Säkkipilli

Haluisin vaan tietää onko mahdollista ostaa Suomesta säkkipilliä vai pitääkö lähtee Scotlantii tai jonnekkii hankkimaan sellainen jos haluis sellaisen. Itse olen jo pienestä pitäen pitänyt säkkipillien äänestä vaikka se usein mainitaan kauheana ulinana.
2199
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

tiedä sitten, eipä näkynyt yhtään säkkipilliä kun asuin skotlannissa

Äänestä

Minulla on ollut kaksi säkkipilliä. Molemmat olivat valitettavasti jossain Pakistanissa tehtyjä, jotka eivät soineet oikein hyvin. Skoteilla olevat olivat sikakalliita mutta nillä voi jopa soittaakin. Mulla oli Lontoossa yksi tuttu musiikkikauppias, jolta tilasin sen toisen, mikä mulla oli, täältä Suomesta käsin. Mutta sekään ei siis soinut kunnolla. Irlantilaisessa säkkipillissä on sitten palje, mitä kainalossa painellaan. Säkkipillissä on sitä jotain, jos vieä kunnollisen jostain saisin ,varmaan myös ostaisin itsekin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-jot- kirjoitti:

Haluisin vaan tietää onko mahdollista ostaa Suomesta säkkipilliä vai pitääkö lähtee Scotlantii tai jonnekkii hankkimaan sellainen jos haluis sellaisen. Itse olen jo pienestä pitäen pitänyt säkkipillien äänestä vaikka se usein mainitaan kauheana ulinana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu