Nutrilett-patukan

Kumpi on järkevämpää: syödä yksi Nutrilett-patukka, josta menee 4-4.5 PV-pistettä, vai syödä pieni suklaapatukka, josta menee yhtä monta pistettä? Eli mikä ero noilla oikein on?

Toinen kysymys: viekö Nutrilett-patukka nälän pois? Eli käykö se välipalasta ruisleivän sijaan,jos suklaan himo iskee?

kiitos.
123191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

patukan ja patukan välillä.
oi näitä uusavuttomia

Äänestä

Oletko koskaan edes tutkinut Nutrilett-patukan tuoteselostetta kaupassa? Nutrilett-patukat ovat ATERIANKORVIKKEITA. Eli ne sisältävät vitamiineja ynnä muuta mitä saisit oikeastakin ateriasta. Jos syöt Nutrilett-patukan vaikkapa päivällisen aikoihin, et tarvitse muuta ruokaa. Tavalliset suklaapatukat ovat täysin eri asia. Niistä et saa juurikaan mitään terveellistä, päinvastoin. Ota järki käteen, hyvä ihminen.

Äänestä
  • Jos todella tahdot laihtua, niin kokeileppa jättää leipä kokonaan pois ja syö aamupalaksi puuroa. Maito (jopa rasvaton) lihottaa myös todella helposti, ellei sitä osaa juoda hyvin säästeliäästi.

    Äänestä

  • Laihduttajatar kirjoitti:

    Jos todella tahdot laihtua, niin kokeileppa jättää leipä kokonaan pois ja syö aamupalaksi puuroa. Maito (jopa rasvaton) lihottaa myös todella helposti, ellei sitä osaa juoda hyvin säästeliäästi.

    täällä selittää aina sitä et leipä pitää jättää pois jo haluaa laihtua.Ruisleipä on terveellistä eikä todellakaan lihota sen enempää kuin muutkaan ruuat.Kaikkea voi syödä kun syö kohtuudella.

    Äänestä

  • en kylläkään kaupassa. Olen laihduttanut tähän mennessä hieman yli puolet kokonaistavoitteestani, eli noin 5 kiloa. Syömällä kylläkin myös leipää ja juomalla maitoa. Ja joskus suklaata. Siksi kysyin, mikä ero on tuolla Nutriletilla, kun kuitenkin syön täyspainoisesti ja terveellisesti.

    kiitos vastauksistanne. Voitteko vielä kertoa, viekö tuo ruuan korvike myös nälän?

    Äänestä

  • Laihduttajatar kirjoitti:

    Jos todella tahdot laihtua, niin kokeileppa jättää leipä kokonaan pois ja syö aamupalaksi puuroa. Maito (jopa rasvaton) lihottaa myös todella helposti, ellei sitä osaa juoda hyvin säästeliäästi.

    Btw, et tainnut tietää että asia on päinvastoin? Tutkittiin että maidon juominen todellakin edistää laihtumista koska sen kalsium sitoo rasvaa ja maidon ansiosta kokonaisen aterian rasvamäärästä jopa puolet poistuu kehosta ulosteen mukana.

    Äänestä

nutilett -patukasta menee nälkä, esim. da caposta vain mieliteko. näissä kahdessa tuotteessa myös aivan eri sisältö ja kuten varmaan olet huomannut, niin hinta. olet kai perehtynyt pv pisteisiin, ruisleipä 1p ja se patukka se 4-4,5.

Äänestä

Rakennamme taloa ja Nutrilett-patukat ovat loistava ateriankorvike. Helppo ja kätevä. En syö niitä laihtuakseni, vaan syödäkseni edes jotain.

Äänestä

No nyt on kokeiltu. Aamulla puuro, puolelta päivin ruisleipää ja nutrilett-patukka. Sitten oli pakko syödä välipalaa puolentoista tunnin kuluttua kun nälkä iski, eli näkkäriä ja appelsiinia. Ja nyt neljältä toinen nutrilett-patukka. Siinpä ne meni päivän pisteet.

Olen 162 cm pitkä ja painan 55 kiloa, miten hemmetissä teillä isommilla ihmisillä pysyy nälkä pois noilla patukoilla, kun mulla ei pysy! Päivää on vielä jäljellä vaikka kuinka, mutta syömiset on syöty!

Terv. ap

Äänestä

Ei sokeri laihduta. Jätä sokeri ja tärkkelys pois ja syö voita niiden sijaan. Varmasti laihdut!

Äänestä

Olen saman kokoinen kuin sinä eikä mullakaan Nutrilett- patukka pidä hyvin nälkää, eihän siinä olekaan kuin reilu 200 kaloria. Mutta muuten ravintoarvot vastaavat ateriaa ja se on siis ravitsemuksellisesti laadukkaampi kuin suklaapatukka ja välipalana hyvinkin järkevä.

Puuroa en itse syö, aamulla yleensä jugurttia fitness- muroja ja pari leipää/näkkäriä.

Äänestä

Suosittelen syömään nutrilett patukan sijaan mieluummin maustamatonta rahkaa, johon lisäät jotakin esim. hedelmää, mehukeittoa, ym. Tai muulla tavallisella ruualla korvaat ne 400 kcal. Punnitset tuotteet ja lasket kalorit nettiohjelmalla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


funktiosta kirjoitti:

Kumpi on järkevämpää: syödä yksi Nutrilett-patukka, josta menee 4-4.5 PV-pistettä, vai syödä pieni suklaapatukka, josta menee yhtä monta pistettä? Eli mikä ero noilla oikein on?

Toinen kysymys: viekö Nutrilett-patukka nälän pois? Eli käykö se välipalasta ruisleivän sijaan,jos suklaan himo iskee?

kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu