Iho-ongelmia Nuvaringistä?

Monet ovat valittaneet pillereiden aiheuttaneen iho-ongelmia, lähinnä ihon puhkeamista kukkimaan ja kaameaa näppy-ongelmaa. Sivuoireet ovat tietenkin yksilöllisiä, mutta mua kiinnostais tietää monelleko ehkäisyrenkaasta (Nuvaring) on tullut iho-ongelmia?
Jos käytät ehkäisyrengasta, niin ole ystävällinen ja kerro kokemuksistasi IHOON liittyen. (onko ollut ennen ongelma-iho, miten ehkäisyrengas on vaikuttanut ihoon jne)
Kiitos kaunis ^__^
5494
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

olen käyttänyt nuvaringiä nyt 3,5 vuotta, eikä ole ollut kyllä mitään ongelmia. ainoa ongelma oli kun yritin lopettaa sen käytön niin mieli ailahteli niin paljon ja koko maailma meni ihan sekaisin että oli pakko jatkaa. mulla vaikutti ne tosi vahvasti,nyt haluaisin taas lopettaa sen käytön rahanpuutteen takia,pitää varmaan käydä lääkärillä ja kysyä neuvoa ja et onko esim mitään "pillereitä" joiden avulla sitä hormoonitasapainoa voi säädellä!

Äänestä

mitään iho-ongelmia, oon käyttäny noin 1,5v. Vaihdoin pillerit pois kun on migreeniä, ni nyt on senkin oireet helpottanu tosi paljon.

Äänestä
  • jouduin valitettavasti luopunaan pari kuukautta sitten, sillä mulle tuli kauheita migreenikohtauksia muutaman kerran viikossa. lopettamisen jälkeen pää ei ole ollut kuin kerran kipeä, ja sekin taisi johtua krapulasta :) muuten kyllä olisin jatkanut renkaan käyttöä, ehdottomasti. itselläni on normaali- tai sekaiho, enkä huomannut tuon renkaan aikana mitään muutoksia.

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    jouduin valitettavasti luopunaan pari kuukautta sitten, sillä mulle tuli kauheita migreenikohtauksia muutaman kerran viikossa. lopettamisen jälkeen pää ei ole ollut kuin kerran kipeä, ja sekin taisi johtua krapulasta :) muuten kyllä olisin jatkanut renkaan käyttöä, ehdottomasti. itselläni on normaali- tai sekaiho, enkä huomannut tuon renkaan aikana mitään muutoksia.

    Olen nyt vajaan 6kk ajan käyttänyt rengasta ilman mitään oireita, menkkakivutkin loppuivat lähes kokonaan joten tyytyväinen olen ollut. Tosin nyt tämän toisen paketin viimeisen renkaan ollessa käytössä, yhtäkkiä pari päivää sitten naama puhkesi näppyjä täyteen, ja alapää samaten! Yleensä en finnejä ole saanut kuin hillittömästä makean syönnistä, ja ihan normaalisti olen kuitenkin syönyt. Kun näitä tällä mittakaavalla ilmeni sekä ylä- että alapäähän - ettei vain johtuisi renkaasta? Viimeisen viikon aikana on myös seksi sattunut, olen olettanut että rengas on hiertänyt haavauman jonnekin.

    Äänestä

Ei iho-ongelmia toistaiseksi.Eka rengas takana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


U t e l i a s kirjoitti:

Monet ovat valittaneet pillereiden aiheuttaneen iho-ongelmia, lähinnä ihon puhkeamista kukkimaan ja kaameaa näppy-ongelmaa. Sivuoireet ovat tietenkin yksilöllisiä, mutta mua kiinnostais tietää monelleko ehkäisyrenkaasta (Nuvaring) on tullut iho-ongelmia?
Jos käytät ehkäisyrengasta, niin ole ystävällinen ja kerro kokemuksistasi IHOON liittyen. (onko ollut ennen ongelma-iho, miten ehkäisyrengas on vaikuttanut ihoon jne)
Kiitos kaunis ^__^

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu