Voi kauhee mikä olotila, kallonpohja on ihan jumissa ja saakelin kipee, pää ei käänny kunnolla...varmaan tulehusta niin sillonhan ei saa hieroo....Buranaako vaan kuurina?
pää jumissa!
burana 600
61976
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
minullakin niska sietämättömän kipee ja jumissa.
Päätä ei tahtonut saada käännetyksi.
Mulle ainakin määrättiin hoidoksi UKW:tä ja hierontaa.
Eikö sitten saisi hieroa?
...ymmärtänyt ja moni sitä on sanonut, että ei tulehtunutta niskaa saa hieroa!
on, että se pahenee yleensä yötä kohti. Ei saa unta kun niskalihakset ovat kireällä kuin viulunkieli. Niskassa on sellainen tykyttävä kipu ja kun vahingossa päätä kääntää niin silmissä mustenee. Pakko nousta ylös. Minulla on sellainen niskatuki, joka auttaa jonkin verran.
hyvä hoito on akupunktio. Rentouttaa ja veri kiertää paremmin.
hei! jos niskalihaksesi ovat tulehdustilassa, kylmä voi auttaa. ainakaan siitä ei voi olla haittaa. eli, hae pakastimesta joku pakastehernepussi tai vastaavaa, laita ohut kangas jääpussin ja ihon väliin, ja pidä siinä kipeässä kohdassa 20 minuuttia. hyvä ainakin ensihätään!
lääkärille vaan,niin saat.
Burana ei rentouta lihasta eikä ole edes erityisen hyvä särkylääke.
Turhaa kärsit,itse otan yöksi Sirdaludia kun jumittaa ja aamulla olo on ku eri ihmisellä.
Ja muista venytellä säännöllisesti!