helppivä

ihan vihree

joo,olen siis ostamassa omakotitaloa,ensimmäinen talokauppa,mitäs pitää muistaa,tuossa paperipuolessa,talo on tarkastettu ja hyväkuntoinen,elikkä sillä puolella ei mitään.Mutta nuo lakihommat ja asiakirjat,mitä pitää muistaa tarkistaa ennen kauppaa,ettei kuseteta!Jos joku on tehnyt vastaaa, niin pistätkö tietoo,olisin todella kiitollinen.

4

617

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se on niin iso juttu, että eiköhän siinä kannattaisi käyttää apuna jotakin sen alan ammattilaista maksua vastaaan. Ympäristöstäkin olisi hyvä ottaa selvää, mitä siihen on kaavoitettu, ettei tule yllätyksenä.

      Jos kauppaa rahoitetaan pankkilainalla, niin pankin edustaja kyllä tarkastaa perusjuridiikan, että kauppa on pätevästi tehty.

    • rallaa...

      Aika yleisesti taloa ostava tarvitsee lainaa, ainakin jonkin verran.

      Pistä tuo oma pankkisi hommiin. He kyllä hoitavat paperisodan puolestasi niin ettei sinun oikeastaan tarvitse muutakuin käydä paperit allekirjoittamassa. Helppoa kuin mikä!

      Onnea uuteen kotiin!

    • Esimerkiksi hakusanoilla "kuluttajavirasto kiinteistö" tulee esille Kuluttajaviraston ohjeita kiinteistön ostajalle.

      • ihan vihree

        kaikille vastanneille,hyvin selvisi kaikki hommat!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      81
      3888
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      96
      3275
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      117
      2554
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      20
      1734
    5. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      144
      1657
    6. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      76
      1570
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      90
      1503
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      104
      1436
    9. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      55
      1113
    10. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      59
      1111
    Aihe