Juu eli olen perjantaina aloittamassa 4-5päivän paastoa. Paastoan samoilla aineilla kuin mitä tuo vogelin 5-päivän paketti pitää sisällään, paitsi että karsin turhat pois. Ja kun ostaa erikseen, hinnassa säästää jopa puolet.
Ainoa mitä nyt sitten en erikseen ostamalla voi saada käsiini on se ohjekirja. Eräänlaisen manuaalin/ohjekirjasen, ihan hyvänkin, löysin netistä, mutta yksi asia askarruttaa.
Tiedän että paasto alkaa glauber-suolalla, mutta nautitaanko se päivää ennen varsinaisen paaston alkamista, vai 1-päivänänä, sikäli kuin sillä suurtakin väliä on?
Vastatkaa pian.
Glauber-suolasta
9
2473
Vastaukset
- Paastotar
Mielestäni sen Glauber-suolan voi ottaa edellisenä tai samana päivänä. Minulla se toimi koko päivän ajan, joten on hyvä olla vessan lähellä, esim kotona. Pahan makuista se on, sisulla vaan!
Mutta kyllä olen huomannut, että nälkää ei jostain syystä tunne lainkaan sinä päivänä kun sen ottaa. - Paastoaja
Itse olen pitänyt ensin 3 kevennettyä päivää, vihanneksia ja hedelmiä. Sitten tuo ihanainen suola (joskus yritin sitä mehuunkin sekoittaa, mutta se maku ei häviä, paras on siis veteen se laittaa) ja sen jälkeen vaan nestepitoista ravintoa. Lopetuspäiviä myös olen pitänyt 3 vihanneksilla yms. Ja varsinaisen paaston aikana on hyvä tehdä ne suolihuuhtelut, kivaa se ei ole, mutta välttyy päänsäryiltä (apteekista saa suolihuuhteluletkuja). Tsemppiä!! Jos paasto onnistuu, olo on tosi mahtava.
- Paastotar
juu, suolihuuhtelut kuuluu asiaan. Siihen tottuu, eikä se satu.
Olo on kyllä ihanan kevyt ja turvotus häviää silmien alta. Varmasti se johtuu siitäkin, ettei suolaa tule syötyä lainkaan.
Glauber-suola siis maistuu äärettömän suolaiselta. Ihmisellä kai luontaisesti tulee oksennusreaktio ja yökötys, kun juo liian suolaista vettä. Sehän on elimistön puolustusreaktio. - Konkari'
Glauber-suolan maku on kyllä maailman kamalin :D
Tumma rypäletuoremehu peittää makua aika paljon ja jos ottaa pelkkään veteen sekoitettuna, niin haaleaan tai vähän lämpimään veteen sekoitettuna maku ei ole niin läpitunkeva. Samoin jos juo vuorotellen kulauksen glauberia / kulaus laimentamatonta appelsiinituoremehua, on operaatio paljon siedettävämpi.
Alkuperäiselle: Tarkoitus on, että glaubersuolan jälkeen ei enään syödä mitään, eli ensimmäinen varsinainen paastopäivä aloitetaan glauberilla.
- GlauberBauber
Meillä on siis sama paaston aloituspäivä! Netistä Vogelin sivuilta lötyy sama ohje joka löytyy itse paastopaketista...ainakin kun viimeksi ostin koko paketin. Nyt ostin erikseen tuotteet ja säästin noin 15€. Itse otin tunti-puolitoista sitten Glauber-suolan mehun seassa (sairaan pahaa) ja vatsa tuli kipeäksi mutta teho ei ole vielä alkanut. Kannattaa siis ottaa edellisenä päivänä jotta voi heti aamulla aloittaa paaston paasto-aamiaisella. Loppuis jo tää mahakipu...
- Paasto-Arska
Glauber-suola otettu tunti sitten, mutta ei mitään vaikutusta. Pitääkö vetää uusi suolasatsi, jos ei suoli tyhjene? Vai voiko jättää sen varaan, että kyllä suoli tyhjenee suolihuuhteluilla.
Pari vuotta sitten paastosin ekaa kertaa ja silloin glauber-suolan vaikutuksesta juostiin vessaan vartti suolan ottamisen jälkeen. - Voihan sitä kokeilla
Kokeilehan rauhassa mitä tapahtuu jos otat edellisenä päivänä....... (!?)
Kerro sitten miten kävi.
- Anonyymi
Mun äiti joka paastoili tosi usein..laittoi glaubersuolan suolihuuhtelupussiin ja niin olen tehnyt itsekin!!
- Anonyymi
Mitähän ihmettä tuokin tarkoitti?
Ottaako isäsi koskaan mitään kantaa asioihin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi3593925Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun252557Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos152050Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5011716Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141685Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t511644Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist3011586- 171364
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.631166- 211134