mitä kivaa yhdessä

tytärtäällä

heippa, haluaisin tehdä jotain kivaa sairaan äitini kanssa joka ei poistu neljän seinän sisältä, äitienpäivänä en häntä pystynyt tapaamaan mutta nyt olon menossa vähän lomailemaan sinne. Yritin katsoa kaikki naapurikylien teatterit ja tapahtumat mutta pikkukaupungissa ei tunnu olevan mitään, mitä voisimme tehdä?
kiitos jos autatte

4

1773

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äitisi

      vaikka ravintolaan syömään ? Lenkille ihailemaan luontoa,shoppailemaan vaatteita,tai mistä äitisi eniten pitää ?

      • tytärtäällä

        no kaupungissa ei oikein ole vaatekauppoja ja rahaa ei kamalasti ole ravintolaankaan ja ulkoiluun äidillä ei riitä motivaatio mutta kiitos kuitenkin
        ongelma onkin että äiti on vähän syrjäytynyt ja masentunut eli ei oikein kiinnosta mikään kauheen aktiivinen


      • kävelylenkki
        tytärtäällä kirjoitti:

        no kaupungissa ei oikein ole vaatekauppoja ja rahaa ei kamalasti ole ravintolaankaan ja ulkoiluun äidillä ei riitä motivaatio mutta kiitos kuitenkin
        ongelma onkin että äiti on vähän syrjäytynyt ja masentunut eli ei oikein kiinnosta mikään kauheen aktiivinen

        on parasta viihdettä.

        Kävelylenkillä ei tarvitse puhua välttämättä yhtään mitään, ei tarvitse tavata ihmisiä ja sosialisoida turhaan. Mutta kuitenkin pääsee ulos katselemaan elämää!

        Ei sitä motivaatiota tarvitse mihinkään riuskaan lenkkiin riittääkään, vaan pelkästään keveään kävelyyn. Älä edes yritä pitää vauhtia yllä kävellessä, vaan pelkästään vaan tarkastelette ympäristöä eli lähes pysähdytte ihmettelemään yhdessä maailmaa. Kysy häneltä että mitä hän ajattelee (sitten keksit jonkun jonka sillä hetkellä näet.)

        Jos äitisi on masentunut, niin silloin hän ei jaksa mitään teattereita tai muuta ylenmääräistä ajateltavaa johon pitäisi pukeutua hyvin tai jossa pitäisi "esiintyä", niinkuin juurikin ravintoloissa tms tehdään. Pääasia on että sinä olet lähellä ja tuot hänet neljän seinän sisältä hetkeksi ulkoilmaan. Älä ala "kouluttamaan" äitiäsi tekemään kaikkea, koska se syö vain hänen voimia, masentuneelle riittää että toinen ihminen on pelkästään lähellä.

        Jos äidilläsi on parveke tai muuten suojainen takapiha tai vastaava, niin järjestä ensimmäiseksi esimerkiksi pieni kahvittelu hetki pelkästään hänen kanssaan. Se on turvallinen paikka, mutta kuitenkin seinien ulkopuolella. Osta joku pieni kakku ja keität itse kahvit. Ei tuollaisen hetken tarvitse mikään kummoinen olla, pääasia on se että tunnelma on rento ja vapautunut eikä kenenkään tarvitse esittää mitään hienostorouvia.

        Toisen kerran käykää kävelemässä hieman kauempana kuin koti pihalla. Nyt kun kesä on jo lähes tullut, niin tehkää joku pikku homma pihalla mikä on odotellut korjausta tms. Se ei saa olla iso tai aikaa ja keskittymistä vievä homma.

        Jos ulos ei jaksa lähteä, niin tehkää yhdessä se kahvittelu tuokio, jolloin kummatkin saatte käsillenne tehtävää ja keskustelun aiheen.

        Älä kuitenkaan vaadi häneltä mitään mihin hän ei selvästikään pysty. Älä esimerkiksi kävelylenkin aikana pysähdy jonkun tutun kanssa keskustelemaan, tai mene jonnekin kauppaan katselemaan jotain tuotteita tai ravintolaan syömään koska ne vaativat valtavan paljon henkisiä voimavaroja.


    • whirl79

      viepä äiti luontoon piknikille. ei tarvitse välttämättä edes kovin kauaksi lähteä. eväitä mukaan ja viltti nurmikolle ja se on siinä. tietysti sään pitää jonkin verran suosia :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      191
      5121
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      27
      4498
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3157
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      260
      3070
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      158
      3005
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2551
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1893
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      81
      1849
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      23
      1815
    Aihe