Katukuvassa sen huomaa: siinä missä kaupunkilaistunut naaras sipsuttelee korkokengillään, niin maatuska jyrää eteenpäin montsareillaan. Kaupunkilaineiti pukeutuu talvellakin ohuisiin kutimiin, kun taas hänen maalaissisko
pitää paksua palttoota kesäisinkin. No, loogista
on sellanenkin jutska että siinä missä cityneidin
siroon olkalaukkuun mahtuu luottokortti, kännykkä, avaimet, keskustapuolueen jäsenkortti, niin metsän keskellä asusteleva amatsooni raahaa raskasta salkkuaan jonka sisällä lymyilee Kukkaro, mahtava avainkimppu (kodinavaimet, navetanavaimet, traktorinavaimet, mersunavaimet, kesämökinavaimet. Tosin maalaistalojen ovet eivät koskaan ole lukossa...) Tämän lisäksi kassi sisältää Maaseudun-Tulevaisuus lehden tuoreimman numeron
ja eväät (heikäläiset kun eivät ymmärrä sellaista ilmiötä, että kaupungeissa voi ostaa ruokaa kaduilta)
No, sen minkä naisellisuudessa häviävät, niin moraalissa ehkäpä voittavat.
"Älä arvostele kirjaa kannen perusteella, tai jotain...emmää tiiä"
MarttyyriMallari-TTt
Maalaisnainen VS Kaupunkilaisneito
7
1136
Vastaukset
Ei ehkä täysin totta oo ainakaan tuo maalaisnaisen kuvaus, ei kaikki maalta olevat ole juntteja, osa on sopivasti naisellisia, mutta saattavat tosiaan tajuta vähän käytännöllisyyden päällekin - toisin kuin hesan naiset jotka itkee kun kynsi katkeaa :D
Terveisin n. 10 000 asukkaan kaupungista pohjanmaalta ;)- Anonyymi
Mutta mitä tekeekään maalaissisko kaupungissa? Onko hänellä salainen tehtävä? Sen voi tietää vain Esikaupungin Ella, joka vailla näitä selkeitä tuntomerkkejä sopii varjostustehtäviin. Tarina kuljettaa sinua sulavasti penthouse-huoneistosta maalaisssaunan makuukammriin, jossa vihdoinkin selviää kuka on kuka mihin rahkeet riittää ja kuinka korkkareilla pääsee. Tulet yllättymään!
- tom the peeppi
Etkös sinä jo todennut että tämä saitti on turha? Mitä vielä täällä pyörit? Hyvää matkaa saitille jonne kuulut. Se saitti on "Huuhaa".
- panettelija!
Vai on cityneidin olkalaukussa keskustapuolueen jäsenkortti! No sitten on varmaa, että neidiksi jää eikä edes panoa saa kuin kaupunkiin tulevalta lannan hajuiselta maajussilta.
Siroissa käsilaukuissa ei kaupunkilaisilla ole koskaan kepun jäsenkorttia! - tainnu
käydä maaalaismallari täällä Helsingissä kovin usein?
Sitä paitsi aika moni maalaismaatuska ja -juntti nykyään sipsuttelee täällä meidän stadilaisten mainetta pilaamassa. Smalltookaamassa ja haukkumassa teitä böndeläisiä. Ku te ootte nii junttei, nii junttei, et siis niiku haloo!!
Mutta siis totuustahan on se, että me kaupunkilaisnaaraat joka aamu tällätään noin tunti ja 45 minuttia ennenkuin ulos kehdataan mennä - edes roskia viemään. Ja tottakai, korkkarit on jalassa aina, ja minihame. Ja jos vilutttaa niin vedetään minkkistoola päälle.
Ja kaupunkilaisuroilla on kaikilla salkku, liituraitanen puku, silkkisolmio ja lakerikengät - tietysti myös kun vievät roskia ulos.
Se Kepun jäsenkortti :D se oli hyvä, eiku huono. Tai oikeestan niin huono, et se oli hyvä.
Älä ota kehuksi, et sä ansaitse. - mmmmmmmmm
Ihan hyvä vain, ettei erot oikeasti ole noin mustavalkoisia :]
- Jihuuu
Helsingissäkin asuneena ja sinne aikoinaan muuttaneena yllätyin suuresti, kuinka ylimainostettu kaupunkin olikaan. Niin paljon näitä "maalaisia" siellä kaupungissakin asui.
Kyllä täällä maalla kieltämättä on vähän ankean näköistä porukkaa. Onneksi kaupunkiin pääsee tarvittaessa nopeasti autolla. Ovi on aina lukossa, maallahan niitä hörhöjä vasta asuukin!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3233755Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283530Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42210- 1061594
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181488Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1221252Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j136907Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit99850Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta77787- 85723
