Musta tuntuu ihan

Ettei mun puolisko rakasta minua enää / eipä ole koskaan rakastanutkaan.

Kun nytkin yritin tähän koneelle ängetä, niin väistyi hyvin pian ettei olisi tarvinnut koskettaa. Itseasiassa ei ole koskettanut 3-4 vuoteen.

Jotenkin tuntuu olo hyväksikäytetyltä, mutta kun yksi yhteinen ihana mukula pyörii jaloissa, niin ei sitä jaksa aina muistaa.

Jos en allekirjoittaisi lupahakemusta enää, niin sittenpä pääsisi eroon. Mutta entä lapsi, inhoaisiko minua koko loppuelämänsä tämän takia? Ja tuskinpa tämän enenpää voisi elämältä ns. onnea pyytää?
71494
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mitä kumpikin hyötyy ja häviää suhteessanne taloudellisesti ja muuten? Puoliskosi ainakin hyötyy ison plussan verran sinusta oleskeluluvan muodossa. Mitä saat vastineeksi?
Eihän liitossa tarvitse pakosti rakkautta olla. Voi se muutenkin toimia. Mutta pelkkiä yksipuolisia verenimijäsuhteita ei kannata jatkaa. Eikä panna lasta vastuuseen oman elämän pilalle menemisestä.

Äänestä

Keskustelun paikka? Jos susta tuntuu ettei kumppani sua rakasta niin oletteko puhuneet asiasta?

Äänestä

Ainahan onnea voi pyytää, vaikka sitä, että tuntisi itsensä rakastetuksi. En ole niitä ihmisiä, joiden vinkki joka tilanteessa on "jätä se". Joskus siihenkin on kuitenkin mentävä. Toki on monta asiaa, joilla tilanteen voi yrittää ratkaista niin, että suhde jatkuisi molempia tyydyttävänä..

Ei kai se lapsi sen takia inhoa. Monet saavat jäädä Suomeen sen perusteella, että on lapsi. Aika monen lapsen vanhemmat ovat nykyään erossa ja monessa tapauksessa niin on lapselle parempi.

Äänestä
  • Hei mä sain meiliosoitteesi toisesta ketjusta mutta meilini ei auennut viikkoon (mikä lienee vikana) joten otan kyllä yhteyttä ja voimme keskustella öljyisistä asioista enemmän ;) heh. Kuitenkin, miehesi siis marokkolainenko? ja missä asustatte? Anteeksi lievä äkkipikainen uteliaisuuteni ;)

    Äänestä

  • Haddada kirjoitti:

    Hei mä sain meiliosoitteesi toisesta ketjusta mutta meilini ei auennut viikkoon (mikä lienee vikana) joten otan kyllä yhteyttä ja voimme keskustella öljyisistä asioista enemmän ;) heh. Kuitenkin, miehesi siis marokkolainenko? ja missä asustatte? Anteeksi lievä äkkipikainen uteliaisuuteni ;)

    Ilahduttavaa. Jos meilisi nyt toimii (täytyypä käydä katsastamassa se kakkososoite), niin keskustelen mieluiten aiheesta sitä kautta.. Uteliaisuus on vain tervetullutta.

    Äänestä

Pienetkin lapset yllättävän hyvin vaistoavat jos koti ei ole onnellinen, joten joissain tapauksissa erokin on parempi jopa lasten kannalta kuin väkisin pystyssä pidetty perhe jossa isä ja äiti eivät voi hyvin :(.
Mutta ulkopuolisenhan on vaikea sanoa mitään teidän tilanteestanne joten sinun on itse pohdittava mikä on teidän kannaltanne paras vaihtoehto.
Päädyitpä mihin ratkaisuun tahansa, muista että lapselle tasapainoinen koti on tärkeämpi kuin se, että sieltä pitäisi sekä isä että äiti löytyä.

Äänestä

Ei oo kii et kirjoitatko sä sille luvan...sil on muksu ja saa siten jäädä suomen...hae joku muu joka sua rakastaa äläkä roiku tollasen säälittävän miehen punteissa..hyvää jatkoa sulle!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


siltä kirjoitti:

Ettei mun puolisko rakasta minua enää / eipä ole koskaan rakastanutkaan.

Kun nytkin yritin tähän koneelle ängetä, niin väistyi hyvin pian ettei olisi tarvinnut koskettaa. Itseasiassa ei ole koskettanut 3-4 vuoteen.

Jotenkin tuntuu olo hyväksikäytetyltä, mutta kun yksi yhteinen ihana mukula pyörii jaloissa, niin ei sitä jaksa aina muistaa.

Jos en allekirjoittaisi lupahakemusta enää, niin sittenpä pääsisi eroon. Mutta entä lapsi, inhoaisiko minua koko loppuelämänsä tämän takia? Ja tuskinpa tämän enenpää voisi elämältä ns. onnea pyytää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu