Voiko ihmistä opettaa kirjoittamaan? Minä en usko, että voi.
Voiko ihmistä opettaa...
kertokaa
361170
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Eiköhän sinutkin ole joku kirjoittamaan opettanut...
Opetuksen teho riippuu oppimishalusta ja opettajan pätevyydestä...
tarkoittanut aakkosia, vaan sisältöä.
Sisältöön,en minäkään mitään aakkosista puhunut...
mitä se opettaja teki?
Liian kauan aikaa kulunut, ja kyllä ne opit on jo unohtuneet...
asiassa kuin asiassa. Kyvyistä sitten riippuu pääseekö Waltariksi asti vai Miehen logiikka -palstan kingiksi.
siis samaa mieltä ettei voi opettaa.
opettaa... :)
Siis voi opettaa. On tiettyjä asioita vaikka tekstin sisällöllisen puolen suhteen ja ne voi ihan vaikka kädestä pitäen toiselle opettaa. Tiset oppii ne vaikka lukemalla itse tekstejä. Mitäs siellä äikän tunnilla tulikaan oikein harrasteltua?
kukaan haluaisi opettaa toista kirjoittamaan?
oppia. Kyllä opettaja aina löytyy.
hyvän opettajan tunnistaa?
että se jaksaa kärsivällisesti vastailla oppilaansa tyhmiinkin kysymyksiin.... Tai sitten tuoksusta. Ei, vaan se aistitaan intuitiivisesti. Kun olet valmis oppimaan, niin opettaja astuu elämääsi.
saduissa niin.
tarua ihmeellisempää.
Mutta nyt on välitunnin aika. Aivoilla on tietty kapasiteetti ottaa tietoa vastaan kerrallaan. Lepo on tärkeää, muista se.
Mitä itse asiassa halusit kysyä?
Tarkoitatko yhteydenpitoa viesteillä, kirjoittamista johonkin mediaan vai kielenhuoltokysymyksiä? Vastaus kaikkiin noihin on erilainen.
Ihminen voi oppia melkein mitä vain todella tahtoo oppia. Mutta toista on tosi vaikea muuttaa. Jos itsellä ei ole tahtoa muuttua tai näkemystä muuttumisen tarpeesta, oppiminenkin on heikkoa.
on opettajan tehtävä? Muuttaa ihmistä?
tämän liittyvän miehen logiikkaan?
mies on älyllinen, looginen olento.
Sitä opettajat tekevät työkseen jo ala-asteella ja vielä yliopistoissakin korjataan opiskelijoiden kirjoitelmien tekstiasua.
Mies 40
mutta onko heistä enemmän haittaa, kuin hyötyä?
Ainakin minun kirjoitustaitoni on hurjasti parantunut ekaluokan jälkeen.
Mies 40
kirjoitustaito?
Tiettyyn rajaan asti voi opettaa kirjoittamaan niinkuin voi opettaa myös piirtämään, maalaamaan, laulamaan ja soittamaan.
kertoa, miten sinua on opetettu?
Vaikea kysymys. Neuvomalla perusasiat, joita voi opettaa ja antamalla sen jälkeen vapaat kädet tekemiselle. Sen jälkeen keskustelemalla työn tuloksesta ja antamalla ns.rakentavaa kritiikkiä. Kirjoittamisesta en tiedä paljoakaan, mutta siinäkin on omat perusjuttunsa niinkuin muillakin taiteen aloilla.
että joku opetti Kalle Päätalolle jotain "perusjuttuja"?
En luule mitään, mutta vastasin kysymykseesi. Onko Kalle Päätalo sinun mielestäsi hyvä kirjailija? En mitenkään nyt häntä halua arvioida, mutta jos palataan kysymykseesi niin olen edelleen sitä mieltä, että perusasioita voi opettaa ja oppia. Joko ihan itse tai opettajan välityksellä. Kun perusasiat ovat hallussa niin sen jälkeen alkaa se oma työ.
Ensin tietty ne aakkoset, joista siis ei ollut kysymys. Sitten oikeinkirjoitusta, jotta perusasiat ovat hallussa.
Minä uskon, että ihminen oppii kirjoittamaan lukemalla paljon erilaisia tekstejä. Lisäksi erilaisia tyylejä voidaan opettaa, niinkuin monet ovat erilaisilla kirjoittamisen kursseilla havainneet.
On sanottu, että lapset pärjäävät kansainvälisissä lukutesteissä, koska TV-ohjelmat on tekstitetty, eikä dubattu. Joku tutkija väitti, että keskiverto lapsi lukee TV:n tekstityksiä kymmenien kirjojen verran vuodessa.
Ikä ja elämänkokemus tuo sisältöpuoleen syvyyttä. Minusta nämä kaikki asiat todistavat, että ihmistä voi opettaa kirjoittamaan, jos vain oma oppimismotivaatio on kunnossa. Väkisinhän ei mistään tule mitään. Eikä motivaatiokaan kaikista kirjailijoita tee, mutta helppolukuista tekstiä tuottavia yksilöitä kuitenkin.
sinut opetti kirjoittamaan?
Vanhemmat, sukulaiset, lastenhoitajat, opettajat. Jokainen tavallaan.
Olen opettanut miestäni kirjoittamaan. Oikeinkirjoitus on tärkeää vaikkapa silloin, kun hän päivittää firmansa nettisivuja. Ainakin yhdyssanavirheet ovat karsiutuneet huomattavasti.
Muutama vuosi sitten toimin mieheni gradun epävirallisena tarkastajana. 80 sivua englanninkielistä IT-jargonia...sisällöstä en juuri ymmärtänytkään, tarkastin kielioppia, tyyliä, selkeyttä yms. Seuraava haaste on opettaa mieheni lausumaan englantia paremmin, koska hän joutuu sitä työssään käyttämään.
Mielestäni homma toimii, kun toinen on kielellisesti lahjakas ja toinen halukas oppimaan. Yhteistyötä.
Riippuu siitä haluaako opittava oppia. Ellei halua, ei opi. Niin yksinkertaista. Pätee kaikkeen. Joku ei opi lajittelemaan roskia koska ei halua oppia. Kysymys ei ole älystä vaan halusta.
ymmärrä mitä opettaja voisi opettaa, jos kielioppikin on jo hallussa..
Taidat olla jo niin pitkällä että opetat itse itseäsi. Hyvää ja antoisaa kirjallista tulevaisuutta toivotan sinulle! (tämä ei ollut sarkasmia)
väärin. Ei minulla ole mitään sanottavaa edes.
Oletko siis opettaja?