...kesällä 2006 valtio tuomittiin maksamaan oikeudenkäyntikulut autoveropäätöksen oikaisukäsittelystä, vaan rahoja ei ole vielä näkynyt. Miten pitäisi toimia; Eteläinen tullipiiri ei vastaa kyselyihin. Pitääkö valtio taas haastaa oikeuteen?
KHOn päätöksellä...
A6Q
3809
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
valtio ja sen tehtäviä hoitavat henkilöt henkilökohtaiseen vastuuseen.
Tee ensin poliisille tutkimuspyyntö rikosilmoitusta varten siitä, että ketkä ovat laiminlyöntiin syyllistyneet.
Viet vaan kyseisen KHO:n päätöksen paikalliselle ulosottomiehelle. Ulosottomies perii ne rahat sinulle tullilta ja tilittää sinulle. Maksaa muistaakseni pari kymppiä.
Sen jälkeen kun olet saanut rahasi niin muista vetää tullia vielä kerran turpaan ja tee asiasta kantelu oikeusasiamiehelle. Ei maksa mitään. Toimitat sinne vain asiakirjat tapauksestasi, lyhyen kuvauksen tapahtuneesta ja kerrot pitäväsi tällaista moitittavana.
http://www.oikeusasiamies.fi/Resource.phx/eoa/kantelu/index.htx
:)
...muutaman kerran pommitin Tullia e-mailillä ja kas kummaa; maksoivat sen ilman mitään kommenttia tai selitystä viiveestä.