Muuttoauton verotusarvo

Olin ajatellut tuoda muuttoautona Porsche 911 ameriikasta mutta katsottuani tullin verotusarvoja kyseisille laitteille en ole asiasta enaa niinkaan varma. Vuoden 2000 911:n verotusarvo oli yli 70k€ joten veroja jaisi maksettavaksi yli 10k€. Onko tuolle tehtavissa mitaan koska ei kai kukaan moisesta maksa edes suomessa tuollaisia hintoja? Vaikuttaako tuohon km:t, kunto ym??
71233
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

haluat Porchen mutta et halua maksaa siitä Porchen hintaa? Taidat olla kepuli muutoinkin elämässässi!

Äänestä
  • Miten ois, eikö millään normaali sivistynyt sanasto riitä. Tasoa.

    Äänestä

muutama 911 tuotu ja markkinahinnat todellakin 70kEken molemmin puolin -kaikki löytyvät helposti www.ottoauto.de hakukoneella.

Äänestä

vain yli 50 tuhannen menevästä osasta,eli 20 tuhannesta noin 6000€.Jos siis muuttoauto kyseessä.

Äänestä
  • Näyttää siltä, että verokarhu on kiireinen tällä hetkellä ja muuttoautot ovat saaneet lempeän kohtelun saksan rassien keskellä.

    Muutamia Jenkkimuuttoautojen tuontia olen tässä seurannut, mukana sekä saksalaista, että amerikkalaista tuotosta ja tulli on hinnat mukavasti alakanttiin arvioinut, kuitenkin lähelle tuota 50 k€.

    Kannattaa tuoda auto jota ei ole Suomeen sellaisenaan rekisteröity (varusteet kone yms.) jos haluaa tullille päänsärkyä lisätä ja nopean itselle edullisen päätöksen saada.

    Äänestä

  • vaan 70.000 Porschesta joutuu maksamaan muuttoautovähennyksen jälkeen veroja vielä noin 10.000 Ekee. Katsopa vaikka tulli.fi tai helpommin ottoauto.de ja toteutuneet veropäätökset.

    Äänestä

Joo veroja joutuu maksamaan mutta eikö se kannattas miettiä enemmänki siltä kannalta että jopa veroineen, USA:sta tuotuna se Porsche on n. 30-40% halvempi Suomen hintoihin verrattuna.
Ja toisaalta jos uitat sen n. 50000 taalaa Suomeen niin siitä lähtee 35% pois kurssin takia, ei sekään mikää hyvä vaihtoehto ole.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jenkkilasta kirjoitti:

Olin ajatellut tuoda muuttoautona Porsche 911 ameriikasta mutta katsottuani tullin verotusarvoja kyseisille laitteille en ole asiasta enaa niinkaan varma. Vuoden 2000 911:n verotusarvo oli yli 70k€ joten veroja jaisi maksettavaksi yli 10k€. Onko tuolle tehtavissa mitaan koska ei kai kukaan moisesta maksa edes suomessa tuollaisia hintoja? Vaikuttaako tuohon km:t, kunto ym??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu