Tervehdys!
Suunnitelmissa on teetättää japanilaisin kanji-kirjaimin hauiksen tiedoille tatuoinnit.
Onko kenelläkään suosituksia, minne kannattaisi mennä ottamaan helsingissä ko. kirjain tatuoinnit?
kiitokset tiedoista jo etukäteen!
T: Janne
Suunnitelmissa on teetättää japanilaisin kanji-kirjaimin hauiksen tiedoille tatuoinnit.
Onko kenelläkään suosituksia, minne kannattaisi mennä ottamaan helsingissä ko. kirjain tatuoinnit?
kiitokset tiedoista jo etukäteen!
T: Janne
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kanji -merkkejä nyt pystyy hakkaamaan kuka vaan, kenellä pysyy tatuointikone käsissä. Tärkeintä on se, että tiedät mitä merkit oikeasti tarkoittavat. Eli suosittelen kirjastokeikkaa - hae kanji - suomi sanakirja ja katso haluamasi teksti sieltä. Itse merkit kyllä pystyy vaikka peräkylän tatuoija tekemään, koska tuollaisten merkkien teko ei kauheasti taitoa tarvitse.
kääntää keula kohti kirjastoa, netistä olen myös jonkun verran merkkien tarkoituksia tsekkaillut...
ajattelin laittaa kolme merkkiä olkapäästä alaspäin hauiksen sivua hipoen :))
Liskogalleriaa voin suositella paikkana. Therese teki mulle kaksi kanji-merkkiä =)
Aivan sama mitä ne merkit tarkoittavat, sillä ei niitä täällä kukaan kuitenkaan ymmärrä, eikä osaa sanakirjasta japanilaisten kirjainten mukaan etsiä. Etsi kirjainyhdistelmät mistä lausuttaessa muodostuu tavut "Jop-pa-rai", niin siinä on hyvä sana joka osoittaa syvällistä ajattelua. "Kyo-rai" voisi myöskin olla hyvä sana. Tai sitten lause "Oneisan omanko shioo". Kysy joltakin japanilaiselta kuinka se kirjoitetaan, mutta kerro ensin että haluat sellaisen tatskan, ettei se japsi läväytä sinua lättyyn.
Ne järkevät kanjitatuoinnin haluavat tahdo että se ko. kanji meinaa aiheeltaan jotain itselleen läheistä.
On kai sitten niitäkin, jotka "viisaana" ja/tai muka hauskana ottavat japaniksi "juoppo" tatuoinnin. Tai muuta härskiä mitä mainitsit.