karvanpoisto

Ongelmani on ihokarvojen poisto. Itselläni on todella herkkä iho ja karvat kasvaa erittäin nopeasti takaisin kainaloihin ja sääriin. Olen käyttänyt höylää ja vaahtoa, mutta sekin meinaa vaurioittaa etenkin kainaloita. Mikä keino olisi hyvä ja kestävä herkälle iholle kun nyt kesäkin alkaa jo tulla ja pitäisi olla höyläämässä joka päivä. Apua! Viisaammaat auttakaa, haluaisin hyviä ja toimivia neuvoja. :(
1679
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Minulla on myös hirmuisen herkkä iho, sheivaamisesta on aina seurauksena etenkin kainaloissa ja bikinirajoissa näppylöitä ja punoitusta - ihan sen takia, että terävät karvanpäät pistävät ihoa ja näin ärsyttävät sitä. Säärissä tätä ongelmaa ei ole, mutta karvankasvu on sen verran nopeaa, että sheivaamalla saisi homman tehdä harva se päivä. Ja karvanpoistoaineet ovat vihoviimeisiä, karvat lähtevät vähän miten sattuu, ja iho on monta päivää ärtynyt käytön jälkeen.

Edellä mainituista syistä käytän nykyään karvanpoistoon epilaattoria ja sokerointia (tee-se-itse -mallia). Olen havainnut, että kun karvan nyppää pois juurineen, uuden kasvavan karvan pää ei ole niin terävä kuin leikatun, joten se ei pistä ihoa.

Kainalokarvoihin olen usein käyttänyt epilaattorin shavingpäätä, kun en ole viitsinyt sokeroida - minulla on Braunin epilaattori, ja sen shavingpää jättää karvat aivan hitusen pidemmiksi kuin partaterällä ajaessa, niin että ne eivät näy, mutta eivät pistä ihoa yhtä pahasti. Tosin viimeksi kyllä sokeroin kainalot, ja jälki oli sen verran parempi, että taidan yrittää jatkossa jatkaa tällä tekniikalla.

Niin, ja kaikissa juurineen nyppivissä karvanpoistomenetelmissä on tietysti se valtaisa etu, että sänki ilmaantuu myöhemmin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


joopa joo kirjoitti:

Ongelmani on ihokarvojen poisto. Itselläni on todella herkkä iho ja karvat kasvaa erittäin nopeasti takaisin kainaloihin ja sääriin. Olen käyttänyt höylää ja vaahtoa, mutta sekin meinaa vaurioittaa etenkin kainaloita. Mikä keino olisi hyvä ja kestävä herkälle iholle kun nyt kesäkin alkaa jo tulla ja pitäisi olla höyläämässä joka päivä. Apua! Viisaammaat auttakaa, haluaisin hyviä ja toimivia neuvoja. :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu