Saako potilas päättää

Heissan,

sellaista olisin kysynyt, että saako potilas (eli minä) päättää juurihoidetaanko vai poistetaanko hammas? Tällä hetkellä hampaassa väliaikainen paikka ja hammaslääkäriaika lokakuulle varattu, jolloin siihen olisi tarkoitus laittaa uusi paikka. Mutta ku n tuo hammas on tuolla vasemmalla ylhäällä takana ja se on jo muutenkin lohkeillut jne. Että itse mielummin pois sen haluaisin, mutta onko minulla oikeus siihen?
61895
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Totta kai sinulla on oikeus pyytää hampaasi poistoa sen juurihoitamisen sijasta!!
Jokaisella on oikeus esim. kieltäytyä hoidosta (vaikka olisi elämästä ja kuolemasta kyse) tai tällaisessa tapauksessa päättää, mitä itselle haluaa tehtävän. Lääkärit eivät ole mitään kaikkivaltiaita potilaansa suhteen!
Olen itse mm. joskus pyytänyt viisaudenhampaan poistoa (vaikka lääkäri ei pitänyt sitä tarpeellisena) samoin kieltänyt yhden toisen hampaan poiston ja kieltäytynyt lääkärin tyrkyttämästä purentakiskosta. Lisäksi toivon, että olisi älynnyt aikoinaan kieltäytyä erinäisistä muista toimenpiteistä, joita minulle on huonolla menestyksellä tehty.

Äänestä
  • Miten on mahdollista, että väliaikainen paikka saa olla sielä suussa niin kauan?
    Minulle sanottiin, että 5 viikon päästä pitää laittaa uusi paikka.

    Äänestä

  • &"%#"/"(... kirjoitti:

    Miten on mahdollista, että väliaikainen paikka saa olla sielä suussa niin kauan?
    Minulle sanottiin, että 5 viikon päästä pitää laittaa uusi paikka.

    On miullakii enne juurihoitoja ollu väliaikanen paikka monta kuukautta suussa. Mixei sais olla?

    Äänestä

Eri asia löydätkö sellaista hml joka poistaa sen. Sua voi myöhemmin harmittaa se poistettu hammas jos vaikka vierestä joudutaan poistamaan hampaita..

Äänestä

ja lääkäri oli lähettämässä jo kallonkutistajalle, koska sanoi, ettei hampaita ole syytä poistaa. On kyse juurihoidetusta hampaasta, muuten kunnossa, mutta haluan pois myrkkyhampaat suustani. Siis ei omasta tahdosta poisteta!

Äänestä
  • Kyllä niitä vielä semmoisiakin hammaslääkäreitä löytyy, joilla on järkeä päässä, eikä ainoastaan rahankiilto silmissä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


poistosta? kirjoitti:

Heissan,

sellaista olisin kysynyt, että saako potilas (eli minä) päättää juurihoidetaanko vai poistetaanko hammas? Tällä hetkellä hampaassa väliaikainen paikka ja hammaslääkäriaika lokakuulle varattu, jolloin siihen olisi tarkoitus laittaa uusi paikka. Mutta ku n tuo hammas on tuolla vasemmalla ylhäällä takana ja se on jo muutenkin lohkeillut jne. Että itse mielummin pois sen haluaisin, mutta onko minulla oikeus siihen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu