C-ryhmän autoetu järkyttävän

Missä logiikka

kallis. Mihin perustuu verottajan 714 Euron autoetuarvo yli 15 vuotta vanhoissa autoissa? Siis sama verotusarvo kuin uudessa n. 36.000 Euroa maksavassa autossa...

4

3078

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Järjestelmän uhri

      Aivan niinkuin kaikki nykypäivän hallinto Suomessa. Asioista päättävät ovat kumarassa ja rähmällään joka suuntaan missä liikkuu raha eikä asioihin jakseta töissä edes juuri paneutua. Ihmettelen kovasti näitä tutkimuksia Suomen korruptoitumattomuudesta, ehkä se ei ihan niin pahasti vielä näy läpi mutta totuus on monille järjestelmän uhreiksi joutuneille jo selvinnyt!

    • Jaakkoaa

      Autoedun verotusarvo perustuu siihen kuinka paljon auto aiheuttaa kustannuksia työnantajalle.
      Verottajan mukaan vanhan auton ylläpito- ja korjauskustannukset ovat korkeat joten verotusarvokin on korkea.

      Vanhassa autossa lienee mahdotonta ottaa oikein huomioon pääomakustannuksia.

      • Onko mahdollista

        auton arvo puolituu 3-4 vuodessa, eli pääomakuluja (ilman korkoa) tulee vuodessa 4-6.000 Ekee vuodessa. Jos otan 1.6 litrasen Ford Escortin vm 1991 työsuhdeautoksi, hinta 1000 Ekee niin miten ihmeessä saan siihen kulumaan korjauksiin vuodessa noin 5.000 Ekee 3-4 vuoden ajan???


      • Jaakkoaa
        Onko mahdollista kirjoitti:

        auton arvo puolituu 3-4 vuodessa, eli pääomakuluja (ilman korkoa) tulee vuodessa 4-6.000 Ekee vuodessa. Jos otan 1.6 litrasen Ford Escortin vm 1991 työsuhdeautoksi, hinta 1000 Ekee niin miten ihmeessä saan siihen kulumaan korjauksiin vuodessa noin 5.000 Ekee 3-4 vuoden ajan???

        Joskus 90-luvun lopulla monet hankkivat 1991 mallisen "hienon" auton työsuhdeautoksi koska sen sai halvemmalla kuin uuden pikkuauton ja sen verotusarvo oli pienempi.
        Tottahan verottajan piti jotain keksiä että sai kerätyksi veron myös näiltä iän perusteella verotettavilta. Niissähän ei hankintahinta vaikuttanut verotukseen vaan moottorikoko.

        Sama asia on myös nykyisten "uuden" ikäluokan ja yli kolme vuotta vanhojen kanssa. Tätä yli 3 vuotta vanhan ikäluokan verotusta nostettiin koska vaativat "enemmän" korjausta. Oikeasti kävi niin että ne yritykset jotka hankkivat työsuhdeauton omaan omistukseen halusivat käyttää niitä myös ne halvat vuodet 3-6 eikä vain kalliita 1-3. Liisinkiautoja tämä ei tietenkään koske koska niitä käytetään vain ne yritykselle kalliit vuodet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      218
      4972
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      189
      2693
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1572
    4. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      51
      1384
    5. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1262
    6. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      99
      1258
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      132
      1237
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      109
      1174
    9. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      151
      1166
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      77
      1148
    Aihe