muurahaiskeko

Kaupungissa asuu 32 miljoonaa ihmistä, sosiaaliturvasta ei tietoakaan. Tulisitko toimeen sellaisessa ympäristössä?
9418
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tulisin toimeen mainiosti!

Äänestä

...terveelle, työhullulle ja kyvykkäälle nuorelle miehelle ole muuta kuin haittaa sosiaaliturvasta, verotuksesta tai muusta tuloerojen tasaamisesta.

nimim. omin käsin onneen

Äänestä

koska ei tarvitsisi elättää sossupummeja

Äänestä
  • Entä jos sairastut tai lokkaannut työssäsi tai ihan muuten vaan vapaa-ajalla? Muutatko takaisin Suomeen siihen pikkukylään josta olet kotoisin ja jossa sosiaaliturva pitää huolta sinusta?

    Äänestä

  • miiskuliinu kirjoitti:

    Entä jos sairastut tai lokkaannut työssäsi tai ihan muuten vaan vapaa-ajalla? Muutatko takaisin Suomeen siihen pikkukylään josta olet kotoisin ja jossa sosiaaliturva pitää huolta sinusta?

    kommenteista piitata, nuo on provoilua / pentujen kirjoittamia. Ei kukaan voi oikeasti sosiaaliturvaa pitää turhana.

    Äänestä

  • miiskuliinu kirjoitti:

    Entä jos sairastut tai lokkaannut työssäsi tai ihan muuten vaan vapaa-ajalla? Muutatko takaisin Suomeen siihen pikkukylään josta olet kotoisin ja jossa sosiaaliturva pitää huolta sinusta?

    pulinat pois ja multaa suun päälle vaikka oman käden kautta, jos ei omillaan pärjää.

    Äänestä

  • se on kirjoitti:

    pulinat pois ja multaa suun päälle vaikka oman käden kautta, jos ei omillaan pärjää.

    Tuosta saa sen kuvan että olet muurahaisten kanssa samalla aaltopituudella. Jos et pysty tuomaan pesään tarvittavia aineksia niin olet hyödytön olento ja valmis kuolemaan.

    Äänestä

paljon tuolla olisi työpaikkoja ym..

Äänestä

Kaupungissa asuu 500000 ihmistä, näennäinen sosiaaliturva on olemassa. Tulenko toimeen siellä. Täytyy sanoa että en, parempi olisi jos asuisi jossain keski-amerikan ghetossa, voisi ainakin diilata huumeita henkensä pitimiksi. Kaikkialla missä kapitalismi kukoistaa, on paremmin, siellä missä demarit määräävät, ei mikään ole hyvin. Itseasiassa muualla maailmassa on helpompi selvitä kuin Suomessa. Onneksi tulen toimeen omillani, ja Kela ja työkkäri saa odottaa haastetta oikeuteen taholtani, asia mikä tulee tapahtumaan kohtapuoliin, ihan periaatteesta. Tsiisus...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


miiskuliinu kirjoitti:

Kaupungissa asuu 32 miljoonaa ihmistä, sosiaaliturvasta ei tietoakaan. Tulisitko toimeen sellaisessa ympäristössä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu