Olemme seurustelleet vajaan vuoden. Rakastunut olen, ja siksi yrittänyt aina olla "tavoitettavissa". Jatkuvasta yhdessäolosta on seurannut toisen seuraan tottuminen ja omien harrastuksien ja ystävien laiminlyönti. Tämä on molemmille ensimmäisiä vakavempia suhteita, olemme molemmat reilu parikymppisiä. Hirmu hankalaa koittaa saada myös toinen ymmärtämään etten sinkkuna ollessani ole näin tylsä tyyppi :/ Harrastuksemme ovat tavallaan samaa aihepiiriä ja kuitenkin niin erilaisia. Vaikeaa tutustuttaa toinen omaan elämään nyt kun suhde alkaa arkistua ja itse on ennen suhdetta tottunut sinkkuiluun!
Suhteen jatkuminen
alkuihastuksen jälkeen
2791
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
..ottaa seurustelu niin vakavasti.. ei todellakaan kannata ottaa seurustelua liian vakavasti. Siinä todellakin menettää kaverinsa ja kaiken sen muun.. Miksette vain voisi olla yhdessä..? On väärin luopua kaikesta siitä, mitä oli ennen seurustelua.. Ei kannata polttaa kaikkia siltoja takaaltaan vain toisen vuoksi.
Ei tarvitse olla koko ajan "talutushihnassa" tai sidottuna.. Parempi olla myös omaa aikaa tehdä asioita. Ihminen vain ahdistuu ollessaan sidoksissa toiseen. Sitä ei enää pysty ns. nauttimaan elämästä enää..
Järki käteen!!
En usko että olette ainoita joille noin on käynyt.. Jos tämä kerran on molemmille ensimmäisiä vakavempia suhteita. Rakastuneena ja parisuhteessa ihminen ei käyttäydy samaan tapaan kuin sinkkuna ollessaan!