Tilanne Helsingissä?

Olen ollut työttömänä pitkään jo valmistumisen jälkeen. Asun kaupungissa jossa on hankala saada työsuhdetta (opiskelijakaupunki) - varsinkaan omalta alalta.

Olen nyt harkinnut pääkaupunkiseudulle muuttamista (Espoo) työttömänä työnhakijana. Mahdollisuudet kuitenkin Helsingissa on paremmat. Mutta asuinkustannukset mietityttävät - kuinka työttömällä on varaa maksaa esim. 550-600 euron vuokraa? Asumistuki ja sosku tuskin kaikkea voi tukea?
6435
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

sinne suurin osa junan tuomista muuttaa. Jos helsinkiin halajat, niin myllypuro/kontula/mellunmäki akselilta saa suht edullisia vuokra-asuntoja. Vaikka helsingissä on enemmän avoimia vakansseja, niin työn hakijoitakin on myös paljon. Ei se työ täältäkään niin vain irtoa, ellei tee työtä johon ei juuri koulutusta tarvitse.

Äänestä
  • Joo, tervetuloa tänne pääkaupunkiseudulle, täällä me muutkin työttömät olemme! Työnhaun takia ei tänne kannata muuttaa, täällä on pitkät välimatkat ja kallis joukkoliikenne.

    Taisinkin vastata alkup. kysyjän kysymykseen eli siis kyllä vuokra-asunnon saattaa saada, mutta sen jälkeen ei ole enää varaa joukkoliikenteeseen. Onko tosin enää muuallakaan.

    Äänestä

  • Työttömän ei kannata muuttaa Vantaan työkkärin alueelle.

    Äänestä

Helsingissä pula kotiavustajista niin paha, että tarvitaan kuulosuojaimet:


Haun tulokset: Yhteensä 2 paikkailmoitusta          
   Kodinhoitajat, kotiavustajat
Kotiavustaja, Liedon Kotihoitopalvelu Orvokki, Nummi-Pusula, 2-vuorotyö, Kesto: yli 12 kuukautta

Kotiavustaja, Porvali Raili, Espoo, Haku päättyy: 31.05.2007, muu osa-aikatyö, 6 - 10 h / vko, 2-3 pv / vko, Kesto: yli 12 kuukautta

Äänestä

Pokaat melkein kenet tahansa joka asuu sopivilla holleilla ja muutat sen luo. Soskusta asumistuet jne. Sitten vaan iloisesti taistelemaan työpaikoista.

Vantaa on hyvä vaihtoehto, halvempi kuin hesa. Matkat maksavat, koita päästä radan varteen, pummilla matkaustamsta harvoin narahtaa. Tarkistus maksu on kait kuuskymppiä, sen säästää kuukaudessa kun ei osta lippua.

Kesällä voi asua epävirallisemminkin, vuokraa jokin tyhjä opiskelijaboxi pimeesti.

Tuttavan tai kaukaisen sukulaisen nurkissa voi kuukauden pari majailla ennen kuin lentää pihalle.


Töitä voi olla kappalemääräisesti enenpi tarjolla kuin jossain muualla. Hakijoitakin voi alasta riippuen tosin olla useita satoja... Aluksi pimeesti raksalle... .


Ei täällä oo hääviä olla työttömänä, kaikki maksaa sairaasti ja ihmiset on kummallisia. Kaikkeen tosin tottuu.

Äänestä

Helsingissä vuokra-asunnon saaminen vaikeaa, ellei ole valmis maksamaan maltaita. Helsingissä asunnottomien määrä n. 3 000. Tietysti tutunkauppaa voi tärpätä jotain.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Newstart32 kirjoitti:

Olen ollut työttömänä pitkään jo valmistumisen jälkeen. Asun kaupungissa jossa on hankala saada työsuhdetta (opiskelijakaupunki) - varsinkaan omalta alalta.

Olen nyt harkinnut pääkaupunkiseudulle muuttamista (Espoo) työttömänä työnhakijana. Mahdollisuudet kuitenkin Helsingissa on paremmat. Mutta asuinkustannukset mietityttävät - kuinka työttömällä on varaa maksaa esim. 550-600 euron vuokraa? Asumistuki ja sosku tuskin kaikkea voi tukea?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu