Mielenkiinnolla olen lukenut keskusteluja yötyön helppoudesta hoitoalalla. Miten moni kuvittelee yötyön helpoksi. Kukaan ei ajattele, että öiden valvominen itsessään on rasitus elimistölle, vaikka kuinka nauttii yötyöstä. Esim. kaikki hormoonit ei erity valoisan aikaan, vaan yöaikaan nukkuessa. Lisksi yötyö lisää monenlaista syöpä riskiä, vielä terveenä ollessa noita asioita ei tule ajateltua.
Yötyö itsessään on rankkaa.. hinta "helposta" rahasta.
http://www.y-lehti.fi/index.php?page=uutiset&id=1205
Tuossa linkissä tietoa yötyön riskeistä.
"Paino tahtoo nousta ja yötyö provosoi verenpainetta. Verenpainetta ja –sokeria sekä kolesterolia kannattaa seurata."
"Ihminen on tottunut elämään luonnonvalon mukaan. Keinovalo vaikuttaa hormonitoimintaan. Vuoro- ja yötyön yhteydet esimerkiksi rintasyöpään ja aikuistyypin diabetekseen ovat mahdollisia."
http://www.laakariliitto.fi/files/yotyo_opas.pdf
Tässä lisää...
http://www.mediuutiset.fi/doc.te?f_id=996178
"Vuorotyö tai yötyön rytmitys eivät poista haittoja."
"riski sairastua rintasyöpään, sydän- ja verisuonitauteihin, aineenvaihduntasairauksiin ja lisääntymisterveyden häiriöihin on selvästi korkeampi yötyötä kuin vain päivätyötä tekevillä. Tapaturma- ja onnettomuusriski kasvaa yötyön aikana ja sen jälkeen."
http://www.palkkatyolainen.fi/pt2003/pt0310/p031210-l2.html
"Yötyö on valaiseva esimerkki. Tuore tanskalaistutkimus osoittaa, että 30—54-vuotiaiden naisten riski sairastua rintasyöpään nousee 50 pros., jos he tekevät yötyötä pitempää kuin puoli vuotta. Amerikkalaiset tutkijat ovat laskeneet, että vähintään 30 vuotta yötyötä tehneiden naisten kohdalla riski on 37 pros. suurempi. Myös riski sairastua paksusuolen syöpään kasvaa. Tutkijat ovat alkaneet varoitella myös koko ajan lisääntyvästä iltatyöstä.
Melatoniinihormonin uskotaan suojaavan syöpäkasvaimilta. Melatoniinin määrä ei lisäänny valaistuissa tiloissa työskentelevien yötyöläisten kohdalla niin paljon kuin nukkuvilla ihmisillä. Moni KAD:n 76 000 jäsenestä tekee nimenomaan yötyötä siivous- ja palvelualoilla, rauta- ja muoviteollisuudessa, kalastus- ja siipikarjaelinkeinon parissa, meijereissä, pesuloissa jne.
– Olemme turhaan yrittäneet saada enemmän tutkimusta tästä aiheesta. Myös yötyötä tekevien miesten riski sairastua eturauhassyöpään on suurentunut. Jospa tutkimusta saataisiin aikaan nyt, kun yhdistymisneuvottelut erityisalojen liiton SID:n kanssa saadaan päätökseen. Näyttää siis siltä, että meidän on kuitenkin pakko ottaa miehet mukaan, Sörensen hymähtää.
SID:ssä on noin 310 000 jäsentä, joista suurin osa samoilla työpaikoilla kuin KAD:n jäsenet. Yötyön aiheuttamien riskien vähentämiseksi Sörensen haluaisi rukata systeemiä niin, ettei yövuoroja tarvitsisi tehdä niin monta peräjälkeen."
yötyön riskit/helppous???
yöhoitaja...
3
2624
Vastaukset
- ................
Yötyön jälkeen voi mennä nukkumaan keinotekoisesti pimennettyyn makuuhuoneeseen.
- niinhän sitä luulisi
Mutta kun tuo päivällä nukuttu uni (vaikka huoneen pimentää), ei vastaa yöunta.
- Kummallista?
niinhän sitä luulisi kirjoitti:
Mutta kun tuo päivällä nukuttu uni (vaikka huoneen pimentää), ei vastaa yöunta.
Ei pidä paikkaansa. Olen itse tehnyt yötyötä iät ja ajat eikä nukkuma-ajankohdalla ole käytännössä *mitään* väliä ellei jatkuvasti joudu vaihtamaan vuoroviikoin unirytmiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1936586Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto1065493Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1263455Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2713446Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat872435Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku32145Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191846Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi521842Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val611771- 981406