Vituttaa puutteelliset tiedot

Siis tuo KP on todella mainio ja sieltä on helppo hakea juuri sellaista autoa kuin haluaa. Mutta :

Minkä helvetin takia ihmiset ei vaivaudu sen vertaa, että täyttäisivät kunnolla nuo myymänsä auton tiedot. Varsinkin yksi olennainen seikka, ajokilometrit, puuttuu liian usein. Eli käy niin että kun niitä ei ole, niin ei viitsi ruveta sen takia myyjälle soittelemaan.

Ja huomattavissa on muuten sekin, että ihmiset eivät monesti ole hokanneet yleistä autojen hintojen laskua. Yritetään saada tosi kovia hintoaj vanhoista rotteloista. No, ymmärrettävää jjos itse on maksanut kovan hinnan aikanaan, mutta kun hinnat on tippuneet !!
5756
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olennaisten tietojen sijasta ilmoitustekstiin
ujutetaan tyhjänpäiväisyyksiä, kuten "tosi hyvä" tai "kulutusosat uusittu", jne. Kyllähän auto on
pidettävä ajokunnossa, eikä siitä sen suurempaa numeroa tarvitse tehdä.
Usein näkee myös väittämän "vähän ajettu" ilman sen tarkempaa määritelmää.
"Hyvät renkaat" on myös käytännössä usein osoittautunut lähinnä vitsiksi.

Äänestä
  • Onhan näitä. Omistaja myy.= Ostaisitko autoa keneltäkään muulta kuin sen omistajalta? Tingi=Kuuluu kaupantekoon olennaisena osana. Suht koht siisti=auto täys romu. Muutenkin näiden adjektiivien siisti, hyvä käyttö lähes jokaisessa ilmoituksessa vie terän niiltä autoilta jotka todella ovat huippukuntoisia ikäänsä nähden. Keltaisessa Pörssissä on todella monen näköistä yrittäjää.

    Äänestä

  • Tan Tan Taneli kirjoitti:

    Onhan näitä. Omistaja myy.= Ostaisitko autoa keneltäkään muulta kuin sen omistajalta? Tingi=Kuuluu kaupantekoon olennaisena osana. Suht koht siisti=auto täys romu. Muutenkin näiden adjektiivien siisti, hyvä käyttö lähes jokaisessa ilmoituksessa vie terän niiltä autoilta jotka todella ovat huippukuntoisia ikäänsä nähden. Keltaisessa Pörssissä on todella monen näköistä yrittäjää.

    Löysinkin varsin nopeasti lukemattomia ilmoituksia, joiden uskottavuus on vähintäänkin kyseenalainen - vai ovatko allaolevat esimerkit jonkun mielestä uskottavia?
    Tällä kertaa lieväksi pettymyksekseni löysin vain yhden ilmoituksen, jossa oli käytetty ilmaisua "Suomen siistein".
    Vastapainoksi edelliselle, kuinkahan monta yli kymmenvuotiasta ruosteetonta autoa Suomessa mahtaakaan olla - tuskin ensimmäistäkään - kuitenkin 74 ilmoituksessa on ilmaisu "täysin ruosteeton" -93 tai vanhempaan autoon viitaten.
    "huippuyksilö" löytyi 42 ilmoituksesta,
    kuusi ilmoittajaa uskoo juuri oman autonsa olevan se "Suomen hienoin".
    Myös "helmi" on legendaarinen myyntiväittämä.




    TOYOTA COROLLA 1.6 DX -86 Suomen hienoin! Ruosteeton helmi. 1 om. Aj. 200 tkm. Täyd. h-kirja, 4-ov., 5-vaiht., 2 renk., lohko-/sisäp., vetok. H.1390 e , 040-5*****9, Helsinki

    FORD SIERRA 2.0 LASER -85 juuri kats., 5-vaiht.,
    5-ov., ruosteeton, siisti. Stereot, 2 renk., tosi hyvä. H.850 e , 041-582***, Helsinki

    SEAT MALAGA 1.5 GL -86 juuri kats., alut, tosi hyvä, h.650 e , 09-411*****, Helsinki

    OPEL KADETT 1.3 S -89 aj. 200 tkm, 3-ov., pun., kats. 9/02, moottorilämmitin, 2 renk., radio, ruosteeton ja hyväkunt. H.1090 e , 0400-2****10, Oulu

    HONDA CIVIC 1.3 12 V -86 5-vaiht., tosi hyvä ja siisti. Lasiperä, 4 x niskatuet. Hp.600 e , . Vaihdossa huomioidaan akvaario., 050-4****1, Heinola

    P.S.

    Järkevintä on olla mainitsematta auton kunnosta ilmoituksessa yhtään mitään. (Varaosa- ja kolariautot ovatkin oma osastonsa)

    Äänestä

Yleensä tuo ajokilometrien ilmoittamatta jättäminen tarkoittaa, että autolla on ajettu niin hel***isti, että myyjäkään ei uskalla kilometrejä ilmoittaa etteivät kaikki ostajat katoaisi.

Autojen "oikeasta" arvosta tietysti jokaisella on oma käsityksensä ja jos ostajan ja myyjän käsitys ei kohtaa, niin kauppoja ei sitten vaan synny. Toki ainahan joukkoon mahtuu myös aivan reilusti ylihintaisia autoja, mutta ainahan sitä pyytää saa, eri asia kuka maksaa...

Äänestä
  • se on ihan keltaisenpörssin vika,kilsat näkyy vain netistä auton tietojen mukaan...ja sekin vain lukuajalla

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Keltainen pörssi kirjoitti:

Siis tuo KP on todella mainio ja sieltä on helppo hakea juuri sellaista autoa kuin haluaa. Mutta :

Minkä helvetin takia ihmiset ei vaivaudu sen vertaa, että täyttäisivät kunnolla nuo myymänsä auton tiedot. Varsinkin yksi olennainen seikka, ajokilometrit, puuttuu liian usein. Eli käy niin että kun niitä ei ole, niin ei viitsi ruveta sen takia myyjälle soittelemaan.

Ja huomattavissa on muuten sekin, että ihmiset eivät monesti ole hokanneet yleistä autojen hintojen laskua. Yritetään saada tosi kovia hintoaj vanhoista rotteloista. No, ymmärrettävää jjos itse on maksanut kovan hinnan aikanaan, mutta kun hinnat on tippuneet !!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu