korjauskehotus/jälkitarkastus

korjauskehotus/jälkitarkastus, mitä nuo tarkalleen tarkoittavat?

Pitääkö jälkitarkastuksen saaneet viat ehdottomasti korjata ja korjauskehotus viat, jos viitsii vaivautua, niin voi korjata, mutta vaikkei korjaa pääsee katsastuksen jälkitarkastuksesta läpi?

Autossani oli kymmenen vikaa joista 5 jälkitarkastus vikoja ja 5 korjauskehotus vikoja.

Sain yhden päivän lupaa ajaa...

PS.Tympeää asiakaspalvelua Hervannan katsastusasemalla.
61213
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kymmenen vikaa katsastuksessa ja vielä moitit että on tympeää palvelua. Mitä virkaa on katsastuksella, jos tuossa kunnossa olevalla ritsalla vielä saa lähteä asemalta ajamaan? Taitaa olla asennevika nyt siellä asiakaspuolella.

Käyttäisit edes joskus sitä romuasi huollossa, jos et itse osaa pitää kunnossa.

Äänestä

Kun täällä on aina näitä provoilijoita joista ei ota selvää.

Kaikki jälkitarkastusviat on korjattava. Korjauskehoitusvikoja saa olla kolme, jotta menee tarkastuksesta läpi. Mutta nekin on korjattava. Ellei niitä korjata, poliisi voi sakoittaa pysäyttäessään.

Pystyykö tuollaista autoa edes ajaa, jossa on 5 vakavaa vikaa... Korjaus tulee kalliiksi, vie paaliin se. Ihmettelen ettet ole mitään vikoja huomannut ja vaivautunut korjaamaan aiemmin...

Äänestä
  • Jälkitarkastusviathan voi olla vaikka tällaisia:

    Tuulilasi halki
    Pohjassa ruostereikä
    Väljää ohjausnivelessä
    Heikkotehoinen käsijarru
    Puoltavat takajarrut

    Etkö pystyisi ajamaan tuollaista autoa? Eihän se kunnossa ole, eikä edes turvallisessa kunnossa, muttei nuo viat juurikaan estä ajamasta autolla.

    Tuulilasi voi mennä rikki uudestakin autosta, jopa matkalla katsastukseen.
    Ruostereiän korjaus ei vielä vie kaikkia perikatoon.
    Kuluvia osia pitää vaihtaa jokaiseen autoon.
    Jarruja kannattaa/pitää huoltaa muulloinkin kuin katsastushylkäyksen jälkeen.

    Jos kaikki autoilijat aina huomaisivat auton viat ja tunnollisesti pitäisivät auton priimakunnossa, ei katsatustoimintaa tarvittaisi ollenkaan. Mutta sellainen kuuluu siihen olemattomaan toivemaailmaan.

    Eli kyllä sinunkin vastaustasi voisi tarkastella lähtökohdasta: "Kun täällä on aina näitä provoilijoita joista ei ota selvää."

    Korjauskehoitusvioille annetaan muistaakseni määräpäivä, mihin mennessä ne pitää korjata. Periaatteessa, jos käy jälkitarkastuksessa ennen määräpäivää, ei kehoitusviat tarvitse olla kunnossa. Tietysti nekin kannattaa korjata siihen mennessä, niin niistä ei tule merkintää rekisteriotteeseen. Ja onkos se niin, että jos kehoitusvikoja on yli kolme, niin hylky tulisi silloinkin?

    Noita vähempiarvoisia vikoja voisi olla:

    Vääränväriset vilkkuvalot
    Kallistuksenvaimentimen kumin huono kunto
    Himmeä ajovalopolttimo
    Varoituskolmio puuttuu
    Pieni vuoto pakoputkessa

    Äänestä

onko se nyt niin jumalattoman ikävää jos joku puuttuu siihen että autosi ei ole kunnossa.

minä itse korjaan omat autoni ja vian alettua oireileen korjaan sen viipymättä onhan turvallinen ja varma auto miljoona kertaa parempi kuin epävarma laho paska.

asenteistahan tällainen eripura johtuu.

minua hävettäisi viedä auto katsastukseen jos se ei menisi läpi ja aina on mennyt puhtain paperein läpi

Äänestä

Ostin auton viime vuonna veljeltäni ja silloin auto oli katastettu en osannut epäillä, että ei menisi läpi (tosin en autoista paljon tiedä ja auto on hyvin kulkenut).

Jälkitarkastus vikoja olivat

1.Jarruletku takana vas. murtunut
2.Poljintuntuma. Poljin painuu pohjaan, mutta jarruvaikutus saadaan aikaan.
3.Helmakotelo vasemmalla takana. Ruostevaurioitunut
4.Jousintuen laakerointi edessä vas.ja oik. Jäykkätoiminen
5.Seisontajarru vas. ei toimi

PS. Vaikka vikoja löytyisi autosta niin mielestäni asiakaspalvelun tulisi olla asiallista esim. autoa katsastukseen ajaessa katsastaja ei edes tervehtinyt.

Äänestä

helppoja vikojahan nuo on korjata. melkein kaikissa vanhoissa autoissa aina löytyy jotakin vikaa mutta silti hyvin toimivat. ja on sekin huomattu että kyllä noita vikoja löytyy myös noista uusista romuista. samaa mieltä olen kanssasi että kyllä noissa joidenkin katsastuskonttoreiden asenteissa sekä asiakaspalvelussa olisi parantamisen varaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mamma ratin takana kirjoitti:

korjauskehotus/jälkitarkastus, mitä nuo tarkalleen tarkoittavat?

Pitääkö jälkitarkastuksen saaneet viat ehdottomasti korjata ja korjauskehotus viat, jos viitsii vaivautua, niin voi korjata, mutta vaikkei korjaa pääsee katsastuksen jälkitarkastuksesta läpi?

Autossani oli kymmenen vikaa joista 5 jälkitarkastus vikoja ja 5 korjauskehotus vikoja.

Sain yhden päivän lupaa ajaa...

PS.Tympeää asiakaspalvelua Hervannan katsastusasemalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu