2 pisteellä aterian yhteydessä saa syödä ruisleipää siis niin paljo ku napa vetää. Täytyy myöntää, että toisinaan korvaan parilla ruispalalla aterian (yht. 4 leipää). Voinko laskea tällöin leiville yhteensä vain 2 pistettä? Sama asia siis miltei; jos syön salaattilounaan niin leipää voi syödä 2 pisteellä reilusti?
Liityin painonvartijoihin...
Tyhmä kysymys
3464
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olen itsekin painonvartijoissa ja olen jo laihtunut 15kg,joskus itsekin korvaan aterian pelkällä ruisleivällä mutta pidemmän päälle se ei kannata,sillä ruisleivässä on kuitenkin suht paljon kaloreita,palassa 60-100 ja jos 4 palaakin vetää niin sillä määrällä saisi syödä muutakin esim keittoa tms aika reilusti.Olen huomannut että oma laihtumiseni on heti hidastunut jos olen syönyt paljon esim. tummaa pastaa 3 pisteellä, sillä aika määrän pystyn sitä pastaa vetämään,olenkin vaihtanut sen perunaan jota sa 2 pisteellä syödä masun täyteen,lisäkkeeksi vain 0 pisteen kasviksia ja suolakurkkuja niin on maittavaa.Vielä olisi 10 kg laihdutettavaa ja täytyy sanoa että painonvartijoissa laihtuminen on vihdoinkin helppoa,sillä saa myös herkutella kun tietää pistemäärät.Tsemppiä koitokseen!
kommenttina, että ei sitä ruisleipää saa kerran vuorokaudessa aterian yhteydessä vetää niin paljon kuin napa vetää, vaan haluamansa määrän. ja laihistelija ei kai halua sitä syödä yllin kyllin, koska painonpudotus on tavoite. vaihda mieluummin vaikka keittoon leipään. niin ja se leipäateria harvoin kuittaantuu pelkällä leivällä vaan tulee ne kaikki tarvittavat tykötarpeet päälle ;o)
Vielä lisää tarkennusta tuohon 2 pisteen leipä-/peruna-annokseen tai 3 pisteen pasta-annokseen... Meillä ryhmänohjaaja painotti noista puhuessaan sitä, että niitä voi ottaa _tarvitsemansa_ määrän. Eli kun ajattelee, että yhdellä aterialla ottaa vaikka 3 perunaa ( liha&vihannekset) ja 2 leipää, niin ellei ihan huutava nälkä ole, niin pitäisi piisata..:) Itsekin aluksi retkahdin liiaksi leivän puputtamiseen aterialla, "kun kerta saa ottaa niin paljon kuin haluaa".
Sitten tajusin, ettei perunalla ja leivällä kannata täyttää vatsaansa ihan ähkyyn, vaan kannattaa totutella itsensä normaaleihin määriin. Veikkaankin, että tuo "niin paljon kuin haluaa 2 pisteellä" motivoikin laihduttajia ottamaan ennemmin vaikka toisen tai kolmannen leivän, kuin toisen tai kolmannen kastikekauhallisen..:)
Vaikka itsekin joskus syön kevyen salaattiaterian ja sen kanssa leipää, niin suosin ennemmin kunnon lämmintä ateriaa, joka on koottu ruokakolmion mukaisesti. Esimerkiksi lihaa tai kalaa pyrin syömään päivittäin, koska mielestäni se pitää nälän paljon paremmin loitolla kuin leipä, söipä sitä sitten 2 tai 4 palaa. Samalla saa myös proteiinia ja hyviä rasvoja, joiden saannista kannattaa pitää huoli. Painonvartijoiden miinuspuoli onkin se, että liian helposti jättää lihan syömättä koska siitä näyttäisi tulevan niin paljon pisteitä, ja syökin sitten jotain ravintoarvoiltaan nollassa olevaa herkkua sen liharuuan sijaan.