Käytän aika paljon esim. säilykemakrillia yms säilyketuotteita
Liukeneeko niistä tuotteeseen myrkkyjä? Esim. tinaa, lyijyä, raskasmetalleja? Voiko esim. säilykemakrillia syödä joka toinen päivä?
Liukeneeko niistä tuotteeseen myrkkyjä? Esim. tinaa, lyijyä, raskasmetalleja? Voiko esim. säilykemakrillia syödä joka toinen päivä?
Vastaukset 1
Vanhimmat
kyllä niistä vielä nykyisinkin raskasmetalleja liukenee. Radikaalimmat lääkärit sanovat, että yksi säilykepurkki lyhentää elämää puolella tunnilla.
Tärkeintä on, että poistat ruuan purkista heti kun sen avaat, oli purkissa sitten mitä tahansa! Metallit kun alkavat imeytyä ruokaan heti kun tulevat tekemisiin ilman kanssa. Jos tuote on vielä hapokas (esim. ananas) tapahtuu hapettuminen vieläkin nopeammin.
Kaupoistahan saa makrillia varsin edulliseen hintaan myös tyjiöpakkauksissa. Säilyykin aika kivasti. Olisiko sinun mahdollista siirtyä siihen?