Olen ollut työttömänä pitkään jo valmistumisen jälkeen. Asun kaupungissa jossa on hankala saada työsuhdetta (opiskelijakaupunki) - varsinkaan omalta alalta.
Olen nyt harkinnut pääkaupunkiseudulle muuttamista (Espoo) työttömänä työnhakijana. Mahdollisuudet kuitenkin Helsingissa on paremmat. Mutta asuinkustannukset mietityttävät - kuinka työttömällä on varaa maksaa esim. 550-600 euron vuokraa? Asumistuki ja sosku tuskin kaikkea voi tukea?
Olen nyt harkinnut pääkaupunkiseudulle muuttamista (Espoo) työttömänä työnhakijana. Mahdollisuudet kuitenkin Helsingissa on paremmat. Mutta asuinkustannukset mietityttävät - kuinka työttömällä on varaa maksaa esim. 550-600 euron vuokraa? Asumistuki ja sosku tuskin kaikkea voi tukea?
Vastaukset 6
Vanhimmat
sinne suurin osa junan tuomista muuttaa. Jos helsinkiin halajat, niin myllypuro/kontula/mellunmäki akselilta saa suht edullisia vuokra-asuntoja. Vaikka helsingissä on enemmän avoimia vakansseja, niin työn hakijoitakin on myös paljon. Ei se työ täältäkään niin vain irtoa, ellei tee työtä johon ei juuri koulutusta tarvitse.
Joo, tervetuloa tänne pääkaupunkiseudulle, täällä me muutkin työttömät olemme! Työnhaun takia ei tänne kannata muuttaa, täällä on pitkät välimatkat ja kallis joukkoliikenne.
Taisinkin vastata alkup. kysyjän kysymykseen eli siis kyllä vuokra-asunnon saattaa saada, mutta sen jälkeen ei ole enää varaa joukkoliikenteeseen. Onko tosin enää muuallakaan.
Työttömän ei kannata muuttaa Vantaan työkkärin alueelle.
Helsingissä pula kotiavustajista niin paha, että tarvitaan kuulosuojaimet:
Haun tulokset: Yhteensä 2 paikkailmoitusta
Kodinhoitajat, kotiavustajat
Kotiavustaja, Liedon Kotihoitopalvelu Orvokki, Nummi-Pusula, 2-vuorotyö, Kesto: yli 12 kuukautta
Kotiavustaja, Porvali Raili, Espoo, Haku päättyy: 31.05.2007, muu osa-aikatyö, 6 - 10 h / vko, 2-3 pv / vko, Kesto: yli 12 kuukautta
Pokaat melkein kenet tahansa joka asuu sopivilla holleilla ja muutat sen luo. Soskusta asumistuet jne. Sitten vaan iloisesti taistelemaan työpaikoista.
Vantaa on hyvä vaihtoehto, halvempi kuin hesa. Matkat maksavat, koita päästä radan varteen, pummilla matkaustamsta harvoin narahtaa. Tarkistus maksu on kait kuuskymppiä, sen säästää kuukaudessa kun ei osta lippua.
Kesällä voi asua epävirallisemminkin, vuokraa jokin tyhjä opiskelijaboxi pimeesti.
Tuttavan tai kaukaisen sukulaisen nurkissa voi kuukauden pari majailla ennen kuin lentää pihalle.
Töitä voi olla kappalemääräisesti enenpi tarjolla kuin jossain muualla. Hakijoitakin voi alasta riippuen tosin olla useita satoja... Aluksi pimeesti raksalle... .
Ei täällä oo hääviä olla työttömänä, kaikki maksaa sairaasti ja ihmiset on kummallisia. Kaikkeen tosin tottuu.
Helsingissä vuokra-asunnon saaminen vaikeaa, ellei ole valmis maksamaan maltaita. Helsingissä asunnottomien määrä n. 3 000. Tietysti tutunkauppaa voi tärpätä jotain.