle on aina opetettu:eli kun kysytään niin vastaat, aina ja kaikille. Tämä taotaan päähän peruskoulussa. Jos ei vastaa tulee huono omatunto ja syyllisyys. Aikuisen ihmisen täytyy oppia kriittiseksi vaikka siihen ei Suomessa kannustetakkaan, ja päättää itse mihin vastaa ja mihin ei, kuten ap oli tehnytkin. Minulta on ihan turha lypsää mitään, sanon missä vaan ja koska vaan että paljonpa sulle kuuluu. Olen niin kantapään kautta oppinut että jos on llian avoin ja harkitsematon leipäläpensä suhteen se kostautuu. Missään pilipalikursseilla ei tarvitse avautua yhtään sen enempää kuin itse haluaa, ja on muutenkin hyvä oppia pitämään asiansa ihan omana tietonaan, se lisää kummasti vapautta. Ei pääse jokainen puuttumaan milloin mihinkin.
Olen huomannut saman. Pätkätyöläisen kannattaa kertoa itsestään niin vähän kuin mahdollista tai niin merkityksettömiä asioita, ettei kukaan voi tarttua niihin. Mielipiteiksi riittää vain taso kaunis ilma tänään.
Tollasilla kursseilla kaartaisin ja kiertäisin kaikki kysymykset. Nimi Matti tai Maija tai halutessaan voi käyttää jopa ei- kutsumanimeään, sitä eivät työvoimaviranomaiset voi kieltää tai jotain lempinimentapaista. Ei ole mitään syytä esittäytyä satunnaisille tutuille perusteellisesti.