deletoimaan mielestään jonkun naisen ihan tuosta vaan?
On kuitenkin kyse ihmisestä, jonka on tuntenut kauan ja koskaan ei ole ollut edes riitaa, ei mustasukkaisuus-draamoja eikä seksi ole ollut se "pääasia". (Jotenkin väkisinkin tulee mieleen, että on joku toinen nainen kuvioissa mukana viemässä miehen ajatukset.:( )
On kuitenkin kyse ihmisestä, jonka on tuntenut kauan ja koskaan ei ole ollut edes riitaa, ei mustasukkaisuus-draamoja eikä seksi ole ollut se "pääasia". (Jotenkin väkisinkin tulee mieleen, että on joku toinen nainen kuvioissa mukana viemässä miehen ajatukset.:( )
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ei minulta onnistu noin vaan deletoiminen, jos olen joskus tuntenut jotain naista kohtaa jotain syvempää. Pahimmillaan vuosia on mennyt 4~8 vuotta ja silti ei ikinä unehdu pois.
Vaikka sisällä miten kuohuisi, mies voi kokea miehekkääksi käytökseksi peittää tunteensa. Mistäpä sinä sitä sitten voisit nähdä.
Voihan olla, että tunteet ovat kuolleet jo suhten aikana, joten varsinainen ero ei enää aiheuta mitään ylenmääräistä draamaa. Ja siinä olet oikeassa, että uusi nainen saatunteet kuolettumaan pikavauhtia.
Ei se pystykaan, mutta jos saa sinut tuntemaan noin niin kai se on jossain onnistunut..? Miehen tapa toimia vaan on niin erilainen kuin naisen. Siina missa nainen vaahtoaa kaverilleen ja itkee ja masentuu, mies helpolla patoaa kaiken sisalleen.
Voihan olla etta on ollut kimpassa jonkinlaisesta tttumuskesta. On mullakin ollut esim. eras kohtalaisen pitka juttu, ja kun lopulta lahdin menemaan huomasin, etten tosiaan edes ajatellut koko tyyppia! Pani itellakin miettimaan josko koskaan mitaan sen kummempaa olikaan sitten..?
Mutta jos on tosiaan pitka ja laheinen suhde (tai merkittava siis tavalla tai toisella) niin ei siita mies(kaan) pysty ihan tuosta vaan katoamaan ja unohtamaan.
Se vaan milla ne sen nayttaa (eli eivat nayta) eroaa meikalaisesta tavasta ja paljon.
En minä ainakaan siihen pysty joku vois kyllä opettee miten se tehdään.
...vaikka se kaikista muista ehkä siltä vaikuttaisikin.
Mies EI pysty deletoimaan naista noin vain mielestään. Tämä on vuorenvarmaa. Se mitä näkyy päälle, ei ole koko totuus.
Nainen sen sijaan pystyy erittäin helpostikin deletoimaan miehen, mikä on monesti nähty. Vaikka aluksi ihastuttaisiin, niin mielen äkisti muuttuessa mies unohtuu ja hyvä jos tunnetaan vastaan kävellessä.
korvaa parhaiten kun vaihtaa sen toiseen.
niillä kun vientiä riittää ja muka niin kilttiä olevinaan..
suhde sinne tai tänne, ei haittaa kun setämiehiä on oven raot ja kulman taukset täynnään tyrkyllä jatkuvalla syötöllä
väittävän, että naiselta se unohtaminen onnistuisi, mutta ei minulta ainakaan. Ei sellaista miestä löydy, josta olisi korvaamaan tätä alkuperäistä. Ajattelen häntä kaiken aikaa ja olen ottanut joskus yhteyttäkin häneen sen vuoksi. Hän ei ole kertaakaan. Sen vuoksi ajattelen, että hän on unohtanut enkä ole enää hänen ajatuksissaan.
vaan onnistu, mutta jos on tahtoa ja päättäväisyyttä, niin kyllä se vähän ajan kuluttua onnistuu. Siis siinä tapauksessa, että niitä tunteita oli. Jos tapaus on se, ettei niitä tunteita ollutkaan, niin nainen unohtuu yhtä helposti kuin viime viikon iltasanomat.
olekaan ollut, mutta ystävyyttä on ollut. Entä siinä tapauksessa?
unohtaa ja mieheltä löytyy sitä päättäväisyyttä, niin kyllä ystävätasoisen tunteen saa unohdettua puolessa vuodessa. Pitää vain huolehtia siitä, ettei pidä yhteyksiä ja kaikki naisesta muistuttavat tavarat, asiat ja yhteystiedot on hukattava mahdollisimman pikaisesti.
Toinen nainen, kuumempine tunteineen tosin nopeuttaa unohtamista huomattavasti, kuten joku jo kommentoikin. Muita keinoja on harrastuksiin tai töihin uppoutuminen.
haluaisi unohtaa, kun kaiken järjen mukaan ei pitäisi olla mitään syytä.
Eli joku nainen on.
on vaan järkevintä unohtaa oman itsensä takia.
Tällöin järjellinen olento tekee tuon valinnan, jolloin pakottaa järjen käymään yli tunteiden ja tekee jopa työtä sen eteen että unohtaa koko ihmisen/tunteen ihmistä kohtaan.
kyse on siitä - että miehissä ei noin pääsääntöisesti ole "miestä" tarpeeksi.
Helpompi työntää pää pensaaseen kuin selvittää tunne-elämän asioita ... valitettavasti... kokevat sen veivaamisena ?
mikä voi olla sen tärkeämpää kuin tunne-elämästä huolehtiminen, näin naisen näkökulmasta...
Miehet käytää enempi aikaa autonsa kiillotukseen, kun siihen mihin pitäisi :-(
"eikä seksi ole ollut se "pääasia"."
jos seksi ei ole ollut tärkeää, niin mies on tuskin välittänyt susta kauheasti..
ja mitä ilmeisemmin löytänyt uuden jolle se seksikin on tärkeää...
tärkeää, mutta korostin sitä vain siksi, ettei kyseessä ollut seksisuhde.
Ymmärtäisin kyllä tietysti sen, jos seksisuhde loppuisi kuin seinään kun mies löytää toisen.