Alusvaatteiden sovittaminen

Olenko todellakin outo?

Hei. Ihmettelin tässä tänään, kun tuli kavereiden kesken puhe rintaliivien ostosta, ja kävikin ilmi että hyvin hyvin monet heistä eivät sovita niitä ollenkaan. Kaikki kaverini eivät tietenkään paikalla olleet enkä kehtaa asiaa puheeksi ottaa.

Olenko siis tehnyt jotain väärin, kun olen hipsinyt esim. Seppälässä ja Sokoksella sovituskoppiin ja sovittanut rintsikoita? Itselläni kun eivät kaikki mallit toimi enkä voi koskaan tietää mikä toimii - ilman, että kokeilen. Sopiiko teille kaikki? En kehdannut tätä kavereille sanoa vaan olin ihan hiljaa, kun he taivastelivat moista toimintaa.

Nyt nolottaa tosi paljon, jos muut ovatkin koko ajan tuijottaneet että hyi, mitä tuo oikein tekee. :( Ja kun mietin, en kyllä ole tainnut nähdä kenenkään muun menevän rintsikkanipun kanssa sovituskoppiin.

Sovitatteko te? Saako Lindexillä, Seppälässä jne. sovittaa vai pitäisikö näin hankalatissisen mennä alan liikkeeseen? Aina olen sopivat kuitenkin löytänyt muutamien kokeilemisen jälkeen.

Mikään pikkutyttö en enää ole, joten useampien vuosien vääryydestä on kyse jos sovittaminen ei olekaan soveliasta.

Kiitos.

14

5258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aina sovitan...

      Mun mielestä liivejä on hankala ostaa sovittamatta. Koot vaihtelee, eri mallit ei istu. Liivien pitää kuitenkin tuntua hyvältä (siis oikeastaan ei saa tuntua;) Kyllä sä mun mielstä ihan normaali olet. Näin me tavan tallaajat tehdään;))))))

    • Nimetön

      Ukko tai poikakaveri mukaan,on varmanakki sopivuudelle.

      • Vaimollani taitaa olla, tai oli ainakin ennen samankaltainen ongelma. Oli tosi vaikeaa, hänelle siis, saada sopivia liivejä. Koko 70D-75EE riippuen ajasta ennen lapsia ja imetyksen aikana ja sitten sen jälkeen.

        Minulle itselleni tietty oli aivan vaivatonta patistaa vaimo liiviosastolle jossa katselimme liivejä ilman ongelmia -ongelmat tulivat sitten sovittamisen myötä- malleja löytyi runsaasti ja sopivan tuntuisiakin. Sitten koppiinjostuntuisopivaltaäkkiäulosjakiirekassalle...

        Pitkällisen harjoittelun jälkeen vaimo on vihdoinkin oppinut ostamaan itselleen sopivia liivejä. Tavallaan helpotus minullekin, kun ei tarvitse kuunnella alvariinsa valitusta kipeistä olkapäistä tai tisseistä. Että silleen...


    • alina1

      Aluksi mietin, että onko tämä viesti vitsi :D Jos ei ole, niin lohdutukseksi voin sanoa, että tietysti rintaliivit tulisi aina sovittaa ennen ostoa, ja niin useimmat meistä taitaa tehdäkin. Postimyynnistä tilatessakin, tällöinhän liivit sovitetaan kotona tilauksen saavuttua, ja mikäli ne eivät sovi, ne palautetaan. Ainoa, mikä on sovitusintoni saanut loppumaan, ovat viimeaikaiset uutiset sovituskoppeihin valvontakameroiden avulla tiirailevista törkimysvartijoista. Eipä ollut ensimmäinen eikä luultavasti viimeinenkään kerta, kun tällaisesta kuulen. Siksi tilaankin nykyisin kaikki alusvaatteeni postimyynnistä/netistä ja sovittelen ne rauhassa kotona, ilman pelkoa pervokurkistelijoista.

      • Alkup.

        Ikävä kyllä viesti ei ollut vitsi... Olipa helpottavaa kuulla vastauksenne. Ehkä kaverini sitten kuljeskelevat sopimattomissa rintaliiveissä. Eikä rintsikoiden sovittaminen kuitenkaan mielestäni missään tapauksessa olisi niin outoa kuin vastustamaton halu sovittaa alushousuja tai sukkia. :D

        Kiitos, olen helpottunut. Ehkä sitten vaan jatkan toimintaani kuten ennenkin. Ja jos joku typerä vartijamies tms. haluaa koppiini tirkistellä, niin omapa on valintansa - voi raukkaa. ;)


      • alina1
        Alkup. kirjoitti:

        Ikävä kyllä viesti ei ollut vitsi... Olipa helpottavaa kuulla vastauksenne. Ehkä kaverini sitten kuljeskelevat sopimattomissa rintaliiveissä. Eikä rintsikoiden sovittaminen kuitenkaan mielestäni missään tapauksessa olisi niin outoa kuin vastustamaton halu sovittaa alushousuja tai sukkia. :D

        Kiitos, olen helpottunut. Ehkä sitten vaan jatkan toimintaani kuten ennenkin. Ja jos joku typerä vartijamies tms. haluaa koppiini tirkistellä, niin omapa on valintansa - voi raukkaa. ;)

        Silleen juuri täytyy tehdä kuin itsestä tuntuu. Periaatteessahan niitä alushousujakin olisi hyvä sovittaa, siis omien alushousujensa päälle, jos haluaa aivan varma olla että ne sopivat.

        Tuohon vartija-asiaan, että mä olen vain päättänyt, etten varmasti anna yhdellekään idiootille enää mahdollisuutta tirkistellä meikätyttöä tissiliiviostoksilla. Jos ei niitä saada eikä edes haluta saada kuriin, niin miksi minunkaan pitäisi alentua tirkisteltäväksi. Periaatekysymys mulle ;)


      • Nimetön
        alina1 kirjoitti:

        Silleen juuri täytyy tehdä kuin itsestä tuntuu. Periaatteessahan niitä alushousujakin olisi hyvä sovittaa, siis omien alushousujensa päälle, jos haluaa aivan varma olla että ne sopivat.

        Tuohon vartija-asiaan, että mä olen vain päättänyt, etten varmasti anna yhdellekään idiootille enää mahdollisuutta tirkistellä meikätyttöä tissiliiviostoksilla. Jos ei niitä saada eikä edes haluta saada kuriin, niin miksi minunkaan pitäisi alentua tirkisteltäväksi. Periaatekysymys mulle ;)

        Mukana-hieman panikki mielialaa.


      • alina1
        Nimetön kirjoitti:

        Mukana-hieman panikki mielialaa.

        Voin sanoa sulle nimetön, että ei ole :) Toki jos haluat näin kuvitella, niin ole hyvä vain. Mun mielestä pitäs kyllä olla ihan itsestäänselvää, että periaatteet ja paniikki ovat kaksi aivan eri asiaa.


    • ovat täysin

      rinnattomia 13v teinejä tai sitten aivan aivottomia idiootteja...

      TOTTAKAI LIIVIT SOVITETAAN ENNEN OSTOA!

      Itse olen 80E enkä voisi kuvitellakaan ostavani rintaliivejä kokeilematta! Liivien malli, koko, venyvyys yms vaihtelevat niin paljon jopa saman koon ja mallin sisällä, että liivit on pitää ja on pakko kokeilla, ellei ole todella aivan joku perus 80b jolle käy mikä liivi miten päin vain.. (ystäväpiirissä monta tällaista jotka vaan repäisevät tuon koon mukaan ja tietävät sovittamattakin että sopii).

      • meryt

        Ei se koosta riipu kuitenkaan onko rintsikoita hyvä sovittaa. Olit sitten kuppia AA tai KK niin varminta on aina kokeilla. Peruskokoa ja -muotoa kun ei ole olemassakaan.


      • fränkestein_82

        Olen tuota perus 80B- kokoa ja sovitan aivan varmasti jokaiset ostamani liivit. Aina väliin tömään niin ihmeellisen mallisiin liiveihin, etten tosiaan halua niistä maksaa, kun eivät sovi sitten millään.


    • outo!

      Oon minäkin sovittanut aina! Ei olla outoja! :D Eihän niistä muuten tiedä yhtään sopiiko vai ei... Kokomerkinnät saattavat vaihdella ja vaikka olisikin oikeaa kokoa, niin malli ei välttämättä sovi ollenkaan juuri omalle rintavarustukselle!

      Oon monesti huomannut, että kupin mallin on meikäläisellä oltava tietynlainen, että lopputulos on onnistunut. Liiveissäkin kun on erilaisia leikkauksia ja vielä eri materiaaleja, joten koskaan ei voi olla ihan täysin varma istuvuudesta...

      Kerran oon ostanut liivit sovittamatta niitä kaupassa ensin, mutta silloin oli muistaakseni samanlaiset liivit jo kotona, joten tiesin, että ne sopivat. Mutta muuten aina sovituskopin kautta!

    • ....

      Jopa tutussa rintsikkamerkissä saman kokoiset eri malliset liivit tuntuu aivan erilaisilta, lisäksi nämä olkaimet on kummasti välillä aivan liian lyhyitä eikä säätövaraa riitä, siinä varmaan säästetään 1,5 € valmistuskustannuksissa.

    • Nimetön

      Hävetä noiden kaverien seurassa asiasta,vakoile vähän heitä?.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      209
      2492
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      58
      1335
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1187
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1137
    5. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      1088
    6. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      98
      1073
    7. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1059
    8. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1048
    9. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      985
    10. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      982
    Aihe