onko muita keitä pidetään tyhminä??? mulla on lakanut hermot mennä kun tuntuu että kaikki ihmiset ketä tunnen pitää mua ihan tyhmänä!! eniten ärsyttää se että oma mieheni tuntuu pitävän mua ihan tietämättömänä ja hän muka tietää kaikesta kaiken mutta mä en mitään. ja sitten vielä imettelee miksi en keskustele hänen kanssaan mistään.
oma mies pitää tyhmänä
jepulis
83682
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
niinhän siinä tahtoo käydä jos ei pidä puoliaan munkin mies on joskus yrittäny kaikkee tyhmää no paitsi pettämistä.joten sanoin sille suoraan että luulet sä mua ihan tyhmäks vai?loppu se pelleily siihen ja sanoin että mun kanssa ei edes kannata alkaakaan ku äijä häviää kuitenkin...
koulutettu ihminen voi jotenkin yrittää arvioida toisen ihmisen luonteenpiirteitä ja älykkyyttä. Vähän sama kuin penkkiurheilija yrittäisi väittää olevansa SM-tason jääkiekkoilija.
niinpä minähän olen koulutetumpi kuin hän!!
Tästä on tehty tutkimuksia, mitä pareille tapahtuu, kun nainen on miestä koulutetumpi.
Etsi tietoa esim. sosiologisista tutkimuksista.
Tutkimusten mukaan harva tällainen pari selviää ilman suuria myrskyjä, avioeroprosentti on aika suuri.
mita kerroit meille.
"mulla on lakanut hermot mennä kun tuntuu että kaikki ihmiset ketä tunnen pitää mua ihan tyhmänä!!"
Voivatko he olla oikeassa? Jos oikeasti olet vähän yksinkertainen eli hoksottimet ovat jäässä, niin kannattaa vähän miettiä omaa käytöstä. Tyhmyydelle ei oikein voi mitään, ainoa keino on yrittää naamioida sitä.
"eniten ärsyttää se että oma mieheni tuntuu pitävän mua ihan tietämättömänä ja hän muka tietää kaikesta kaiken mutta mä en mitään."
No tiedätkö mistään mitään? Minun exä ei ainakaan tiennyt murto-osaakaan siitä mitä minä. Joskus meni hermot sen kanssa kun ei se tiennyt jotain perusasioista.
Tietämättömyys on siinä mielessä parempi asia kuin tyhmyys, että sille voi itse tehdä jotain. Alat vain ottamaan asioista selvää, lukemaan aikakausilehtia, katsomaan uutisia jne.
Kannattaa muistaa että 50% ihmisistä on aina keskimääräistä tietämättömämpiä. Ehkä sinä kuulut heihin? Ei hätää, ei tarvitse jos ei halua.
Mitä asioita tarkoitat sillä tietämisellä?
Tervehdys mies29.
Sinun kannattaisi tutustua paremmin psykologiaan. Sinulla menevät alan peruskäsitteet täysin sekaisin.
Jos sinulla ei ole edellytyksiä arvioida muita ihmisiä, miksi sitten yrität? Tyhmyyttä? Opiskelemattomuutta? Tietämättömyyttä? Lapsellisuutta?
Aikakauslehtien lukeminen ei juurikaan älykyyteen vaikuta. Ja mitä se sitten on? Ammattilaiset ovat jakautuneet eri koulukuntiin sen perusteella, mitä mieltä he ovat älykkyydestä. Onko sinulla ihan oma koulukunta?