Musiikki on köyhien juttu

Verkka S

On turha narista Itä-Euroopan menestyksestä, koska sieltä tulevat tänään parhaat viisut. Serbia ja Ukraina olisivat pärjänneet myös lännen äänillä. Samoin Bulgarian upea ja omaperäinen viisu sai ihailijoita ympäri Eurooppaa.

Mistähän johtuu, että maanosan köyhimmät alueet tuottavat tänään parasta musiikkia? Se johtuu siitä, että luova ja omaperäinen musiikki syntyy ankeissa oloissa. Nykyaikainen populaarimusiikki on USA:n sorrettujen köyhien musiikin perillinen. Ilman bluesia, jazzia ja rhytm & bluesia ei olisi miljardöörejä tuottavaa lännen musiikkiteollisuutta. Tämän päivän Missisipi virtaa Itä-Euroopassa.

7

663

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viisu fanittaja

      Mitä tekemistä noilla ïtä-euroopan maiden esityksillä oli musiikin tekemisen kanssa ????
      Ainoa niistä Unkari oli lähempänä musiikkia , mutta nämä Ukrainan nunnuka nunnuka lailaa balalaikkaa huh huh ...oli jotakin käsittämätöntä samoin Venäjän ....jossa oli lännen musiikista otettu mallia .
      Kyllä se tämän päivän Missisipi virtaa jossakin muualla kuin venäjän aroilla ...mutta jos viisuja on uskominen niin kyllä se joki virtaa idässä.

      • pump pump

        Tai Tipi tii, tai Jamma jamma, tai Tom tom, muita nyt en muista, mutta kyllä sitä "nunnuka"-osastoa on meiltäkin mennyt.
        Viisuissa on paljon vastaavia ja se selittyy sillä, että kun on kertosäkeen kerran kuullut, niin toisella kuulemalla sen jo voi vaikka mukana laulaa.
        Kertsin ekalla rivillä ne laulut myydään ja se eka rivi on yleensä myös kappaleen nimi.


    • erimieltä

      Olen samaa mieltä kanssasi tuosta Itä-Euroopan menestyksestä, mutta ei se musiikki taida nyt ihan "köyhien juttu" sentään olla.
      Esim. Beatles, Abba, Rollarit, Him ja monien muiden bändien tai solistien lauluntekijät eivät taida ihan köyhiä poikia olla.
      Se on luovuus ja ammattitaito, joka ratkaisee, ei lompakon paksuus.
      Tosin tänä päivänä on tuo kirottu piratismi, joka lohkaisee ison viipaleen tekijälle kuuluvasta tulosta. Mutta se nyt ei ole tämän palstan juttu.

    • just me

      Serbia voitti eruoviisut varastetulla biisillä. Serbian biisi on albanialaisen 'Soni' nimisen laulajan pari vuotta vanha biisi nimeltään 'Ndoshta'...

      • enää jauhaa

        tuota plagiaattihölynpölyä. Tässä on viikkoja ollut eri maiden kappaleet esillä ja jos selvää plagiointia olisi havaittu, niin totta kai
        Serbia olisi diskattu EBU:n toimesta, vai pidätkö itseäsi viisaampana kuin ammattilaiset ympäri Eurooppaa?


      • että,

        Jos väitteesi pitäisi paikkansa, niin miksi ihmeessä albanialainen 'Soni' niminen laulaja ei nostanut kauheata äläkkää.
        Kuis sen selitätät?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      115
      2403
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      37
      1453
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      641
      995
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      878
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe