cd:t mp3:ksi

putkinotko

Osaako joku valaista miten normaalilla CD:llä olevan musiikin saisi kotikonstein muutettua mp3-muotoon?

5

843

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1stMacFinn

      Haet Apple.fi sivuilta iTunes nimisen ohjelman, asennat sen. Pistät CD:n asemaan ja klikkaat Tuo iTunesista. Tosin kannattaa iTunes asetuksista käydä vaihtamassa Tuonti-kohdasta mp3 koodaustavaksi. Itse kylläkin käytän vain AAC muotoa, joka tekee pienempiä tiedostoja ja paremman laadun.

    • caffeinequeen

      Itse en kyllä todellakaan suosittelisi iTunesia, mutta kukin tyylillään. Netti on musiikin rippaamisen tarkoitettuja ohjelmia pullollaan, tässä esimerkiksi yksi: http://cdexos.sourceforge.net/

    • Nimimerkki

      Suosittelen Windows Mediaplayeria, sehän ribbaa cd:t oletuksena WMA-muotoon, mutta muodon pystyy vaihtamaan MP3:ksi asetuksissa.

      • Windows mediaplyer ei rippaa kovin häävisti. Mikäli laatu merkitsee jotakin kannattaa käyttää oikeita rippaussoftia. Sellaisia ovat ainakin CDex, Easy CD-DA extractor ja Exact audio copy ( eac tarvii mp3:sia varten Lame 3,97 Cooredin)

        Paras laatu tulee EÀC LAME yhdistelmällä. Seuraavana Easy CD-DA extractor ja sitten CDex. Nämä kaikki ovat hyviä softia. hakkaa mennen tullen mediaplayerin.


      • Nimimerkki
        hexi kirjoitti:

        Windows mediaplyer ei rippaa kovin häävisti. Mikäli laatu merkitsee jotakin kannattaa käyttää oikeita rippaussoftia. Sellaisia ovat ainakin CDex, Easy CD-DA extractor ja Exact audio copy ( eac tarvii mp3:sia varten Lame 3,97 Cooredin)

        Paras laatu tulee EÀC LAME yhdistelmällä. Seuraavana Easy CD-DA extractor ja sitten CDex. Nämä kaikki ovat hyviä softia. hakkaa mennen tullen mediaplayerin.

        Jaahans, taas näitä punapiippahattu-linux-jengin ja Microsoftin vihaajien mielipiteitä.

        Media Player tekee yhtä laadukasta MP3:sta kuin mikä tahansa kaupallinen sovellus, muista ilmaisversioista nyt puhumattakaan. Voit itse valita miten laadukkaana haluat MP3:n tallettaa.

        Esimerkiksi Wavelabin ja Windows Media Playerin tuottamassa MP3:ssa ei tarkkakaan korva havainut eroa. Mukana kuuntelemassa oli musiikin ammattilaisia. Wavelab maksaa 550 $, Media Player on ilmainen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      47
      1539
    2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      348
      1294
    3. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      35
      1100
    4. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      335
      1039
    5. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      62
      1021
    6. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      136
      924
    7. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      831
    8. Treffi-ilmoituksia!

      Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
      Sinkut
      198
      749
    9. Olenko käsittänyt oikein?

      Tykkäät, mutta et halua mitään (ymmärrän kyllä syyn miksi et).
      Ikävä
      42
      629
    10. Riittäisikö se

      Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
      Ikävä
      61
      625
    Aihe