on tämä kumma juttu. kuvittelisin että miehet olisivat tyytyväisiä jos kumppani näkisi vaivaa ulkonäkönsä eteen ja pitäisi huolta itsestään.
olen äitiyslomalla ja tulotkin ovat sitten sen mukaiset että rahaa ei ihan joka humpuukiin riitä laskujen jälkeen. tänään sitten kysäisin että voisiko mieheni ostaa minulle vartalonkuorinta- aineen,(maksaa toistakymmentä euroa) niin siitä alkoi vain valitus että kyllä pesusieni ajaa saman asian ja pälä pälä.
pari päivää sitten kysyin että saisinko jossain vaiheessa ottaa hiustenpidennyksen niin siitä alkoi vuodatus siitä miten turhanpäiväisiä asioita haaveilen ja kasvata omat. mutta kun ne ei kasva tarpeeksi ja on ohuet.
mitä mieltä olette? laitatteko te parisuhteessa elävät miehet rahaa köyhemmän puoliskon ulkonäköhömpötyksiin? aion olla kotona ainakin muutaman vuoden lapsen takia mutta ei ole hauskaa jos joutuu jatkuvasti ruinaamaan.
olen äitiyslomalla ja tulotkin ovat sitten sen mukaiset että rahaa ei ihan joka humpuukiin riitä laskujen jälkeen. tänään sitten kysäisin että voisiko mieheni ostaa minulle vartalonkuorinta- aineen,(maksaa toistakymmentä euroa) niin siitä alkoi vain valitus että kyllä pesusieni ajaa saman asian ja pälä pälä.
pari päivää sitten kysyin että saisinko jossain vaiheessa ottaa hiustenpidennyksen niin siitä alkoi vuodatus siitä miten turhanpäiväisiä asioita haaveilen ja kasvata omat. mutta kun ne ei kasva tarpeeksi ja on ohuet.
mitä mieltä olette? laitatteko te parisuhteessa elävät miehet rahaa köyhemmän puoliskon ulkonäköhömpötyksiin? aion olla kotona ainakin muutaman vuoden lapsen takia mutta ei ole hauskaa jos joutuu jatkuvasti ruinaamaan.
Vastaukset 12
Vanhimmat
köyhän miehen lobo
http://www.verkkoklinikka.fi/keskustelut/&m=7343073&f=2501713&c=6715157&t=9997790&tree=1
Miehet eivät paljoa välitä naisensa ulkonäöstä. Kakkosnaiselta vaaditaan sitä ulkonäköä, koska se on muuten bimbo.
Naisten tapa suhteilla on ulkonäkökeskeisyys. Miehen renttuudesta ei siinävaiheessa välitetä, se tulee itkemisen aiheeksi myöhemmin.
tämä on sinun valinta:
"aion olla kotona ainakin muutaman vuoden lapsen takia mutta ei ole hauskaa jos joutuu jatkuvasti ruinaamaan."
Olet siis tehnyt valinnan, osvella elämäsi siihen, äläkä nyt ala heti toisia syyttelemään, jos asiat ei mene täydellisesti niin kuin sinä haluat.
Osta hemmetti vieköön se purkki kuorinta-ainetta ja mene kampaajalle, sen jälkeen passita mies kauppaan ostamaan jauhelihaa ja pidä samalla silmällä, että mitä mies ostaa omiin tarpeisiin, niin voit sitten lyödä takaisin, jos mies marisee kuorintamömmöistä tai muusta.
Ei voi olla niin vaikeaa, eihän?
eipäs nyt aleta ilkeiksi..
tottahan tuo on että kuorinta- aineen voi tehdä itsekin mutta se olikin vain yksi esimerkki. meillä mies haaveilee moottoripyörästä, mikä on melkein yhtä turhanpäiväinen kuin hiustenpidennys, mutta minun puolestani hän saa sen hankkia.
hänelle moottoriajoneuvot ovat mielenkiinnon kohde ja minä taas halua investoida itseeni, hänen harrastuksensa vain maksaa kymmenen kertaa enemmän.
laittaidu tai ehosta itseäsi. joku toinen mieshän voi vaikka viedä sut jos rupeat laittautumaan. paljon parempaa pitää se akka rumana neljän seinän sisällä niin kukaan ei vahingossakaan kiinnostu.
ja joo, ainakin mun mitätöntä egoani pönkittää huomattavasti jos hoksaan että nainen on viitsinyt ihan mun takiani nähdä vaivaa.
Erään toisen miehen mielipide: Oma nainen on ainakin minulle kuin kukkanen, jota ylpeyttä tuntien kuljetan rinnallani ja nautiskellen katselen kotona. Oma naiseni lakastuu, kuten kaikki kukkaset, mutta niin kuin kukkia hoidetaan, myös naisen ulkoista olemusta tulee hoitaa ja vaalia, siihen täytyy miehen kukkaron nyörejä avata ja antaa kaikki tarpeellinen, sillä itse mies siitä eniten iloa saa.
Onhan itsensä laittamisessa myös turhuutta, vaan on sitä myös herkuttelu, kun kaurapuurolla ja perunamuusilla hengissä pysyy. Kun emme nuukaile ruuan ja juoman kanssa, miksi sitten naisemme koristautumisen asiassa!
ei ikinä oo turhuutta, kaikkea muuta, itseänsä pitää hemmotella että jaksaa.
se kersa tartte ruokaa tms. ollenkaa kun vanhemmat sijottaa rahansa mieluummin hiustenpidennyksiin ja moottoripyöriin? Muista sitten ottaa ne hiustenpidennykset keinokuidusta, että saat koko päivän selvitellä niitä. Ja eikö tekokynnetki olis kivat?
nämä ulkonäköasiat herättävät kovasti närkästystä. voin kertoa sinulle "leijonansilmä" että meidän tenavalla on ihan ihka oikeat vaatteet päällä ja ruokaakin hän saa ainakin kerran viikossa jos on ollut kiltisti. ihan oikeasti: älä viitsi olla typerä. lapsella on ihan kaikki mitä hän tarvitsee ja paljon ylimääräistäkin siihen päälle.
asian ydin oli siis siinä että mihin nämä ns harrasterahat laitetaan.
ja kyllä: tekokynnet olisi ihan kivat.
Tuskin kukaan mies menee pistämään 300-500 euroa johonkin muijan hiustenpidennykseen. Sillä rahalla saa jotain oikeesti tarvetavaraa, kuten vaikka tallentavan digiboksin tai tallentavan dvd soittimen. Tolla rahalla voi saada jo melkein litteän uuden LCD television.
Kestävämpiä noi laitteet tulee olemaan, kuin teidän suhde. Näin mä veikkaan.
mennä investoimaan yhtään mitään