Jos vaihtaa paikkakuntaa perhesyistä ja joutuu jättämään työpaikkansa, tuleeko 3kk:n karenssi automaattisesti ansiosidonnaiseen?
Jos vaihtaa...
paikkakuntaa
3447
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
jättämään työpaikkansa? On ehkä parempi varmistaa uuden perheen paikkakunnalta uusi työpaikka tai sitten tuoda uusiokuvio sinne missä työkin on. Jos jätät työsi vapaaehtoisesti, on sama mikä se syy on. Karenssia kiitos!
taitaa olla niitä harvoja hyväksyttäviä syitä työttömyyteen. Kannattaa kuitenkin tarkistaa työvoimatoimistosta. Esim. määräaikainen soppari kohdekunnassa voi olla hyvä hankkia, jos mahdollista.
Kyllä valitettavasti tulee vaikka se tuntuu uskomattomalta mutta aina kun jättää vakituisen työn niin työvoimatoimikunta pamauttaa karenssin. Siihen pitäisi ehdottamasti saada muutos koska jos perheessä on sellainen tilanne että joutuu jättämään vanhan paikkakunnan vaikka puolison töiden takia ja on lapsia niin hankalapa tilanne on.