Parisuhde tuntuu rankalta (ei väkivaltaa) mutta puhumattomuus, kylmyys, välinpitämättömyys vallitsevat, olo on jokapäivä onneton ja surumielinen, jokainen aamu herätessäni mietin onko suhde oikea minulle..en jaksa, en jaksa enää mitään..kunpa joku tietäisi mitä tehdä..voiko väärän suhteen aavistaa..
liian väsynyt
elämään
61019
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sina latelet kaiken jo valmiiksi poydalle, siina tuli roppakaupalla syita joista jo yksikin riittaisi parisuhteen jo eiliseen lopettamiseen.
suhteessa pitää olla onnellinen, jos tuntee itsensä onnettomaksi ja surulliseksi, niin mitä järkeä kiduttaa itseään enempää?
Kyllä, väärän suhteen tuntee kyllä itsessään. Kuulostaa siltä ettet todella voi kovin hyvin. Voisitko paremmin, jos olisit yksin? Rakastatko häntä vielä, tunnetko etäisyyden hetkinä kaipausta vai helpotusta? Pystyttekö puhumaan asioista lainkaan? Jos olette toisillenne tärkeitä ja molemmilla on halua jatkaa SEKÄ halua selvitellä asioita ja nähdä vaivaa sen eteen, on toivoa yhteisestä tulevaisuudesta. Muussa tapauksessa sinun on parasta hankkia voimia muilta elämänaluieilta ja valmistautua eroon. Toivon jaksamista!
en tosiaan voi hyvin tässä suhteessa tällähetkellä. etäisyyden aikana oloni on helpottunut, mutta tunnen myös kaipausta. pelkään menettäväni miehen kuolemalle, rakastan häntä läheisrakkauden muodossa, haluaisin romanttistakin rakkautta välillemme,olen ihan umpikujassa, ja kylmyys välillämme kasvaa, mutta olen läheisriippuvainen, joten en osaa olla yksinkään, se ahdistaa :( puhuminen on vaikeaa, emme puhu juuri mistään, koska se ei johda kuulema mihinkään, ja olen vaan samoja asioita jankuttava nainen. minulla on paha olo, haluaisin selvittää asiat, keskustella, mutta mieheni ei, hänestä asiat kai on parempi jättää kohtaamatta, ahdistaa ja itkettää tämä tilanne! kiitos vanha6 kannustuksesta muutokseen :)kun saisi voimia tehdä jonkun päätöksen ja tietäisi mikä on hyväksi.
Ehdota miehellesi taukoa, syteen tai saveen!
Oletko jo hakenut ammattiapua? Jos olet kovasti ahdistunut, voisit pyrkiä mielenterveystoimistoon, tai jos opiskelet niin vastaavaan paikkaan opinahjosi kautta. Jos yhdessä vielä yrittäisitte suhdetta korjata, niin kirkon perheasianneuvottelukeskus voisi olla yksi paikka -käsittääkseni maksuton. Jos teillä on lapsia, voisitte päästä myös perheneuvolaan. Ystävät ja muut elämänalueet kuten harrastukset olisivat varmaan tärkeitä tilanteessasi.
Kuulostaa kyllä huolestuttavalta, varsinkin jos ymmärsin oikein, että miehesi on itsemurha-altis. Sittenhän sinä et olekaan ainoa riippuvainen suhteessanne.. mikä ei tietysti tee tilannettanne yhtään helpommaksi. Koita kaikin tavoin vahvistaa itseäsi, tee kaikkea mikä on itsellesi mukavaa. Ja keskusteluyhteyden vaaliminen mieheen olisi varmaan paikallaan, jos se vain tuntuu yhtään mahdolliselta. Älä jää yksin ahdistuksesi ja ahdistavan suhteesi kanssa!