käärmeitä ja

nuolia

Hieman esimakua:

1. Far Cry    *****
2. Armor and Sword    ****
3. Workin' Them Angels ?   
4. Larger Bowl    **
5. Spindrift    ?
6. Main Monkey Business *****   
7. Way the Wind Blows ?   
8. Hope    ****
9. Faithless    ****
10. Bravest Face    ***
11. Good News First ?   
12. Malignant Narcissism *****   
13. We Hold On    ?

S&A sijouttuu mielestäni johonkin "Presto" ja "Roll of the Bones" välimaastoon ollen kuitenkin musiikillisesti edellisiä huomattavasti parannetumpi versio... jos Presto tai RoB eivät oikeen iskeneet, uudesta albumista voi olla apua tähän akuuttiin ongelmaan... instrumentaalit lämmittivät mieltä - etenkin Malignant Narcissism, joka aiheutti kouristuksenomaisia pakkoliikkeitä (positiivisessa mielessä)... jotain naiviuutta lyriikoissa (totta kai kun kannessakin on lapsi!), mutta siitä enemmän ja arvostelusta kokonaisuutena albumin ilmestymisen jälkeen (2.5.)...

Ehkä nyt voimme suoda Rushille ansaitut eläkepäivät... lopettaa oikeaan aikaan - huipulla! (Musiikkihan elää ikuisesti).

Tulevassa HELLsingin konsertissa olisi mukava kuulla kitaralla "Hard rock hallelujah"-intro ja jatkona M.Narcissism - kyllä toimisi!

1

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täydellistä

      1. Far Cry ***** 5:18
      2. Armor and Sword **** 6:36
      3. Workin' Them Angels *** 4:46
      4. Larger Bowl ** 4:07
      5. Spindrift **** 5:23
      6. Main Monkey Business ***** 6:01
      7. Way the Wind Blows ***** 6:28
      8. Hope **** 2:02
      9. Faithless **** 5:31
      10. Bravest Face **** 5:11
      11. Good News First *** 4:51
      12. Malignant Narcissism ***** 2:16
      13. We Hold On **** 4:12

      Nyt kappaleet on kuultu, mutta sanoitukset vaativat vielä syventymistä. Kokonaisuutena kunnianhimoinen mammuttilevy on neljän luokkaa (viidestä)... yli tunti (62:42) Rushia!

      Moving Pictures-albumista saakka yhtyeen jalanjälkiä seuranneena Snakes and Arrows olisi loistava lopetus - kukaan ei tietenkään toivo lopettamista, mutta albumin tason ylittäminen on vaikeaa, jopa mahdotonta, miksi siis tehdä tietoista floppia? Kuolla oikeaan aikaa, sanoi Zarathustra - ottakaamme neuvosta vaari.

      Asiantunteva arvio levystä:
      http://jam.canoe.ca/Music/Artists/R/Rush/AlbumReviews/2007/04/26/4132014-sun.html
      mutta 3½ tähteä on liian vähän?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      128
      11148
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      156
      10324
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8040
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      194
      6566
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      53
      5661
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5081
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      151
      4414
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      25
      4246
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      71
      4079
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      133
      3634
    Aihe