c vire

Voiko c vireessä soittaa esim metallicaa tai slayeria?
7875
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jos soitat, niin koko maailma räjähtää.

Ota ensin se c pois vireestä, niin sitten voit.

Äänestä

Uskomatonta, että joku edes kehtaa kysellä moista. Ei munarokkia soiteta c vireessä. Ämmät soittaa c vireessä.

Äänestä

Jos soita sillätavoin, niin rumpali saattaa räjähtää.

Äänestä

...sekä Slayer että Metallica soittaa alennetussa vireessä.. olikse nyt G, en oo varma... mut alennettu joka tapauksessa

Äänestä
  • Vanha kunnon metallica-kama soitetaan poikkeuksetta E:stä. Voi olla, että -90 luvun alusta alkaneessa kehnommassa tuotannossa on jotain muita avaimia, en tiedä.

    Äänestä

  • on E kirjoitti:

    Vanha kunnon metallica-kama soitetaan poikkeuksetta E:stä. Voi olla, että -90 luvun alusta alkaneessa kehnommassa tuotannossa on jotain muita avaimia, en tiedä.

    Alkuperäinen kysymys "saattoi" olla hupipäissään pistetty, mutta vastaan nyt tästä Metallica-asiasta sen mitä tiedän.

    Kill'em All, Ride the Lightning, Master of Puppets ja ..And Justice For All soitettiin kaikki normaalisti E-vireestä lukuunotamatta ehkä paria biisiä (The Thing That Should Not Be, ehkä joku muukin oli..?), joiden viritystä en muista, mutta taisi olla puolikas alas.

    "Metallica"-albumilla kaverit käyttivät lähinnä normivirettä, mutta ainakin Sad But True tulee kokonaisen alavireessä ja Don't Tread on Me ja God That Failed puolikkaan.

    Siitä eteenpäin Jamesin laulu taisi "tipahtaa" hiukan, eikä se enää päässyt niin ylös kuin finninaama-aikoina. En hirveästi ole kuunnellut Loadin jälkeistä kamaa, mutta aina kun olen kuullut niiden livesoittoa, ne taitaa soittaa 0,5 alavireessä ja jotkut biisit kokonaisen. Nämä parin uusimman levyn tuotokset kuulostavat siltä, että ne olisi soitettu 1 alav., mutta en tiedä eikä enää kiinnosta niitä opetella.

    Alkuperäiselle kysyjälle sanon, että ei sitä c:tä oikeasti kannata epävireeseen pistää.

    Äänestä

...mutten ite ainakaan Metallicaa lähtis sillä vireellä soittamaan :p

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kotkanpoikanen kirjoitti:

Voiko c vireessä soittaa esim metallicaa tai slayeria?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu