Hei! Haluaisin tietää kuinka iso arpi vatsanahankiristysleikkauksesta jää. Jääkö arpi bikinirajan alle? Kuinka suuri viilto on 10-20cm?
Vatsanahan kiristyksestä
epätietoinen!
4911
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Arven koko on yksilöllinen. Riippuu vartalon mittasuhteista ja siitä, miten leikataan.
Joillekin tehdään vain pienempimuotoinen leikkaus ja haava on pienempi.
Itselläni on napaa siirretty ja leikkaus on kai se yleisin .
Minun haavani on reilusti koko pituudeltaan ja se on noin 50 cm. pitkä.
Haavan sijainnin korkeudesta voi keskustella leikkaavan lääkärin kanssa.
on tunto palannut vatsaan, kun mulla vielä viiden vuoden jälkeen on kämmenen kokoinen tunnoton alue navan ympärillä, vaikkei napaa edes siirretty?
on ihan paskamaista, enkä menis enää, jos olisin tämän tienny
Heti leikkauksen jälkeen vatsa oli tosi tunnoton, vaikka neulalla pisteli, niin ei tuntunut. Se oli tosiaan tosi tylsä fiilis. Suorastaan törmäilin aina vatsani kanssa milloin mihinkin pöydän reunaan, kun normaali tunto pinnasta puuttui.
Nyt vähitellen vuosien mittaan hermoradat ovat kasvattaneet uusia tuntoratoja, onneksi ! Eihän se ihan entisenlainen kuitenkaan ole, mutta kelpaa nyt.
Missä sinut leikattiin? Miten kauan kesti toipuminen. Pystyitkö nostaa mitään edes kevyitä kauppasäkkiä? Näkyykö arpesi hyvin pystyykö käyttämään esim bikineitä? Kiristettiinkö sinun vatsalihaksiasi?