Autoliikkeen vastuu ?

Mitenkäs on autoliikkeen vastuu asiassa -> en huomannut kaupanteko hetkellä ,että autosta oli vetarin suojakumi haljennut ja sen takia nivel ihan paskana .Onko liikkeellä jonkinlaista vastuuta asiassa vai meneekö omaan piikkiin korjaus ?
Auto ollut minulla nyt 2 viikkoa.
2846
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

ei edes kuluttajasuojalaki edellytä liikkeen korjaavan. Voit toki esittää asiaa liikkeelle ja lopputulos riippuu aika paljon siitä miten asiasi esität.

Äänestä
  • Kyseessä lienee autossa jo myyntihetkellä ollut ns piilevä vika, jonka asiantunteva autoliike olisi havainnut jos olisi autoa viitsinyt edes vilkaista, niillä perustein voi hyvinkin mennä liikkeen piikkiin.
    Vetari kun tuskin menee vaihtokuntoon vaikka suojakumissa olisi viilto parin viikon ajan, ellet ole joku sorateiden virtuoosi ;-)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ostettu kirjoitti:

Mitenkäs on autoliikkeen vastuu asiassa -> en huomannut kaupanteko hetkellä ,että autosta oli vetarin suojakumi haljennut ja sen takia nivel ihan paskana .Onko liikkeellä jonkinlaista vastuuta asiassa vai meneekö omaan piikkiin korjaus ?
Auto ollut minulla nyt 2 viikkoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu