Glauber-suolasta

tttttt

Juu eli olen perjantaina aloittamassa 4-5päivän paastoa. Paastoan samoilla aineilla kuin mitä tuo vogelin 5-päivän paketti pitää sisällään, paitsi että karsin turhat pois. Ja kun ostaa erikseen, hinnassa säästää jopa puolet.

Ainoa mitä nyt sitten en erikseen ostamalla voi saada käsiini on se ohjekirja. Eräänlaisen manuaalin/ohjekirjasen, ihan hyvänkin, löysin netistä, mutta yksi asia askarruttaa.

Tiedän että paasto alkaa glauber-suolalla, mutta nautitaanko se päivää ennen varsinaisen paaston alkamista, vai 1-päivänänä, sikäli kuin sillä suurtakin väliä on?

Vastatkaa pian.

9

2664

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paastotar

      Mielestäni sen Glauber-suolan voi ottaa edellisenä tai samana päivänä. Minulla se toimi koko päivän ajan, joten on hyvä olla vessan lähellä, esim kotona. Pahan makuista se on, sisulla vaan!
      Mutta kyllä olen huomannut, että nälkää ei jostain syystä tunne lainkaan sinä päivänä kun sen ottaa.

    • Paastoaja

      Itse olen pitänyt ensin 3 kevennettyä päivää, vihanneksia ja hedelmiä. Sitten tuo ihanainen suola (joskus yritin sitä mehuunkin sekoittaa, mutta se maku ei häviä, paras on siis veteen se laittaa) ja sen jälkeen vaan nestepitoista ravintoa. Lopetuspäiviä myös olen pitänyt 3 vihanneksilla yms. Ja varsinaisen paaston aikana on hyvä tehdä ne suolihuuhtelut, kivaa se ei ole, mutta välttyy päänsäryiltä (apteekista saa suolihuuhteluletkuja). Tsemppiä!! Jos paasto onnistuu, olo on tosi mahtava.

      • Paastotar

        juu, suolihuuhtelut kuuluu asiaan. Siihen tottuu, eikä se satu.
        Olo on kyllä ihanan kevyt ja turvotus häviää silmien alta. Varmasti se johtuu siitäkin, ettei suolaa tule syötyä lainkaan.
        Glauber-suola siis maistuu äärettömän suolaiselta. Ihmisellä kai luontaisesti tulee oksennusreaktio ja yökötys, kun juo liian suolaista vettä. Sehän on elimistön puolustusreaktio.


      • Konkari'

        Glauber-suolan maku on kyllä maailman kamalin :D

        Tumma rypäletuoremehu peittää makua aika paljon ja jos ottaa pelkkään veteen sekoitettuna, niin haaleaan tai vähän lämpimään veteen sekoitettuna maku ei ole niin läpitunkeva. Samoin jos juo vuorotellen kulauksen glauberia / kulaus laimentamatonta appelsiinituoremehua, on operaatio paljon siedettävämpi.

        Alkuperäiselle: Tarkoitus on, että glaubersuolan jälkeen ei enään syödä mitään, eli ensimmäinen varsinainen paastopäivä aloitetaan glauberilla.


    • GlauberBauber

      Meillä on siis sama paaston aloituspäivä! Netistä Vogelin sivuilta lötyy sama ohje joka löytyy itse paastopaketista...ainakin kun viimeksi ostin koko paketin. Nyt ostin erikseen tuotteet ja säästin noin 15€. Itse otin tunti-puolitoista sitten Glauber-suolan mehun seassa (sairaan pahaa) ja vatsa tuli kipeäksi mutta teho ei ole vielä alkanut. Kannattaa siis ottaa edellisenä päivänä jotta voi heti aamulla aloittaa paaston paasto-aamiaisella. Loppuis jo tää mahakipu...

      • Paasto-Arska

        Glauber-suola otettu tunti sitten, mutta ei mitään vaikutusta. Pitääkö vetää uusi suolasatsi, jos ei suoli tyhjene? Vai voiko jättää sen varaan, että kyllä suoli tyhjenee suolihuuhteluilla.

        Pari vuotta sitten paastosin ekaa kertaa ja silloin glauber-suolan vaikutuksesta juostiin vessaan vartti suolan ottamisen jälkeen.


      • Voihan sitä kokeilla

        Kokeilehan rauhassa mitä tapahtuu jos otat edellisenä päivänä....... (!?)

        Kerro sitten miten kävi.


    • Anonyymi

      Mun äiti joka paastoili tosi usein..laittoi glaubersuolan suolihuuhtelupussiin ja niin olen tehnyt itsekin!!

      • Anonyymi

        Mitähän ihmettä tuokin tarkoitti?

        Ottaako isäsi koskaan mitään kantaa asioihin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      21
      2634
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      101
      2537
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1374
    4. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      94
      1271
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      122
      1256
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      302
      1228
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      20
      997
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      12
      977
    9. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      969
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      60
      887
    Aihe