Glauber-suolasta

tttttt

Juu eli olen perjantaina aloittamassa 4-5päivän paastoa. Paastoan samoilla aineilla kuin mitä tuo vogelin 5-päivän paketti pitää sisällään, paitsi että karsin turhat pois. Ja kun ostaa erikseen, hinnassa säästää jopa puolet.

Ainoa mitä nyt sitten en erikseen ostamalla voi saada käsiini on se ohjekirja. Eräänlaisen manuaalin/ohjekirjasen, ihan hyvänkin, löysin netistä, mutta yksi asia askarruttaa.

Tiedän että paasto alkaa glauber-suolalla, mutta nautitaanko se päivää ennen varsinaisen paaston alkamista, vai 1-päivänänä, sikäli kuin sillä suurtakin väliä on?

Vastatkaa pian.

9

2698

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paastotar

      Mielestäni sen Glauber-suolan voi ottaa edellisenä tai samana päivänä. Minulla se toimi koko päivän ajan, joten on hyvä olla vessan lähellä, esim kotona. Pahan makuista se on, sisulla vaan!
      Mutta kyllä olen huomannut, että nälkää ei jostain syystä tunne lainkaan sinä päivänä kun sen ottaa.

    • Paastoaja

      Itse olen pitänyt ensin 3 kevennettyä päivää, vihanneksia ja hedelmiä. Sitten tuo ihanainen suola (joskus yritin sitä mehuunkin sekoittaa, mutta se maku ei häviä, paras on siis veteen se laittaa) ja sen jälkeen vaan nestepitoista ravintoa. Lopetuspäiviä myös olen pitänyt 3 vihanneksilla yms. Ja varsinaisen paaston aikana on hyvä tehdä ne suolihuuhtelut, kivaa se ei ole, mutta välttyy päänsäryiltä (apteekista saa suolihuuhteluletkuja). Tsemppiä!! Jos paasto onnistuu, olo on tosi mahtava.

      • Paastotar

        juu, suolihuuhtelut kuuluu asiaan. Siihen tottuu, eikä se satu.
        Olo on kyllä ihanan kevyt ja turvotus häviää silmien alta. Varmasti se johtuu siitäkin, ettei suolaa tule syötyä lainkaan.
        Glauber-suola siis maistuu äärettömän suolaiselta. Ihmisellä kai luontaisesti tulee oksennusreaktio ja yökötys, kun juo liian suolaista vettä. Sehän on elimistön puolustusreaktio.


      • Konkari'

        Glauber-suolan maku on kyllä maailman kamalin :D

        Tumma rypäletuoremehu peittää makua aika paljon ja jos ottaa pelkkään veteen sekoitettuna, niin haaleaan tai vähän lämpimään veteen sekoitettuna maku ei ole niin läpitunkeva. Samoin jos juo vuorotellen kulauksen glauberia / kulaus laimentamatonta appelsiinituoremehua, on operaatio paljon siedettävämpi.

        Alkuperäiselle: Tarkoitus on, että glaubersuolan jälkeen ei enään syödä mitään, eli ensimmäinen varsinainen paastopäivä aloitetaan glauberilla.


    • GlauberBauber

      Meillä on siis sama paaston aloituspäivä! Netistä Vogelin sivuilta lötyy sama ohje joka löytyy itse paastopaketista...ainakin kun viimeksi ostin koko paketin. Nyt ostin erikseen tuotteet ja säästin noin 15€. Itse otin tunti-puolitoista sitten Glauber-suolan mehun seassa (sairaan pahaa) ja vatsa tuli kipeäksi mutta teho ei ole vielä alkanut. Kannattaa siis ottaa edellisenä päivänä jotta voi heti aamulla aloittaa paaston paasto-aamiaisella. Loppuis jo tää mahakipu...

      • Paasto-Arska

        Glauber-suola otettu tunti sitten, mutta ei mitään vaikutusta. Pitääkö vetää uusi suolasatsi, jos ei suoli tyhjene? Vai voiko jättää sen varaan, että kyllä suoli tyhjenee suolihuuhteluilla.

        Pari vuotta sitten paastosin ekaa kertaa ja silloin glauber-suolan vaikutuksesta juostiin vessaan vartti suolan ottamisen jälkeen.


      • Voihan sitä kokeilla

        Kokeilehan rauhassa mitä tapahtuu jos otat edellisenä päivänä....... (!?)

        Kerro sitten miten kävi.


    • Anonyymi

      Mun äiti joka paastoili tosi usein..laittoi glaubersuolan suolihuuhtelupussiin ja niin olen tehnyt itsekin!!

      • Anonyymi

        Mitähän ihmettä tuokin tarkoitti?

        Ottaako isäsi koskaan mitään kantaa asioihin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      27
      3475
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2669
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      118
      2622
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      2287
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1713
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      50
      1648
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1586
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1315
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      140
      1293
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1166
    Aihe