eli projekti loppuu kesäkuussa ja nyt mietin kummin kannattaa tehdä, työsuhteet lopettaminen kesäkuun lopussa ja lomat lomakorvauksena vaiko toisena vaihtoehtona on jatkaa työsuhdetta heinäkuulle ja nämä päivät sitten lomaa? heinäkuussa ei näet ole tietoa töistä joten ansiosidonnaiselle... eli kumminkohan kannattaisi tehdä?
loma rahana vai lomana??
Nimetön
2301
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
pidä loma ja käy sen jälkeen vielä töissä jonkin aikaa. Muuten häviät rahalisesti kun lomakorvauksesi jaksotetaan. Jos sinulla on täysi loma niin voi mennä melkein puoli vuotta ennen ensimmäistäkään päivärahan maksua.
Näin kävi minulle ja monelle muullekin kun irtisanottiin tal. ja tuot. syistä ja kesälomaa ei ehtinyt pitää.
Tarkista vielä liitostasi.
Jos ei karenssin vaaraa, niin sitten lomat kannattaa pitää lomina työsuhteen aikana.
Sellaiset, joilla on karenssinuhka, kannattaa ottaa lomakorvaukset, koska lomakorvausten jaksotusaika ja karenssi kuluvat päällekkäin.