mp ruotsista: rautalangasta

morovaan.

Tuossa ilmeni, että ruottissa saattais olla motskarimalli myynnissä, jota ei suomessa näköjään saa. Mites tää verotus nyt käytännössä menee? tullin sivuilla on, että autovero olisi 20 %. Sit siellä on joku maininta autoversta kannettava arvonlisävero ja lisäksi vielä pitäisi maksaamaahantuonnin arvonlisävero 22 % hankintahinnasta ja sit on vielä puhetta 6 % tullausmaksusta.

Okei, pitääkö mun tosiaan maksaa noi kaikki? Onko vero veron päälle, vai tuleeko prosentit hankintahinnasta jokainen erikseen?

Ja onko se niin, että jos pyörää mainoistetaan esim. 100 000 kruunulla nettisivuilla, niin se sisältää ruotsin veroja ja kun pyörä viedään pois, niin liikkeelle ei tarvi maksaa kun osa tosta ja verotkin suomessa lätkäsitään sen alemman hinnan mukaan vai maksanko 100000 kruunua siellä ja vielä suomen verot päälle?

Ja jos saa liikkeestä halvemmalla, miten paljon noiden verojen osuus tuolla ruottissa on?

Eli lyhyesti mulle riittäis, jos joku vois kertoo, että paljonko tulee ihan oikeeta hintaa pyörälle, jos sille annetaan siis vaikka tuo 10 000 euroa hinnaksi tuolla ruottalaisessa liikkeessä?

5

5014

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perseus-HKI
      • morovaan.

        ups, joo luin vähän pikasesti tuota verojuttua siinähän olikin tietty lyhyelle kappaleelle väliotsikko "tuonti eu maiden ulkopuolelta".

        Okei eli 6 % tullimaksua ei tietty tule.

        Mut siis uuden ajoneuvon alv: "Yleiseen vähittäismyyntiarvoon perustuvassa verotuksessa ajoneuvon verotusarvo määräytyy sen mukaisesti, mikä on samanlaisten uusien ajoneuvojen yleinen vähittäismyyntiarvo Suomessa."

        Kyseistä pyörää on enne myyty täällä n. 13000 e hintaan. Laskentaanko nuo 20 % ja 22 % sitten tuosta hinnasta? Eokö tuo ole juuri se vähittäismyyntiarvo?

        Mut jos pyörä siis maksaa ruottissa 10000 e (sis 25 % alv.) maksan siitä liikkeelle 7500? Sit 13000 eurosta(?) tulee autovero (20%) => 10100 e. ja vielä samasta "verotushinnasta 13000(?)" 22 % => n. 13000 e. Näinkös?

        No jo, mutta kiitos jo tuosta edellisestäkin.

        Hmm onkohan muuten yrityksille erilainen verotusmeininki. täytyypä kattella


    • perseus-HKI

      Ota yhteyttä ruotsalaiseen iikkeeseen. Kysy ilman MOMSia (eli ALV) olevaa hintaa, koska sen joutuu maksamaan Suomeen. Suomessa ALV riippuu pyörän iästä, tulkitaanko se uudeksi vai ei. Epäilen kannattaisiko tuoda yrityksen nimissä. Suostuuko Ruotsin liike myymään ilman ALV (Suomen alv olisi pienempi) myös yksityishenkilölle.
      Minun käsittääkseni yli 6 kk käytössä ollut mp (ja lisäksi oltava ajettu yli 6 tkm) tulkitaan käytetyksi. Tällöin ALV maksetaan vain mp-veron osuudesta. MP-vero taas menee moottorin koon mukaan arvosta, joka on tullin mielestä alvillinen myyntihinta Suomessa (miinus joku luku). Jos ei ole ko. mp-mallia, ne yrittävät huitaista jotenkin sopivan verrokin sille josta vero laskettaisiin. Tämä on aika pimeää puuhaa. Tästä laskentatavasta on tullut aihe isolle osaa autovero-keskusteluja (kts. ko alue).
      www.tulli.fi löytyy ohjetta ja laskentaa veroista. Lue tämä myös
      http://www.tulli.fi/fi/04_Julkaisut/01_Asiakastiedotteet/020_2007.pdf
      sekä
      http://www.tulli.fi/fi/03_Yksityishenkilot/02_Autoverotus/05_Taulukoita_sovelletuista_verotusarvoista/index.jsp
      jos sattuisi löytymään joku vähän sinnepäin oleva mp joka olisi vertailukelpoinen haluamasi mallin kanssa.
      Jos olet vakavasti menossa Ruotsiin (Tukholma tai etään siitä) anna vinkki. Tutkin kuljetusta.

      • hmmmm

        joo, eihän nuo säännökset niin monimutkaisa ole sitten, kun ne tietää. Mut kyselin ne äsken tullislta ja homma menee siis näin (tiedoksi niille muille, jotka ehkä tätä kaipaa).

        Pyörä on siis uusi ja sitä on vielä viime vuonna myyty suomessakin. Autoveroa menee 20 % suomalaisesta myyntihinnasta viime vuodelta(13044)=reilu 2600.

        Ruottissa verollinen hinta on 9200, eli veroton hinta, jonka liikeelle maksan 0n n. 6900. uuden ajoneuvon alv:tä ja autoverosta maksettavaa alv:tä (molemmat 22%) menee siis atuoverosta ja tuosta verottomasta ostohinnasta = (2600 6900)*,22= noin 2100. Siis hintaa kertyy yhteensä noin 11600!

        On niillä lännessä vähän helvempaa.

        "Jos olet vakavasti menossa Ruotsiin (Tukholma tai etään siitä) anna vinkki. Tutkin kuljetusta."

        Ja ajattelin mahdollisimman pian ruottiin ja tukholmaan mennä tässä laivolla kansipaikoilla halvasti ;) aj eiku prum prum.


      • peräsmies3
        hmmmm kirjoitti:

        joo, eihän nuo säännökset niin monimutkaisa ole sitten, kun ne tietää. Mut kyselin ne äsken tullislta ja homma menee siis näin (tiedoksi niille muille, jotka ehkä tätä kaipaa).

        Pyörä on siis uusi ja sitä on vielä viime vuonna myyty suomessakin. Autoveroa menee 20 % suomalaisesta myyntihinnasta viime vuodelta(13044)=reilu 2600.

        Ruottissa verollinen hinta on 9200, eli veroton hinta, jonka liikeelle maksan 0n n. 6900. uuden ajoneuvon alv:tä ja autoverosta maksettavaa alv:tä (molemmat 22%) menee siis atuoverosta ja tuosta verottomasta ostohinnasta = (2600 6900)*,22= noin 2100. Siis hintaa kertyy yhteensä noin 11600!

        On niillä lännessä vähän helvempaa.

        "Jos olet vakavasti menossa Ruotsiin (Tukholma tai etään siitä) anna vinkki. Tutkin kuljetusta."

        Ja ajattelin mahdollisimman pian ruottiin ja tukholmaan mennä tässä laivolla kansipaikoilla halvasti ;) aj eiku prum prum.

        ALV:n (pois) Ruotsissa. Miten ne sen järjestävät?
        Firma pystyy sen tekemään, ei yksityinen myyjä. Joudutko anomaan sen pois jälkikäteen vai toimittaako myyjä "taxfreen" satamaan niin että et saa siihen koskea Ruotsin maaperällä. Saatko tosiaan verottoman hinnan näin: verollinen /1.25 eli onko varmasti alvi laskettava koko summalle. Jos verollinen hinta Ruotsissa = 9600 euroa, niin veroton on 9600/1.25 eli 7680 euroa.
        Laske vielä siis homma uusiksi! Rahdillekin voidaan laskea jotain arvoa, ehkä muutama kymppi. Joku alennuskin kaavassa oli. Lue vielä uudestaan tullin laskuesimerkit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2749
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      12
      2537
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      37
      2258
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1861
    5. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      49
      1514
    6. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      35
      1508
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1453
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      24
      1351
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      24
      1138
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      18
      1073
    Aihe