yötyön riskit/helppous???

yöhoitaja...

Mielenkiinnolla olen lukenut keskusteluja yötyön helppoudesta hoitoalalla. Miten moni kuvittelee yötyön helpoksi. Kukaan ei ajattele, että öiden valvominen itsessään on rasitus elimistölle, vaikka kuinka nauttii yötyöstä. Esim. kaikki hormoonit ei erity valoisan aikaan, vaan yöaikaan nukkuessa. Lisksi yötyö lisää monenlaista syöpä riskiä, vielä terveenä ollessa noita asioita ei tule ajateltua.
Yötyö itsessään on rankkaa.. hinta "helposta" rahasta.

http://www.y-lehti.fi/index.php?page=uutiset&id=1205

Tuossa linkissä tietoa yötyön riskeistä.

"Paino tahtoo nousta ja yötyö provosoi verenpainetta. Verenpainetta ja –sokeria sekä kolesterolia kannattaa seurata."

"Ihminen on tottunut elämään luonnonvalon mukaan. Keinovalo vaikuttaa hormonitoimintaan. Vuoro- ja yötyön yhteydet esimerkiksi rintasyöpään ja aikuistyypin diabetekseen ovat mahdollisia."

http://www.laakariliitto.fi/files/yotyo_opas.pdf

Tässä lisää...

http://www.mediuutiset.fi/doc.te?f_id=996178

"Vuorotyö tai yötyön rytmitys eivät poista haittoja."

"riski sairastua rintasyöpään, sydän- ja verisuonitauteihin, aineenvaihduntasairauksiin ja lisääntymisterveyden häiriöihin on selvästi korkeampi yötyötä kuin vain päivätyötä tekevillä. Tapaturma- ja onnettomuusriski kasvaa yötyön aikana ja sen jälkeen."


http://www.palkkatyolainen.fi/pt2003/pt0310/p031210-l2.html


"Yötyö on valaiseva esimerkki. Tuore tanskalaistutkimus osoittaa, että 30—54-vuotiaiden naisten riski sairastua rintasyöpään nousee 50 pros., jos he tekevät yötyötä pitempää kuin puoli vuotta. Amerikkalaiset tutkijat ovat laskeneet, että vähintään 30 vuotta yötyötä tehneiden naisten kohdalla riski on 37 pros. suurempi. Myös riski sairastua paksusuolen syöpään kasvaa. Tutkijat ovat alkaneet varoitella myös koko ajan lisääntyvästä iltatyöstä.

Melatoniinihormonin uskotaan suojaavan syöpäkasvaimilta. Melatoniinin määrä ei lisäänny valaistuissa tiloissa työskentelevien yötyöläisten kohdalla niin paljon kuin nukkuvilla ihmisillä. Moni KAD:n 76 000 jäsenestä tekee nimenomaan yötyötä siivous- ja palvelualoilla, rauta- ja muoviteollisuudessa, kalastus- ja siipikarjaelinkeinon parissa, meijereissä, pesuloissa jne.

– Olemme turhaan yrittäneet saada enemmän tutkimusta tästä aiheesta. Myös yötyötä tekevien miesten riski sairastua eturauhassyöpään on suurentunut. Jospa tutkimusta saataisiin aikaan nyt, kun yhdistymisneuvottelut erityisalojen liiton SID:n kanssa saadaan päätökseen. Näyttää siis siltä, että meidän on kuitenkin pakko ottaa miehet mukaan, Sörensen hymähtää.

SID:ssä on noin 310 000 jäsentä, joista suurin osa samoilla työpaikoilla kuin KAD:n jäsenet. Yötyön aiheuttamien riskien vähentämiseksi Sörensen haluaisi rukata systeemiä niin, ettei yövuoroja tarvitsisi tehdä niin monta peräjälkeen."

3

2633

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ................

      Yötyön jälkeen voi mennä nukkumaan keinotekoisesti pimennettyyn makuuhuoneeseen.

      • niinhän sitä luulisi

        Mutta kun tuo päivällä nukuttu uni (vaikka huoneen pimentää), ei vastaa yöunta.


      • Kummallista?
        niinhän sitä luulisi kirjoitti:

        Mutta kun tuo päivällä nukuttu uni (vaikka huoneen pimentää), ei vastaa yöunta.

        Ei pidä paikkaansa. Olen itse tehnyt yötyötä iät ja ajat eikä nukkuma-ajankohdalla ole käytännössä *mitään* väliä ellei jatkuvasti joudu vaihtamaan vuoroviikoin unirytmiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.

      Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii
      Maailman menoa
      23
      4559
    2. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      125
      3944
    3. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      29
      3677
    4. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      144
      2665
    5. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      85
      2544
    6. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      9
      2423
    7. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      25
      2400
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      65
      2277
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      44
      1931
    10. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      142
      1737
    Aihe