käärmeitä ja

nuolia

Hieman esimakua:

1. Far Cry    *****
2. Armor and Sword    ****
3. Workin' Them Angels ?   
4. Larger Bowl    **
5. Spindrift    ?
6. Main Monkey Business *****   
7. Way the Wind Blows ?   
8. Hope    ****
9. Faithless    ****
10. Bravest Face    ***
11. Good News First ?   
12. Malignant Narcissism *****   
13. We Hold On    ?

S&A sijouttuu mielestäni johonkin "Presto" ja "Roll of the Bones" välimaastoon ollen kuitenkin musiikillisesti edellisiä huomattavasti parannetumpi versio... jos Presto tai RoB eivät oikeen iskeneet, uudesta albumista voi olla apua tähän akuuttiin ongelmaan... instrumentaalit lämmittivät mieltä - etenkin Malignant Narcissism, joka aiheutti kouristuksenomaisia pakkoliikkeitä (positiivisessa mielessä)... jotain naiviuutta lyriikoissa (totta kai kun kannessakin on lapsi!), mutta siitä enemmän ja arvostelusta kokonaisuutena albumin ilmestymisen jälkeen (2.5.)...

Ehkä nyt voimme suoda Rushille ansaitut eläkepäivät... lopettaa oikeaan aikaan - huipulla! (Musiikkihan elää ikuisesti).

Tulevassa HELLsingin konsertissa olisi mukava kuulla kitaralla "Hard rock hallelujah"-intro ja jatkona M.Narcissism - kyllä toimisi!

1

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täydellistä

      1. Far Cry ***** 5:18
      2. Armor and Sword **** 6:36
      3. Workin' Them Angels *** 4:46
      4. Larger Bowl ** 4:07
      5. Spindrift **** 5:23
      6. Main Monkey Business ***** 6:01
      7. Way the Wind Blows ***** 6:28
      8. Hope **** 2:02
      9. Faithless **** 5:31
      10. Bravest Face **** 5:11
      11. Good News First *** 4:51
      12. Malignant Narcissism ***** 2:16
      13. We Hold On **** 4:12

      Nyt kappaleet on kuultu, mutta sanoitukset vaativat vielä syventymistä. Kokonaisuutena kunnianhimoinen mammuttilevy on neljän luokkaa (viidestä)... yli tunti (62:42) Rushia!

      Moving Pictures-albumista saakka yhtyeen jalanjälkiä seuranneena Snakes and Arrows olisi loistava lopetus - kukaan ei tietenkään toivo lopettamista, mutta albumin tason ylittäminen on vaikeaa, jopa mahdotonta, miksi siis tehdä tietoista floppia? Kuolla oikeaan aikaa, sanoi Zarathustra - ottakaamme neuvosta vaari.

      Asiantunteva arvio levystä:
      http://jam.canoe.ca/Music/Artists/R/Rush/AlbumReviews/2007/04/26/4132014-sun.html
      mutta 3½ tähteä on liian vähän?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      159
      4586
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      73
      4347
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      3496
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      131
      3098
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      188
      2812
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      39
      1817
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      72
      1582
    8. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      60
      1523
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      120
      1281
    10. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      18
      1195
    Aihe