"Mä en rakasta sua"

Voiko toiselle sanoa esim. suhteen alkuvaiheessa, että mä en rakasta sua. Mutta mä tykkään susta tosi paljon.

Sitten mitä mieltä olette ihmisestä, jonka mielestä on typerää ajatella, että sitä oikeaa olisi olemassa..?
91636
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

"mä tykkään susta tosi paljon"

"Sitten mitä mieltä olette ihmisestä, jonka mielestä on typerää ajatella, että sitä oikeaa olisi olemassa..?"

Tottakai, kaikille on olemassa "se oikea", mutta se, että kohtaatteko ikinä on toinen juttu. Ihmisiä on niin paljon samanlaisia, mutta monella tapaa kuitenkin erilaisia, ettei saumatonta suhdetta voi olla.

Toisaalta, erilaisuudet täydentävät toisiaan hyvin, jolloin tuloksena voi olla dream team, tai fiasko...

Kaksipiippuisia ovat nämä jutut.

Äänestä

No en itekkään voi sanoo rakastavani kunnolla, vaikka oon ollu yhessä miehen kanssa jo 8kk. mut tykkään aivan valtavasti enkä vaihtais pois mistään hinnasta. Mut mun mielestä se rakkaus tulee myöhemmin. ehkä sitten kun toinen on niin tuttu että ei ylläty mistään tai ihmettele mitään. Sitten kun tuntee toisen vaan tosi hyvin.

No ei mun mielestä oo oo vaan yhtä oikeesta... tai jos ihminen on löytänyt muka sen "oikein" nii mitäs sitten kun se suhde menee poikki? ja se muka oli se oikein. sen jälkeen ihminen ajattelee että ei se ollukkaan se oikea....ja loppujenlopuks kukaan eioo oikea. tai no jos ihmiset on ollu toosi kauan yhessa niin sillon voi sanoo että ne oli oikeita toisillee, mut yleensä silloin tutut ajattelee tollai, kun toisten on helppo arvioida ulkopuolisen silmin muitten suhdetta.

Äänestä

että mistä sen siten tietää, onko tää nyt sitä rakkautta vai tartteeko vielä ootella sitä oikeaa? Nyt vanhenpana voin sanoa, ettei se koskaan selvinnyt. Olen tullut tulokseen, että rakkautta on erilaista ja sitä voi tuntea montaakin ihmistä kohtaan.

Äänestä
  • Näinhä se menee joo.. mutta tarviiko sitä sitte mainostaa ettei rakasta.. Riitää, että sanoo tykkäävänsä tai välittävänsä ja jos vielä on sanojensa takana..

    Näin.. ja tiedän, ettei sitä oikeaa ole. Ja tosiaan on lapsellista uskoa niin.. Mutta, kuitenki.. niin se menee..

    Siitä ei pidä vaan suhteessa tehdä suurta numeroa. Täytyy vain elää ja välittä ja toivoa.. toivo on parasta.. Toivoa paljon hyvää..

    Äänestä

siis aika oudosti sanottu siis suhteen alkuvaiheessa ettei rakasta, kun eihän sitä odoteta edes että parin päivän päästä tutustumisesta jo rakastettais. exän kanssa meni puoli vuotta ennen maagisia sanoja, nykyisen kanssa ehdittiin olla yhdessä kolme kuukautta, kun alkoi tuntua siltä että tää on nyt sitä, tosin lähestyin ujona nykyistä eka tekstiviestillä ja sit vasta sanottiin rakastan sua ku oltiin facetoface

Äänestä

Jos alkuvaiheessa ei rakasta niin en usko että se rakkaus siitä roihahtaa suureksi myöhemminkään. Pitkissä suhteissa kun on tapana rakkauden laimeta ajan myötä.

Äänestä

Niin vaikeaa se rakastaminen on että ei sitä tiedä ennenkuin elää toisen kanssa, jakaa ilot ja surut, hyväksyy myös ne huonot puolet-puolin ja toisin.Mutta jos alussa jo tuntuu että on vain niin sanotusti kiva hengailla toisen kanssa,niin mieluummin sen kertoo heti kuin antaa toiselle turhia toiveita.Meillä suomalaisilla on kai se vika että olemme arkoja puhumaan tunteista.....niistä jotka satuttaa.Niin rakkaus kuin hylkääminenkin ovat hyvin vahvoja asioita.

Äänestä
  • Puheiden tulee kasvaa myös teoiksi asti.

    Äänestä

Kummastelijalla on tuttuja ajatuksia..

Olen itse kerran elämässäni päätynyt sanomaan että pidän susta tosi paljon, mutten rakasta sinua. Tunsin silloin olevani tilanteessa, jossa itse en uskonut suhteen tulevaisuuteen ja tunsin toisella osapuolella olevan paljon enemmän pelissä, vaikka olin yrittänyt toppuutella. Tunsin että tuon sanominen olisi ainoa, jolla saisin toisen ymmärtämään. Loukanneeksihan sitä tuli, tietenkin.

Kuitenkin, mielestäni on reilumpaa sanoa asiat suoraan, kuin epämääräisten vihjailujen kautta. Tuntuu ettei tietyissä tilanteissa ns. siistiä loppua saa tekemälläkään. Ihmissuhteet kun tuppaavat olemaan kovin mutkikkaita.

Olisihan todella lohduton ajatus, jos jakaiselle olisi vain yksi oikea koko maailmassa. Eihän kukaan koskaan löytäisi sitä oikeaa. Itse haluan uskoa, että meille kaikille voi olla monta oikeaa ihmistä. Koko ajatus siitä oikeasta on ihmeellinen. Ihmiset muuttavat toisiaan, jostakusta "väärästäkin" voi siis tulla se oikea suhteen edetessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kummastelee kirjoitti:

Voiko toiselle sanoa esim. suhteen alkuvaiheessa, että mä en rakasta sua. Mutta mä tykkään susta tosi paljon.

Sitten mitä mieltä olette ihmisestä, jonka mielestä on typerää ajatella, että sitä oikeaa olisi olemassa..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu