mulla on semmonen käsitys, että monet parit ovat eronneet riidan päätteeksi ja palanneet yhteen.
Onko sitten suhde toiminut tämän jälkeen..? Ja kuinka pitkään.. vai onko samat virheet ja riidat toistunut..
Kuinka yleistä..?
Onko sitten suhde toiminut tämän jälkeen..? Ja kuinka pitkään.. vai onko samat virheet ja riidat toistunut..
Kuinka yleistä..?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei mitenkään harvinaista, että palataan yhteen.
Minä ainakin omalta osaltani kiitän rohkeuttani siitä, että uskalsin yrittää uudestaan.
Mitä se sinultakaan ottaa, jos yrität uudestaan, suuremmalla todennäköisyydellä jos molemmat jutussa mukana opitte virheistänne, puolin ja toisin..
Tosin jos takana pettämistä, väkivaltaa.. tai muuta yhtä törkeetä.. niin sitten en suosittele.
Me olimme 4 vuotta ensin yhdessä. Sitten alkoi kaikki tökkimään, varsinkin mies ei ollut varma mitä lopulta halusi.
Ero oli aivan hirveä, meinasin kuolla ikävään mutta annoin miehelle vapauden olla ja miettiä. Olimme puoli vuotta erossa ja päätimme palata yhteen.
Sen jälkeen ei ole riitoja ollut, olemme jotenkin kasvaneet ymmärtämään toisiamme ja arvostamme toisiamme ja nyt tiedämme, että todella haluamme olla yhdessä.
Ero oli todella rankka kokemus mutta avasi silmät.
Suhteessamme lähinnä minä luulin olleeni miehelle vain yksi monista. Mutta olinkin hänelle oikeasti erittäin tärkeä ihminen.. vaikka hän oli lähellä pettää, mutta halusi kerrankin ottaa jonkun ihmisen tosissaan eli minut.
Jätin hänet luullen näin. Lisäksi kaverini painostivat minua tekoon. Olin kahden tulen välissä siis.
Tämä luulo johtui aikaisemmista vakavista suhteistani, joissa mies oli jättänyt minut sanomalla, ettei ole päässyt yli entisestään ja että olen ollut vain korvike.
Kerroin tästä vasta erottuamme miehelleni.. tästä pelosta siis.. Itkin meinaan useasti sitä, että olisin vain varalla tai korvike. Kaverini painostivat minua myöskin tässä luulossani..
Nyt haluaisin vain niin antaa anteeksi.. ja palata yhteen ja yrittää uudelleen.
Mietimme mieheni kanssa asiaa, onko se kannattavaa ettei iske katumus tmv. Mieheni sanoi, että hän miettii tosissaan nyt asiaa. Mutta häntä ei tule pompotella edestakaisin. Tämä on ensimmäinen kerta kun kävi näin, että minä päätin erota.
Että tuleekohan onnistumaan..? Vai minkälaisia taustoja teillä on ollut..?
me oltiin miehen kanssa muutama vuosi sitten puoli vuotta erossa mutta mentiin takasin yhteen eikä enää aijota erota.20.vuotta kohta yhessä niin mihikäs sitä nyt lähtis kun kuitenkin menee hyvin pieniä riitoja lukuun ottamatta.