kallis. Mihin perustuu verottajan 714 Euron autoetuarvo yli 15 vuotta vanhoissa autoissa? Siis sama verotusarvo kuin uudessa n. 36.000 Euroa maksavassa autossa...
C-ryhmän autoetu järkyttävän
4
3083
Vastaukset
- Järjestelmän uhri
Aivan niinkuin kaikki nykypäivän hallinto Suomessa. Asioista päättävät ovat kumarassa ja rähmällään joka suuntaan missä liikkuu raha eikä asioihin jakseta töissä edes juuri paneutua. Ihmettelen kovasti näitä tutkimuksia Suomen korruptoitumattomuudesta, ehkä se ei ihan niin pahasti vielä näy läpi mutta totuus on monille järjestelmän uhreiksi joutuneille jo selvinnyt!
- Jaakkoaa
Autoedun verotusarvo perustuu siihen kuinka paljon auto aiheuttaa kustannuksia työnantajalle.
Verottajan mukaan vanhan auton ylläpito- ja korjauskustannukset ovat korkeat joten verotusarvokin on korkea.
Vanhassa autossa lienee mahdotonta ottaa oikein huomioon pääomakustannuksia.- Onko mahdollista
auton arvo puolituu 3-4 vuodessa, eli pääomakuluja (ilman korkoa) tulee vuodessa 4-6.000 Ekee vuodessa. Jos otan 1.6 litrasen Ford Escortin vm 1991 työsuhdeautoksi, hinta 1000 Ekee niin miten ihmeessä saan siihen kulumaan korjauksiin vuodessa noin 5.000 Ekee 3-4 vuoden ajan???
- Jaakkoaa
Onko mahdollista kirjoitti:
auton arvo puolituu 3-4 vuodessa, eli pääomakuluja (ilman korkoa) tulee vuodessa 4-6.000 Ekee vuodessa. Jos otan 1.6 litrasen Ford Escortin vm 1991 työsuhdeautoksi, hinta 1000 Ekee niin miten ihmeessä saan siihen kulumaan korjauksiin vuodessa noin 5.000 Ekee 3-4 vuoden ajan???
Joskus 90-luvun lopulla monet hankkivat 1991 mallisen "hienon" auton työsuhdeautoksi koska sen sai halvemmalla kuin uuden pikkuauton ja sen verotusarvo oli pienempi.
Tottahan verottajan piti jotain keksiä että sai kerätyksi veron myös näiltä iän perusteella verotettavilta. Niissähän ei hankintahinta vaikuttanut verotukseen vaan moottorikoko.
Sama asia on myös nykyisten "uuden" ikäluokan ja yli kolme vuotta vanhojen kanssa. Tätä yli 3 vuotta vanhan ikäluokan verotusta nostettiin koska vaativat "enemmän" korjausta. Oikeasti kävi niin että ne yritykset jotka hankkivat työsuhdeauton omaan omistukseen halusivat käyttää niitä myös ne halvat vuodet 3-6 eikä vain kalliita 1-3. Liisinkiautoja tämä ei tietenkään koske koska niitä käytetään vain ne yritykselle kalliit vuodet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4443009Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1372245- 1322063
Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2081314Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä71305Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1511243Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel281218- 81046
- 561021
- 37775