messut tylsiä

boring

Miksi luterilaisen kirkon messut ovat niin äärettömän tylsiä: virret laahaavia ja ankeita, penkit kolkot, rakennus väritön ja puhe kaikuessaan sekava. Tuskin löytyy raamatusta perusteita tylsille ja värittömille jumalanpalveluksille.

8

622

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Böggi

      Ei löydykään, mutta me korkeakirkolliset luterilaiset pidämme uruista, virsistä ynnä muusta vakiotavarasta. Niissä on sitä vakavuutta, joka sisältyy meidän jumalasuhteeseemme. Muodolla ei tietenkään ole oleellista merkitystä, vaan sillä, että jumalanpalveluksessa käyvät saavat piristää henkeään ja jumalasuhdettaan, ja kuulla puhdasta Jumalan sanan oppia; lakia ja evankeliumia.

      Pidetään mielessä se, että kirkkoon ei tulla hakemaan uskonnollisia elämyksiä, niin kuin jotkut nykyään kuvittelevat. Kirkko ei pyri saamaan laajaa yleisöä millään kommervenkeillä, vaan tahtoo kertoa pelastuksen sanomaa, niille, joille se kelpaa.

      Isän kodissa on monta huonetta. Ehkä se vain sinulla sattuu olemaan toinen kuin meillä. On vain yhtä kristillisyyttä, mutta muotoja on monia.

      • Rehveli

        Suomalaiset ovat hyvin harrasta kansaa, ne kirkonmenot aina aikaan saa... Päppädäpäppäädäppäppää, nyt pidetään ikävää, tyttydytytyydyttyttyy, niin sielut tyydyttyy.
        Aika sattuvasti sanottu, vai mitä?


      • Böggi
        Rehveli kirjoitti:

        Suomalaiset ovat hyvin harrasta kansaa, ne kirkonmenot aina aikaan saa... Päppädäpäppäädäppäppää, nyt pidetään ikävää, tyttydytytyydyttyttyy, niin sielut tyydyttyy.
        Aika sattuvasti sanottu, vai mitä?

        No on kait se jotain sinne päin. Tosin kyllähän kirkossakin lauletaan iloisia ylistysvirsiä, ettei siellä nyt ihan aneemista ole.


    • kuin täytekakkua

      ...

    • ev.lut. kirkossa

      Jos messussa on tylsää siksi, että pappien saarnat keskittyy kaiken maailman pörssikursseihin ja kissanristiäisiin, ymmärrän hyvin mistä kenkä puristaa. Liian suuri osa luterilaisen kirkon papeista jättää Raamatun ikäänkuin sivuseikaksi, eikä sellaisten pitämiä saarnoja ole aina helppo jaksaa kuunnella.

      Muuten olen kyllä sitä mieltä, että luterilaiset messut on oikein mainioita niin kauan kun saarnan pitävä pappi puhuu luterilaisen tunnustuksen mukaisesti Raamatusta. En tahtoisi käydä sellaisissa jumalanpalveluksissa, joissa viihdytään siksi, että huomio kiinnittyy hyvään meininkiin Jumalan kohtaamisen ja Sanan jäädessä sivuosaan. Sellaisia on tullut nähtyä ihan liikaa, kun olen käynyt tutustumassa vapaisiin suuntiin. Olihan niissä mukavaa, mutta mitä niistä jäi käteen? Ei paljon muuta kuin pelkät fiilikset.

      • fiilikset

        oo mitä sieltä haetaan. Kevennystä mieleen ja jaksamista tässä stressaavassa maailmassa?


      • kuin täytekakkua
        fiilikset kirjoitti:

        oo mitä sieltä haetaan. Kevennystä mieleen ja jaksamista tässä stressaavassa maailmassa?

        Tunnekokemuksilla vain ei pääse taivaaseen, vaan Jumalan sanan sisäistämisellä ja todeksi elämisellä. Ensisijaisesti tulisi julistaa sanaa, ei fiiliksiä. Toki fiiliksiäkin kohtuullisesti tarvitaan, olemmehan ihmisiä.


      • e-tana
        fiilikset kirjoitti:

        oo mitä sieltä haetaan. Kevennystä mieleen ja jaksamista tässä stressaavassa maailmassa?

        Kyllä on kirkolla asiat huonosti, jos sillä ei ole mitään parempaa tarjottavaa kuin hetken kestävät fiilikset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      304
      4906
    2. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      100
      3233
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      138
      3119
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      35
      1607
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      240
      1327
    6. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      23
      1300
    7. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1229
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      80
      1118
    9. Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?

      Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop
      Maailman menoa
      330
      1096
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      64
      1067
    Aihe