Tein pitkän työputken 24 vuotta ja paljon ylitöitä tuona aikana, firmassa vaihtui isäntä ja sain lopputilin. Olen ollut 4 kk työttömänä ja porvarihallituksen kunniaksi päätin, että pidän nyt kertyneet ylityövapaat noin 4 miestyövuotta ansiosidonnaista nauttien.Ja rakennellen kesämökkiä ja varastohallia itselle sekä talvet kurseilla ettei päivät lopu kesken, mulla hyvä ansiosidonnainen 1940€ kk eiköhän se hallituskin vaihdu taas neljän vuoden päästä.sukanvarressa senverran ettei rahat lopu. Vaikka tulis vähän karenssiakin ja luovia kyllä osaan,mielipiteitä onnistuuko.
Periaatepäätös
Iloinen kommari
211328
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Muuten meni hyvin mutta tuo päivärahan suuruus narautti, edellyttää 6000 euron kk-ansiota. Mutta ideana ihan hieno ja kannatettava, moni ei tuollaista edes keksisi, painaa vaan oravanpyörässä perse ruvella.
Pitää muuten paikkansa,olin projektipäällikkö ja ylitöitä paljon ja lisäksi lapsikorotukset.Ja siksi pyydänkin että kaaleppi,gestapo ja hessu maalta,painaa pitempää päivää että mun rakennusrahastoon tulee fyffee.Ei tarvis omista laittaa.
OK, uskotaan sitten ;-) Pari neuvoa, noilla tuloilla saat ihan hyvää sairaspäivärahaa, joten kannattaa välillä masentua niin säilyy nuo ansiosidonnaiset pitempään. Samoin jos tarjoavat pääsiäismunien maalauskursseja niin kannattaa harkita josko terveys pettää siinä kohdassa. Joku kiinnostava kurssi välillä myös jatkaa päivärahakautta mukavasti. Itsellä neljäs vuosi menossa ja päiviä vielä jäljellä yli 400. Sairaseläkkeelle pitäisi päästä kohtapuoliin niin lähden Aasiaa kiertelemään pitkän kaavan mukaan. Siellä voisi istuskella palmun alla ja miettiä huutavaa työvoimapulaa ja kuinka kaaleppi-gestapo-hessu klikki ongelman ratkaisee.
Tsemppiä valitsemallasi tiellä!
Ei sulle sitte mitään ylityövapaita ole kertyny, jos niistä rahan oot saanu. Taidat olla ite kaaleppi.
Olet sikäli oikeassa että rahat ylitöistä on maksettu,mutta laitettu lyhentämättömämä kasvamaan korkoa.Eihän tästä muuten iloa ole jos olis rahasta pulaa.
nykyisin ettei tulisi lisää "Iloisia kommareita" :d
Eli aika kateellisia nuo porvarit on :P
Ei projektipäälliköille makseta ylitöistä, vaikka niitä pitää paljon tehdäkin.
Maksetaan kun alempi toimihenkilö,ja oli ehtona aikanaan että hommaan lähdin 80 luvulla.Ja sopimuksessa oli ehto myöskin kilometrikorvauksilla ajosta omalla autolla,
Ymmärrän tunteesi täysin. Ainakin kuvittelen.
Itse sain "soveltumattomien kemioiden" vuoksi kenkää 11-vuotta sitten.
Aloitin vaihtelevat pätkätyöt, välillä työttömyysjaksoja.
Kokeilin 9-vuotta sitten vielä vakituista työtä mutta eipä enää maistunut.
Kurssit onnistuin välttämään mutta päivät nollasin tuolla ns. toistaiseksi työsuhteella.
Osaan päivistä jätin nostamatta.
Kaksi 3kk:n työnhakumatkaa tein Espanjaan nostaen siellä meikäläiset korvaukset.
Olin onnellisessa asemassa koska tavoitteeni oli selkeä ja realistinen. = Työttömyyseläke!
Ja tuo sukanvarsi. Rauhoittaa kummasti!
Sitä paitsi. Teet jalon, epäitsekkään teon koska et ole kilpailemassa niukoista työpaikoista vaan luovut sovinnolla enemmän tarpeessa olevien hyväksi.
Tuo jalo ja epäitsekäs teko.Itse ajattelen asian juuri kuten sanoit,mutta kukaan lähipiirissä joka tilanteeni tietää ei sulata mielipidettäni.Onkohan suomalaisten perisynnistä kyse vai mistä kiikastaa.
Nimittäin sun laiskuudestas..... :DDD
Ei mulle kannata laiskuudesta puhua,nytkin rakennan asuntoa tyttärelle ja itselle kesämökkiä.Kiva rakentaa kun korvaus 12€ tunti.
Päinvastoin olet sisäistänyt kapitalismin ota hillot markkinoilta kuleksimasta ja laita omiin/perheen investointiin poikimaan lisää! Ehdotan ota vielä apupojaksi koulusta/kursseilta ahkera innokas harjoittelija, jos lisätyövoimaa kaipaat valtio kun maksaa.
kun osaa nyhtää joka paikasta ja nauttia rakennellen ajankuluksi.vaikka tulihan sitä maksettua verojakin pari vanhaa miljoonaa että sai siitä silloiset työttömätkin varmasti jotain.
Missä duunissa, kun saat 500p. neljävuotta?
Ilon voi katkasta milloin vain osotus pienipalkkaseen paska duuniin.
Höpöhökurssistakaan ei voi kieltäytyä.
Kaksi vuotta jos onnistut lusmuilee, olet raakki jota kukaan ei enää palkkaa. Velvoitetyöt kutsuu...
10-vuotta meni ilman höpöhökurssejakaan.
Raakki? Vielä viime viikolla, 60 työttömyyseläkeläisenä, tein ystävällisyyttäni pyynnöstä pikku palvelun eräälle entiselle työnantajalleni.
Lähinnä entiset työnantajani ovat aika ajoin lähestyneet kyselyin.
Ovat hiljalleen ymmärtäneet, jo työttömyyskorvauskautenani, vähentyneen mielenkiintoni.
Työkkäri ei häirinnyt.
Joten ei kaikki ole mustavalkoista.
Väliin jää harmaa aluekin!
Meni ennen. Ei mene enää.
Demut viimetöikseen keksi kortistojen putsauksen ja velvotetyöt.
Enää korvauksilla ei vehnästellä.
Jos tulee tiukka paikka menen töihin vähäksi aikaa,toimin putkialalla työpäällikkönä ja alalta löytyy hommia. Paikka tiedossa
"Cronberg pohtii Alma Median lehdissä perjantaina julkaistussa haastattelussa keinoja taukojen luomiseksi työelämään. Pidempien vapaiden avulla sovitettaisiin yhteen työtä ja perhe-elämää, ehkäistäisiin työuupumusta ja mahdollistettaisiin ikääntyneille aiempaa pidempi ura työelämässä."
http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=107825
Olet siis ennakoinut jo tulevaisutta oikein!
Sehän se on tota suunnitelmataloutta,ja kyllä monilla työntekijöillä on mahdollisuudet samaan jos vähän miettisivät mihin rahansa laittaa.Amerikassa vuonna 1991 jo huomasin millaiseksi siellä oli kilpailulla saatu, ns, pienyrittäjien ja tavallisten ihmisten asema.
Tekivät pirusti töitä jotta saisivat luottokorttivelat pysyyn siedettävinä,ja tuota samaa mallia suomen taloustieteilijät ajavat tännekkin ja toteutus senkun kiihtyy.Cronbergin puheet on pelkkää bluffia.
Hieman pitemmällä tähtäyksellä työaikaa voisi tarkastella, paitsi vuorokautisena, kuukauden jaksolla, tai jopa vuoden tähtäyksellä niin myöskin
ELÄMÄNTILANTEESEEN liittyvänä tai ELINIKÄISENÄ.
Edellyttäisi kylläkin hieman asioiden, mm. talouden suunnittelua.
Käsittääkseni sinä olet tehnyt "työaikaratkaisusi" elämäntilanteeseen liittyen, suunnitelmallisesti.
Tein samoin mutta katsoin myös elinikäisen mittarini tulleen täyteen.
Pienipalkkaisen vaimon työnteon lopetuspäätös oli helppo.
Eipä siinä paljoa menetetty.
Tilanteesi paljastaa kateelliset "ystävät" ympäristöstäsi.
Muille sanoisin: Hieman suunnitelmallisuutta kehiin!
Tänään juomatta jätetyn kaljan voi juoda myöhemmin.