... katso silmiin, kun puhuvat. Siis koko ajan välttelee katsekontaktia, kun puhutaan.
Miksi monet miehet
eivät
8857
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
itsetunto. Tai ujo.
poikani entiseltä rehtorilta, niin hän vastaisi että heissä on rikollista ainesta. Hän ei sietänyt sitä, kun poikani ei katsonut häntä koko ajan suoraan silmiin.. piti siitä syystä potentiaalisena rikollisen alkuna.
Omasta mielestäni kysymys on herkkyydestä, toiset ihmiset ovat herkempiä eri asioille kuten valolle, kosketukselle, katseelle tms.
En minä ainakaan pusty vieraiden kanssa jutellessa silmiin katsomaan, kuin korkeintaan voin vilkaista.
Tuttu ihminen kun on kyseessä, niin silloin yritän vähän enemmän.
..mutta ujoudesta se johtuu...ei siitä, että minulla olisi jotain salattavaa tai että olisin epärehellinen, kuten jotkut väittävät että sellaiset ihmiset ovat, jotka eivät katso silmiin.
- huono itsetunto
- ei pidä sinusta (paitsi jos katse harhailee kehossasi)
- et kiinnosta miestä
- ei ole tottunut katsekontaktiin vuorovaikutustilanteissa
- pitää silmiin katsomista epäkohteliaana tuijottamisena
- ei tykkää näkemästään
- on ujo
- tuijotat liian rakkaudennälkäisesti, eikä hän halua antaa vääriä vihjeitä
Osa ihmisistä kokee tuijottamisen hyökkäävänä eleenä. He voivat kokea loukkaavansa naista katsomalla häntä liian intensiivisesti. Eli kyseessä on erilainen sosiaalisen kielen muoto. Etenkin osalla miehistä on tuo sosiaalisen lukutaidon oppiminen vaikeaa, syytä voi olla niin opettajissa kuin harjoittelun puutteessa.
Nämä miehet voivat olla hyvinkin ihastuneita, mutta heidän merkkinsä tulkitaan väärin eivätkä he tulkitse naisten viestejä oikein. Siksi puhuminen onkin tärkeää, ettei nämä piilotulkinnat sotkisi kovin pahasti asioita.
Pelimiehillä taas on erikoistunut taito seksuaalisuuteen liittyvien piiloviestien lukemiseen, he myöskin osaavat "markkeerata" naisille vastaavat piiloviestit, jotka naiset lukevat ja uskovat totuutena. Naisten välisessä kommunikaatiossa, naiset uskovat vain "rivien välit" ja luottavat eniten tiedostamattomaan piiloviestiin. Pelimiehet useimmiten käyttävät tätä naisten uskoa täysin omaksi hyväkseen.
Katsetta välttävät miehet voivat pitää sinua ainutlaatuisena helmenä, jota ei kestä kauheasti katsoa, jottei kaunis helmen kiilto turhaan kuluisi. Ihmisen ulkopuoli voi olla pelkkää pintaa, sisin tulee esille vasta aitojen keskustelujen kautta. Hiljaisimpien kanssa on keskusteltava sitäkin pidempään. Suuntaa antavan arvion tekoon tarvitaan aikaa, ainoastaan totaaliset idiootit kulkevat "leima otsassa".
että koska silmät ovat sielun peili, niin siksi. Viisas mies ei katso ihastunutta naista silmiin, jos hän on varattu, tai muuten sellaisessa asemassa, että se ei ole sopivaa.
...kaula-aukkosi on liian paljastava ;)
Niih, se on noloo!