logiikka? Onko sellaista?
Mikä
on miehen
12547
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tämän palstan urhojen mukaan se on korkeinta filosofiaa. ;-))
Miehen logiikasta löytyy absoluuttinen totuus.
että olen mies itsekin ja en todellakaan tiedä mikä on miesten logiikka. Siksi kysyn.
asiaa. Mikä on logiikka? Omia mielipiteitä kaipaan miehiltä ja naisilta. Ei mitään wikipedia yms bullshittia.
Mies kun ajattelee järjellä selityksen probleemaan *suhde* annettujen tietojen perusteella, niin sitä kuvataan sanoilla miehen logiikka.
Nainen kun tunteella selittää mikä miehessä oli se "veto", kun on oikeasti *naisen mielestä* ulkoisten seikkojen vuoksi niin ihqu mies. Niin tässä se tunteellinen tunteen selityksen selitys ja sen selittämätön yhteys oikeaan motiiviin tunteista varsinkin kun on niin ihqu tapaus on niinku naisen logiikka.
Logiikkaa taasen on logiikan säännöin aukottomasti perusteltu päättely.
ne logiikan säännöt? Edelleen odotan vastausta siihen, että mikä on logiikka? Ja onko olemassa ainuttakaan aukotonta teoriaa? Onko olemassa mitään aukotonta?
Päättelysäänöistä:
-tarvitaan lähtötieto siitä muodostettu päättely.
-näin saatu tulos voi sitten olla seuraavan päättely askelen lähtökohta ja tätä periaattetta noudattaen saadaan aukoton todistus.
Jos todistusta ei synny vaan päädytään ristiriitaan voidaan taas todistaa alkuperäinen lähtötieto vääräksi.
enemmän "naisen logiikalta". Et taida enää itsekään ymmärtää mitä tarkoitat vaikka loogikoksi itseään sanot. Korjaa jos olen väärässä mutta mielestäni lähimmäksi logiikan kuvausta osuu pari sanaa. Syy ja seuraus. Yksi askel seuraa toista, toinen kolmatta, kolmas neljättä... Jos ymmärtää tämän ja osaa yhdistää saman ajattelun kaikkeen muuhunkin ympäröivään alkaa päästä jo johonkin. Pääsekö itse logiikkaan kiinni onkin asia erikseen. Se on aika paljon pienelle kehittymättömälle ihmismielelle.
Tämä ajattelutapa, että "miehen logiikka" ja "naisen logiikka" johtaa harhaan heti alussa. Siinä rajoitetaan mieli heti kun jo sanotaan jompi kumpi käsite. Siinä heti parin ikävämmän kokemuksen jälkeen oletetaan miesten ja naisten ajattelevan samalla tavalla. Ihminen kuitenkin kehittyy koko ajan(?). Toiset nopeammin, toiset hitaammin. Kyse on siinäkin valinnoista. Haluaako kehittyä tai ei. Koulutus ei ole se ainoa kehitystie. On myös muitakin. Se on taas jokaisen itsensä päätettävissä.
Jos täälläkin jotain selvyyttä joku haluaa asioihin saada niin riitely ei ainakaan ole se keino millä asiat selviää. Keskustelu ja selvittäminen tuntuu huomattavasti paremmalta keinolta. Ei yhden tai toisen sukupuolen syyttely.
Myönnän että vastauksesi kuulostaa siltä. Tarkemmin tutkittuna yrität selittää saman mitä minä kirjoitin, eli jokainen vaihe eli "askel" muodostuu päättelysäännön mukaisesta osasta ja on näin ollen aukoton. Selityksestäsi puuttuu vain pelkkä "syy".
Eli helmiä piisaa. Ensiksi tarvitaan "syy"(oikea tai väärä) sitten päättely "syy ja seuraus" joista muodostuu "askel". Askelet voidaan toistaa. Jos pääsee logiikkaan kiini voi päätellä mikä on alkuperäisen syyn oikeellisuus :)
Tassä sinulle Syy: olet ilmeisesti huomannut olevasi suhde sivuston, miehen logiikka palstalla.
Päättele itse Syyn totuusarvo *älä vain kerro meille oikeaa vastausta:DDD*
loogikkona on yksinkertaisten asioiden monimutkaistaminen, sanoidun irti logiikasta. En tee sellaisella logiikalla yhtään mitään. Mutta toisaalta miksi suoraan kun aina voi kiertääkin...
Nainen on monimutkainen. Miehethän tunnetusti tykkäävät kurveista ja haasteista. Siksi miehet tykkää naisista.
Mikä siinä nyt niin ongelmallista ois :DDD
ehkä sillä täällä tarkoitetaan miesten tapaa ajatella ja toimia erilaisissa tilanteissa. Toisaalta yksilöllisen vaihtelun takia se on kuitenkin niin epämääräinen, että se voi periaatteessa tarkoittaa melkein mitä tahansa.