kallis. Mihin perustuu verottajan 714 Euron autoetuarvo yli 15 vuotta vanhoissa autoissa? Siis sama verotusarvo kuin uudessa n. 36.000 Euroa maksavassa autossa...
C-ryhmän autoetu järkyttävän
4
3091
Vastaukset
- Järjestelmän uhri
Aivan niinkuin kaikki nykypäivän hallinto Suomessa. Asioista päättävät ovat kumarassa ja rähmällään joka suuntaan missä liikkuu raha eikä asioihin jakseta töissä edes juuri paneutua. Ihmettelen kovasti näitä tutkimuksia Suomen korruptoitumattomuudesta, ehkä se ei ihan niin pahasti vielä näy läpi mutta totuus on monille järjestelmän uhreiksi joutuneille jo selvinnyt!
- Jaakkoaa
Autoedun verotusarvo perustuu siihen kuinka paljon auto aiheuttaa kustannuksia työnantajalle.
Verottajan mukaan vanhan auton ylläpito- ja korjauskustannukset ovat korkeat joten verotusarvokin on korkea.
Vanhassa autossa lienee mahdotonta ottaa oikein huomioon pääomakustannuksia.- Onko mahdollista
auton arvo puolituu 3-4 vuodessa, eli pääomakuluja (ilman korkoa) tulee vuodessa 4-6.000 Ekee vuodessa. Jos otan 1.6 litrasen Ford Escortin vm 1991 työsuhdeautoksi, hinta 1000 Ekee niin miten ihmeessä saan siihen kulumaan korjauksiin vuodessa noin 5.000 Ekee 3-4 vuoden ajan???
- Jaakkoaa
Onko mahdollista kirjoitti:
auton arvo puolituu 3-4 vuodessa, eli pääomakuluja (ilman korkoa) tulee vuodessa 4-6.000 Ekee vuodessa. Jos otan 1.6 litrasen Ford Escortin vm 1991 työsuhdeautoksi, hinta 1000 Ekee niin miten ihmeessä saan siihen kulumaan korjauksiin vuodessa noin 5.000 Ekee 3-4 vuoden ajan???
Joskus 90-luvun lopulla monet hankkivat 1991 mallisen "hienon" auton työsuhdeautoksi koska sen sai halvemmalla kuin uuden pikkuauton ja sen verotusarvo oli pienempi.
Tottahan verottajan piti jotain keksiä että sai kerätyksi veron myös näiltä iän perusteella verotettavilta. Niissähän ei hankintahinta vaikuttanut verotukseen vaan moottorikoko.
Sama asia on myös nykyisten "uuden" ikäluokan ja yli kolme vuotta vanhojen kanssa. Tätä yli 3 vuotta vanhan ikäluokan verotusta nostettiin koska vaativat "enemmän" korjausta. Oikeasti kävi niin että ne yritykset jotka hankkivat työsuhdeauton omaan omistukseen halusivat käyttää niitä myös ne halvat vuodet 3-6 eikä vain kalliita 1-3. Liisinkiautoja tämä ei tietenkään koske koska niitä käytetään vain ne yritykselle kalliit vuodet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot203365Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe122785- 282414
- 421817
- 491555
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola101418- 411381
- 81335
- 521253
Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta
Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule2621115