Olen vaihtarina ja katsoin kisat 20 nuoren ystäväni kanssa suomen rajojen ulkopuolella. Joukossa paljon eurooppalaisia ja muutamia jenkkejä.
Yleiskuvaa kehuttiin kovasti ja meininki oli hyvä ja viihteellinen. Artisteille naurettiin ja heistä revittiin huumoria kuten oli odotettavissakin.
muuten niin iloinen ja räiskyvä tunnelma latistui täydeksi hiljaisuueksi kuitenkin kahteen otteeseen.
Krisse... "what the fuck is this?" "we dont get this.."
Joulupukki... " ? "... "why?"... "nothing to say.."
Yleiskuvaa kehuttiin kovasti ja meininki oli hyvä ja viihteellinen. Artisteille naurettiin ja heistä revittiin huumoria kuten oli odotettavissakin.
muuten niin iloinen ja räiskyvä tunnelma latistui täydeksi hiljaisuueksi kuitenkin kahteen otteeseen.
Krisse... "what the fuck is this?" "we dont get this.."
Joulupukki... " ? "... "why?"... "nothing to say.."
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kun Krisse tuli olisit kertonut että juuri tälläisiä aivottomia kanoja on 99% suomalaisista tytöistä ja he kaikki kuolaavat ulkomaanelävien miesten perään "ota suomalainen blondi ja tuollaisen saat"
vielä tovi. pätkä vaihtarina ei ole todellakaan mitään, sorry.
Jos eivät tajunneet, että Krissen tarkoitus oli keventää tunnelmaa, niin oma on häpeänsä. Eiväthän kreikkalaisetkaan ymmärtäneet viime vuonna Islannin blondin (Silvia Night) olevan vitsi, vaan buuasivat tälle esityksen aikana.
Joulupukilla oli sama funktio suomalaisen tradition esille tuomisen lisäksi.
Kyllä useimmat ymmärsivät tämän olevan vitsi. Se ei silti tarkoita että vitsi olisi erityisen hyvä. Tässä tapauksessa se lähinnä aiheutti voimakasta myötähäpeää.
Sulla taitaa olla lippis turhan kireä.
Yleisön olisi varmaan pitänyt buuata blondille (ja pukille), kuten Kreikassa tapahtui.
Kattelin uusinnan Ruotsin TV:stä
Ei ne Krissestä negatiivisia kommentteja heittäneet, ilmeisesti pitivät ihan huumorina
Mutta joulupukin molemmat esiintymiset sai "nej nej" kommentteja, siitä eivät tykänneet
Tosin voi olla ihan vaan sen takia, että Ruotsalaiset yrittävät omia joulupukin aivan kuten suomalaisetkin
Niin, kyllähän se Joulupukki oli aika karseeta katsottavaa, varsinkin kun ukon vaatteet oli päällä kuin olisi juuri vessasta tullut...eihän sillä ollut edes vasenta kättä näkyvissä...oliko amputoitu tms. Ja taisi tietää Serbian solistin olevan kiinnostunut enemmän tytöistä kuin pukeista, koska kiusallaan pussaili, pussaili ja pussaili...oksettavaa !
Ja suurin vika tehtiin tietenkin siinä, että kyseessähän oli näyttelijä, eikä OIKEA JOULUPUKKI! Siinähän se ero on! Onneksi on euroviisut ohi taas vuodeksi,koittakaapa olla kiltisti1
Terv. Joulupukki