Olen ammatissa jossa paljon työtä,vähän työntekijöitä, kova kiire. Tähän asti kaikki mennyt kohtuullisen hyvin, työ ollut kivaa huolimatta huonoista päivistä. Työporukka ollut kaikesta huolimatta yhtä sakkia. Asiat olleet paremmin kuin monessa muussa työpaikassa, ehkä huonommin kuin joissain toisissa. Keskimääräisesti ollut kiva mennä töihin, varmaan useimmista.
Sitten tulee "Hän". Siirtyy siksi että edellisessäkin työpaikassa ongelmia. Kokee alusta lähtien tehtäväkseen tuoda kaikki työpaikkamme epäkohdat niin ihmisten kuin asioidenkin suhteen esiin. Arvostelee kaikkia ja kaikkea, esimiehestä alkaen. Osaa hyvin negatiivisen sanattoman viestinnän. Jakaa pientä työporukkaamme kahtia, käyttää hyväkseen ajoittaisia ristiriitoja ja työpaikan "väärinymmärrettyjä", jotka ovat käytöksellään päinvastoin loukanneet muita tai jotka kokevat olevansa väärinkohdeltuja tai vain muuten tyytymättömiä. Erittäin otollinen kohderyhmä. Vähitellen aikaisemmin tyytyväisillekin alkaa tulla huono, kalvava olo. Olo on syyllinen, vaikka ei tiedä tehneensä mitään väärää.
Kuin työskentelisi myrkkykaasupilvessä, joka tunkeutuu sisuskaluihin asti. Joku seuraa tekemisiäsi ja jokaista sanaasi. Ei uskalla sanoa mitään koska kaikki kommentit käännetään sinua vastaan jossain vaiheessa. Ei uskalla puhua, koska häiritsee joko muiden työrauhaa tai lounastaukoa. Ei uskalla melkein hengittää. Entinen vapaa ilmapiiri on muuttunut keskitysleiriksi. Menet töihin pahoinvoivana ja vatsa kipeänä. Itsetunto on mennyttä, pelkäät mitä työpäivä tuo tullessaan.Mietit kokoajan mitähän pahaa olet tehnyt tai sanonut. Muutut vähitellen vainoharhaiseksi.
Entä esimies? On sitä mieltä että tehkää työt ja lopettakaa rutinat. Ei jaksa enää kiinnostua, alkaa olla kypsä työelämään. Antaa hyvää esimerkkiä huonosta käytöksestä. Ei oikein osaa olla esimies. On turvaton olo, kenen puoleen kääntyä? Kehen enää voi luottaa?
Yhteiset ja erilliset keskustelut ongelmista vain pahentavat asiaa. "Hän" ja hänen ryhmänsä käyttäytyy kuin voittaja, tavoite on ilmeisesti saavutettu, mutta mikä onkaan tavoite?? Hyvä työporukka on hajonnut ja työpaikka on muuttunut ahdistavaksi. Miten poistaa tämä myrkkypilvi? Miten osata käsitellä oikein "hänen" tyylisiään henkilöitä?
Mitä tehdä kun ilmapiiri täysin myrkyttynyt?
9
1643
Vastaukset
- 2 haavaa
Sain edellisessä työpaikassani kaksi haavaa pohjukaissuoleen. Olin työpaikassa vielä kaksi vuotta vatsahaavojen tervehtymisen jälkeen, mutta sitten pettivät muut paikat, että oli pakko lopettaa.
- Kaiken kokenut
Niin siinä käy, jos ei tajua lähteä työpaikastaan.
Jos minäkin olisin remputtanut huonossa ilmapiirissä, rääkkääntyen vieraalla paikkakunnalla, niin tuskinpa olisin edes elossa.
Erittäin ahdistava oli muuten niin hyvän työpaikan ilmapiiri. Siis työpaikan henki oli pahin.
Itsesuojeluvaistoa pitää älytä käyttää. - AIRFORCE1
Kaiken kokenut kirjoitti:
Niin siinä käy, jos ei tajua lähteä työpaikastaan.
Jos minäkin olisin remputtanut huonossa ilmapiirissä, rääkkääntyen vieraalla paikkakunnalla, niin tuskinpa olisin edes elossa.
Erittäin ahdistava oli muuten niin hyvän työpaikan ilmapiiri. Siis työpaikan henki oli pahin.
Itsesuojeluvaistoa pitää älytä käyttää.vaihtaisin työpaikan heti, jos siellä ei viihtyisi. Mitä helvetin järkeä on kiduttaa itseään 8-9 h/per vuorokausi vilkuillen kelloa, milloin täältä veemäisestä hornantuutista pääsee pois. Parempi olisi ottaa hatkat työttömyyden uhallakin. Ihmettelen vain monien ihmisten lähes masokistista työpaikka sidonnaisuutta...
- kokki
syksyllä saapui uus työntekijä,joka pilasi täysin työn ilmapiirin,olin jo niin henkisesti väsynyt tähän ihmiseen,että aloin jo etsiä itsestäni jos jonkinlaista vikaa,onneksi en ole yksin tämän asian kanssa myös muut kärsivät tilanteesta.olen nyt ollut kohta kuukauden palkattomalla lomalla ja tehnyt keikkaa eri paikoissa,olen löytänyt taas työn ilon,tavannut todella mukavia ihmisiä ns.normaalia työskentelylyä,huumoria unohtamatta.tämä on ollut todellista hermolepoa,tunnen itseni taas normaaliksi ja sosiaaliseksi ihmiseksi.jos mahdollista vaihtakaa välillä paikkaa,tämä on ihanaa päästä välillä pois ahdistavasta ilmapiiristä.voimia kaikille jotka työskentelette ahdistavassa ilmapiirissä,ja pitäkää puolenne,kenenkään ei kannata terveyttään menettää työpaikan takia.
- Hannus
Kyllä pomon pitäs jotain tehdä. Se on kuitenkin vastuussa koko hommasta.
Esimies on vastuussa ilmapiiristä, mutta usein esimiehillä ei ole työkaluja tehdä ilmapiiri asioille mitään käytännössä.
Tällöin esimiehen tai työntekijöiden olisi hyvä hakea ulkopuolista apua tilanteeseen esim. työterveyshuollon kautta.- esimies...
ja ulkopuolinen kouluttaja ovat samassa kelkassa painostamassa ja sortamassa yhtä työntekijää, ei ole mitään tehtävissä, kuten joissakin esimerkeissä on nähty! Sitten työsuojelupiirin tarkastajatkin painostuksessa mukana!
Summarum: työntekijällä ei mahdollisuuksia mielivallan edessä! esimies... kirjoitti:
ja ulkopuolinen kouluttaja ovat samassa kelkassa painostamassa ja sortamassa yhtä työntekijää, ei ole mitään tehtävissä, kuten joissakin esimerkeissä on nähty! Sitten työsuojelupiirin tarkastajatkin painostuksessa mukana!
Summarum: työntekijällä ei mahdollisuuksia mielivallan edessä!Työterveyshuolto ei ole ulkopuolinen kouluttaja, vaan terveydenhuollon ammattilaisia.
Jos ilmenee väärinkäytöksiä, niistä pitää tehdä asianmukainen valitus.
"Summarum: työntekijällä ei mahdollisuuksia mielivallan edessä!"
Aina on mahdollisuuksia mielivallankin edessä, jos ei edes yritetä selvittää asioita, eikä tehdä mitään, niin mielivalta on voittanut automaattisesti.- esimies...
HCD kirjoitti:
Työterveyshuolto ei ole ulkopuolinen kouluttaja, vaan terveydenhuollon ammattilaisia.
Jos ilmenee väärinkäytöksiä, niistä pitää tehdä asianmukainen valitus.
"Summarum: työntekijällä ei mahdollisuuksia mielivallan edessä!"
Aina on mahdollisuuksia mielivallankin edessä, jos ei edes yritetä selvittää asioita, eikä tehdä mitään, niin mielivalta on voittanut automaattisesti.Kyllähän se tietysti näin on, että jos ei mitään tehdä niin sitten ainakin mielivalta saa yliotteen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad671232- 42901
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että337703- 51661
- 109648
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116646- 51638
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76592
- 56574